Niacinas yra B grupės vitaminas, kuris gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį. Žmogus taip pat gali vartoti kitus maisto papildus, tokius kaip berberinas ir žuvų taukai, kad padėtų sumažinti cholesterolio kiekį. Tačiau žmonės turėtų naudoti šiuos produktus tik pasitarę su gydytoju.

Cholesterolis yra vaškinė medžiaga, kuri cirkuliuoja kraujyje. Yra du pagrindiniai cholesterolio tipai: mažo tankio lipoproteinai (MTL) ir didelio tankio lipoproteinai (DTL). Kartais žmonės MTL vadina „bloguoju“ ir DTL „geruoju“ cholesteroliu.

MTL perneša cholesterolį ir riebalus, tokius kaip trigliceridai, į ląsteles, kurioms jų reikia. DTL paima cholesterolio ir riebalų perteklius patenka į kepenis, o tai pašalina juos iš organizmo. Kai MTL cholesterolio yra daugiau nei DTL cholesterolis gali pašalinti, jis lieka kraujyje.

Kai taip atsitinka, arterijose gali kauptis riebalų sankaupos, vadinamos apnašomis. Plokštelė susideda cholesterolio, ląstelių atliekų, kalcio, fibrino ir riebalų medžiagų.

Šis apnašų kaupimasis gali padidinti riziką širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL), tokių kaip širdies priepuoliai ir insultai.

Vitaminai yra medžiagos, paprastai esančios maiste, kurių organizmui reikia vystytis ir funkcionuoti. Niacinas yra vitaminas, kuris gali padėti sumažinti MTL cholesterolio kiekį. Tačiau žmonės neturėtų pradėti jo vartoti nepasitarę su gydytoju.

Šiame straipsnyje bus nagrinėjama, kaip niacinas padeda sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje. Taip pat nagrinėjami kiti papildai, kuriuos žmogus gali vartoti, saugos priemonės ir cholesterolio alternatyvos.

Sužinokite daugiau apie DTL ir MTL cholesterolį čia.

Niacinas ir cholesterolis

Bėganti figūra pagaminta iš tablečių.Pasidalinkite Pinterest
JW LTD / Getty Images

Niacinas arba nikotino rūgštis yra B grupės vitaminas, kuris gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį.

Nors niacino natūraliai yra tam tikruose maisto produktuose, yra dviejų tipų dietinių niacino papildų. Tai nikotino rūgštis ir nikotinamidas. Gydytojas gali skirti recepto stiprumo nikotino rūgštį aukštam cholesterolio kiekiui gydyti.

The Amerikos širdies asociacija (AHA) teigia, kad nikotino rūgštis riboja riebalų gamybą kepenyse. Tai sumažina trigliceridų kiekį ir dėl to sumažina MTL cholesterolio kiekį.

Tačiau, Maisto papildų biuras (ODS) pažymi, kad nors niacinas gali sumažinti MTL cholesterolio kiekį, jis neturi didelės įtakos asmens rizikai susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.

Receptinio stiprumo nikotino rūgštis baigėsi 100 kartų rekomenduojamos paros normos, todėl žmonės niaciną turėtų vartoti tik gydytojo leidimu ir prižiūrimi.

Sužinokite, kas sukelia aukštą cholesterolio kiekį čia.

Dozė

Žmonės turėtų vartoti vaistus prieš miegą, suvalgę neriebų užkandį.

Gydytojas paprastai skiria 500 miligramų (mg) 1–4 savaites, kad sumažintų šalutinio poveikio tikimybę ir sunkumą. Tada jie gali padidinti dozę iki 1 000–2 000 mg per parą, atsižvelgiant į asmens poreikius.

Sužinokite daugiau apie niaciną čia.

Saugumas ir atsargumo priemonės

The AHA pažymi, kad Maisto ir vaistų administracija (FDA) nereglamentuoja niacino maisto papildų pavidalu. Šiuose produktuose gali būti didesnės arba mažesnės niacino dozės, nei nurodyta etiketėje. Prieš vartodami niaciną, visada pasitarkite su gydytoju.

Asmuo niekada neturėtų vartoti niacino maisto papildo, kad pakeistų receptinį niaciną. Taip yra todėl, kad tai gali sukelti rimtų šalutinių poveikių.

The ODS teigia, kad jei žmogus kasdien vartoja maisto papildus, kuriuose yra 30 mg ar daugiau nikotino rūgšties, gali išsivystyti:

 • paraudusi rankų, veido, kaklo ir krūtinės oda
 • deginimas
 • niežulys
 • galvos skausmas
 • galvos svaigimas
 • bėrimai

Tie, kurie kasdien vartoja 1000 mg ar daugiau nikotino rūgšties kaip vaistus, gali patirti:

 • žemas kraujo spaudimas
 • aukštas cukraus kiekis kraujyje
 • pykinimas
 • rėmuo
 • skrandžio skausmas
 • sutrikęs ar neryškus matymas
 • skysčių susikaupimas akyse
 • kepenų sutrikimai, pvz., kepenų nepakankamumas ir hepatitas

Kadangi niacinas gali padidinti cukraus kiekį kraujyje, tai o]Gal ir ne tinka sergantiems diabetu. Didelės niacino dozės taip pat gali netikti tiems, kurie vartoja statinus.

Sužinokite daugiau apie diabetą mūsų skirtame centre čia.

Papildai cholesterolio kiekiui mažinti

Kiti maisto papildai, kurie gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį, yra šie:

Omega-3 polinesočiosios riebalų rūgštys (PUFA)

Omega-3 PUFA, taip pat žinomi kaip omega-3 žuvų taukai arba omega-3 riebalų rūgštys, gali padėti sumažinti trigliceridų riebalų kiekį kraujyje.

Omega-3 PUFA yra tokiuose maisto produktuose kaip riebi žuvis, sėklos ir riešutai. Galimi ir papildai. The AHA rekomenduoja žmonėms vartoti šiuos papildus tik prižiūrint gydytojui.

Didelės dozės gali sukelti rimtą šalutinį poveikį, įskaitant:

 • kraujavimas
 • insultas

Žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, omega-3 PUFA papildai gali apsunkinti cukraus kiekio kraujyje kontrolę. Žmonės, alergiški žuvims ar vėžiagyviams, gali turėti alerginę reakciją į omega-3 PUFA.

Sužinokite daugiau apie polinesočiuosius riebalus (PUFA) čia.

Berberinas

Berberinas gaunamas iš tokių augalų kaip auksažolė, raugerškis, Oregono vynuogės ir medžių ciberžolė.

Kai kurie tyrimai parodė, kad kartu su sveiku gyvenimo būdu jis gali sumažinti MTL ir trigliceridų kiekį kraujyje. Tačiau mokslininkai dar nėra tikri, ar tai tiks visiems.

Galimas berberino šalutinis poveikis:

 • viduriavimas
 • vidurių užkietėjimas
 • pykinimas
 • vėmimas

Sužinokite daugiau apie trigliceridų ir cholesterolio kiekį čia.

Linų sėmenys

Linų sėmenyse yra α-linoleno rūgšties, lignanų ir fenolio junginių, kurie gali sumažinti MTL ir trigliceridų kiekį kraujyje.

Linų sėmenų maisto papildas paprastai yra aliejus.

Sužinokite daugiau apie geriausius cholesterolio kiekį mažinančius papildus.

Alternatyvos

Kiti cholesterolio kiekio mažinimo būdai yra šie:

Valgyti subalansuotą mitybą

Geriausias būdas sumažinti cholesterolio kiekį yra apriboti suvartojamų ir sočiųjų riebalų kiekį.

Sotieji riebalai padidina MTL lygį labiau nei bet kuris kitas maistas. Raudonoje mėsoje, pieno produktuose, šokolade, gruzdintuose ir perdirbtuose maisto produktuose yra daug sočiųjų riebalų.

Sužinokite, kiek sočiųjų riebalų reikia valgyti kasdien.

Daugiau sportuoti

Pratimai gali padidinti DTL cholesterolio kiekį kraujyje. The AHA rekomenduoja suaugusiesiems kas savaitę bent 150 minučių vidutinio intensyvumo mankštos arba 75 minutes energingos aerobinės veiklos.

Sužinokite daugiau apie tai, kaip mankšta padeda cholesterolio kiekiui kraujyje.

Receptinių vaistų vartojimas

Yra daug receptinių vaistų žmonėms, turintiems aukštą cholesterolio kiekį. Jie įtraukia:

 • statinai
 • cholesterolio absorbcijos inhibitoriai
 • tulžies rūgščių sekvestrantai
 • PCSK9 inhibitoriai
 • adenozino trifosfato-citrato liazės (ACL) inhibitoriai

Tinkamas gydymo metodas priklausys nuo asmens. Štai kodėl žmonėms svarbu pasikalbėti su savo gydytoju, jei jiems rūpi cholesterolis.

Sužinokite daugiau apie cholesterolio kiekį mažinančius vaistus ir kitas priemones čia.

Santrauka

Organizmui reikalingas MTL ir DTL cholesterolio balansas. Tačiau valgant maistą, kuriame yra daug sočiųjų riebalų, ši pusiausvyra gali būti sutrikdyta, o tai padidina ŠKL riziką.

Niacinas yra vitaminas, kuris gali padėti sumažinti MTL cholesterolio kiekį. Tačiau žmonės turėtų vartoti niaciną tik prižiūrint gydytojui, nes tai gali sukelti sunkų šalutinį poveikį.