10 geriausių stulpinių obelų veislių

Dar prieš 10 metų idėja auginti stulpinę obelį Vidurio juostos sąlygomis buvo vadinama abejotina. Dabar soduose atsirado geros adaptuotos koloninių obelų veislės. Sodininkams pavyko rasti ypatingą požiūrį į priežiūrą ir formavimą, kuris skiriasi nuo pietų patirties. Pateikiame jums geriausių stulpinių obelų veislių aprašymą – pagal patyrusių sodininkų atsiliepimus.

Vis tiek aukščiausia auginimo rizika koloninės obelys siejamos su nepakankamu formos atsparumu žiemai ir žiedpumpurių nušalimu. Centriniame regione kasmetinis viršūninio pumpuro užšalimas laikomas norma, dėl kurios atsiranda keletas konkuruojančių ūglių. Formacija linkusi visada palikti tik vieną pagrindinį kamieną.

Augimo stiprumas koloninės veislės priklauso nuo poskiepio. Pietuose skiepijama ant žemaūgio poskiepio, tačiau šiauriniuose regionuose praktikai renkasi energingus, ant kurių stulpeliai užauga iki 3 m aukščio.

Kas paaiškina populiarumą koloninės obelys? Medžiai kompaktiški, dekoratyvūs žydėjimo ir derėjimo metu (gėlės tankiai dengia tik kamieną), neužgožia šalia esančių želdinių. Tankus sodinimo modelis leidžia išplėsti asortimentą pagal skonį, spalvą ir nokinimo laikotarpį. Daigai ant žemaūgio poskiepio veda vaisius 1-aisiais metais po pasodinimo, o energingi – 3-4, kurie taip pat laikomi ankstyvu derėjimu.

Neigiamos pusės stulpinė obelis – trapumas (po 10 – 15 metų geriau pakeisti medžius) ir apdulkinimo sudėtingumas (reikia pasodinti kelių veislių kolekciją). Stulpelių šaknų sistema sekli, todėl yra didelė graužikų pažeidimo rizika. Pelėnų priepuoliai pavojingi net brandžiam medžiui. Į tai reikia atsižvelgti ruošiant sodinukus žiemai.

Geriausių stulpinių obelų veislių Pasirinkimas

Kolonų sodui reikalingos intensyvios technologijos: tręšimas, artimojo stiebo apskritimo palaikymas velėnoje, reguliarus laistymas (idealiu atveju – lašelinis), apsaugos nuo kenkėjų ir ligų schemos laikymasis, tinkamas formavimas ir sanitarinis genėjimas, bokalo apsauga nuo graužikų ir užšalimo. Tik tada galite tikėtis didelio ir reguliaraus derliaus.

Su ypatingu skrupulingumu reikia pasirinkti sodinamoji medžiaga. Atkreipkite dėmesį į šaknų sistemos šakojimosi laipsnį ir viršūnės būklę. Perkant sodininkystės mugėje, nereikėtų pasiduoti pardavėjų, norinčių nepagrįstai pervertinti sodinuko kainą, gudrybėms. Stulpinės obelų veislės nebėra kuriozas, o jų gamyba nesiskiria nuo standartinės technologijos. Kaina viršija 500 rublių. pateisinamas tik dvejų metų sodinukams konteineryje.

Linkime gero derliaus!