Kas yra valgymo sutrikimai?

Sužinokite, į kokius įspėjamuosius maisto santykių ženklus atkreipti dėmesį.

Psichologės Ženios Donovos knygą „Maisto monstras” išleido leidykla „Bombora”. Kodėl persivalgome, priaugame svorio ir kaip užmegzti tinkamus santykius su maistu”. Skelbiame ištrauką iš 9 skyriaus apie tai, kokie požymiai rodo valgymo sutrikimus.
Valgymo sutrikimai – tai santykių su maistu ir kūnu deformacijos, esančios tarp normalaus ir psichopatologinio. Paprasčiau tariant, taip yra tada, kai dar negalima teigti, kad žmogus turi valgymo sutrikimų, tačiau akivaizdu, kad kažkas jo valgymo elgsenoje yra negerai.

Ką galima priskirti valgymo sutrikimams?

Restrikciniai sutrikimai

Nuolatinės mintys apie maistą, svorį ir svorio metimą.
Dažnas svėrimasis ir nuotaikos priklausomybė nuo skaičiaus ant svarstyklių.
Riebalų jausmas – apie tai vėliau.
Nerimas dėl maisto, kaltės jausmas dėl to, ką suvalgėte.
Nuolat stebėkite aplinkinius žmones, kad palygintumėte juos su savimi pagal svorį.
Noras numesti svorio, kai jis yra normalus arba mažas.
Priverstinės dietos, išsiskyrimai, persivalgymas. Kraštutinės šių sutrikimų formos yra nervinė anoreksija, nervinė bulimija ir nervinė ortoreksija.

Karina, 24 m.
Taip gyvenau mokykloje. Dieta = gyvenimas, aš NEGYVENU pagal dietą. Kalorijų skaičiavimas kramtomojoje gumoje. Vis dar bijau paragauti maisto gaminant ar paragauti saldainio, kai jį nuperka draugas ir duoda man skanėstą, nes manau, kad tai papildomas maistas, tačiau nuo to laiko praėjo jau aštuoneri metai!

Alexandra, 34 m.
„Sąmoningumo” laikotarpiais skaičiuoju kalorijas, mano norma yra 1200. Todėl stengiuosi kasdien valgyti maždaug tą patį, kad būtų lengviau skaičiuoti ir neviršyti dienos normos. Kai pavargstu skaičiuoti (dažniausiai savaitgalį), valgau viską iš eilės ir persivalgau.

Emotiogeniniai (emociniai) sutrikimai

Reguliarus valgymas siekiant numalšinti emocijas: nuovargį, liūdesį, pyktį, nuobodulį, vienatvę, nerimą ir pan.
Dažnas užkandžiavimas ir kraustymasis į šaldytuvą nejaučiant alkio – kompulsinis valgymas, kai maistas nuolat lydi žmogų įvairiose gyvenimo situacijose.
Kraštutinės formos yra naktinio valgymo sindromas ir persivalgymas.

Anya, 24 m.
Aš valgau be saiko. Visada. Turiu bipolinį sutrikimą, niekaip negaliu susitvarkyti su savo emocijomis, išskyrus persivalgymą.

Daša, 34 metai.
Pavargęs darbe – duok sau skanėstą, nusiminęs – skanėstą, laimingas – turėčiau save palepinti skanėstu, prasidėjo mėnesinės, susirgau – skanėstą, kad pasigailėčiau savęs…

Tatjana, 39 metai
O, tai mano didžiausia problema! Vis dar neišmokau įveikti nuobodulio, kai dirbu prie kompiuterio – man nuolat reikia ką nors kramtyti. Ypač jei darbas yra labai nuobodus ir bjaurus, o aš turiu jį „prabristi”. Valgau daug ir to nepastebiu.

Išoriniai sutrikimai (arba į išorę orientuoti sutrikimai)
Chaotiškas, atsitiktinis valgymas.
Persivalgymas per gausą (šventės, gimtadieniai, švediški stalai arba kai maistas yra tiesiog prieš akis).
Šio tipo persivalgymas nėra tiesiogiai susijęs su konkrečia RPP, o kyla dėl nesugebėjimo sutelkti dėmesį į save ir į tai, ką jaučiame. Štai kodėl, pavyzdžiui, ADHD sergantiems žmonėms būdingas išorinis valgymo būdas. Tačiau tokie sutrikimai dažnai „prilimpa” prie kitų rūšių sutrikimų. Pavyzdžiui, jei žmogus nuolat riboja save nuo valgymo, jam bus sunkiau sustoti laiku prieš draugo gimtadienio vakarėlį.

 

Kaip matote, čia yra daug galimybių. Jei gyvenime sutikote vieną ar du žmones, sergančius anoreksija ar bulimija, valgymo sutrikimų turinčių žmonių yra dešimtys.

Dietų kultūra mums taip išplovė smegenis, kad daugybė žmonių mano, jog visiškai normalu nuolat riboti suvartojamo maisto kiekį, nesveikai trokšti uždrausto maisto, palūžti ir vėl pradėti laikytis dietos. Jie net nesusimąsto, kad tai yra patologija, su kuria svarbu dirbti.