Spuogai ant liežuvio

Spuogai ant liežuvio – tai maži raudoni arba balti iškilimai, atsirandantys ant liežuvio. Šie iškilimai gali būti skausmingi ir nemalonūs. Nors jie atsiranda greitai, tačiau paprastai per kelias dienas išnyksta ir jų dažnai nereikia gydyti.

Tikrasis medicininis melo iškilimų pavadinimas yra trumpalaikis liežuvio papilitas, tačiau ši būklė tapo žinoma kaip „melo iškilimai” dėl mito, kad jie atsiranda dėl melo sakymo.

Kokie Spuogai ant liežuvio?

Liežuvio iškilimai pasireiškia kaip raudoni arba balti patinę iškilimai ant liežuvio. Kai kurie žmonės mano, kad jie atrodo arba jaučiasi kaip spuogai. Jie gali būti skausmingi, net kai nevalgote ir negeriate. Kai kurie žmonės jaučia deginimo, niežėjimo ar dilgčiojimo pojūčius ant liežuvio. Dar kiti nejaučia jokių simptomų ar skausmo, išskyrus patį guzelį.

Jei jūsų liežuvio iškilimus lydi kiti simptomai, jums gali būti erupcinis liežuvio papilitas. Erupcinis liežuvinis papilitas pasižymi tais pačiais ryškiais raudonais ar baltais skausmingais guziukais, tačiau jį galbūt sukelia virusas. Tai reiškia, kad jis yra užkrečiamas. Jį lydi patinusios liaukos ir karščiavimas, jis dažniausiai pasitaiko tarp vaikų. Ji gali išnykti ne per kelias dienas, o per dvi savaites.

Kas sukelia Spuogai ant liežuvio

Manoma, kad melo iškilimai yra labai dažni, tačiau jie nėra gerai ištirti. Gydytojai nėra visiškai tikri, kas tiksliai sukelia bet kurios rūšies melo iškilimus. Žinome, kad jie dažniau atsiranda žmonėms, kurių mityboje yra daug labai rūgštaus maisto (įskaitant vaisius ir daržoves) ir saldžių maisto produktų.

Kitos galimos priežastys:

  • streso viršūnės, kurios gali sukelti uždegiminę reakciją
  • traumos, net ir tik perkąsus liežuvį
  • aštrus maistas
  • virškinimo trakto komplikacijos, įskaitant vidurių užkietėjimą
  • alergija maistui

Kaip diagnozuojami ?

Jei melo iškilimų simptomai nepraėjo po savaitės, o iškilimai nepraeina ir yra nuolatiniai bei skausmingi, galite užsiregistruoti pas gydytoją arba odontologą. Vaikai, kuriems pasikartojantys ir skausmingi guzai, turėtų kreiptis į savo pediatrą.

Gydytojas (arba odontologas) apžiūrės guzus ir greičiausiai diagnozuos juos tik pagal išvaizdą. Jei gydytojas nėra tikras, ar guzelis yra guzas, ar jis atsirado dėl tokios ligos kaip žmogaus papilomos virusas, jis gali paimti biopsiją, kad nustatytų diferencinę diagnozę. Norėdamas tai padaryti, gydytojas tikriausiai nutirpdys vietą vietiniu anestetiku. Tada jis pašalins nedidelę guzelio dalį, kad galėtų atlikti tyrimus ir apžiūrėti mikroskopu.

Kaip gydomi guzai?

Gydytojams paprastai nereikia daug ką daryti, kad išgydytų daugumą praeinančio liežuvinio papilito atvejų.

Yra naminių priemonių ir nereceptinių (OTC) gydymo būdų, kurie sumažina simptomus ir padeda greičiau išnykti šiai būklei. Tai yra šie vaistai:

skalavimas ir skalavimas sūriu vandeniu

dantų valymas bent du kartus per dieną ir burnos skalavimo skysčio naudojimas, kad atsikratytumėte kenksmingų bakterijų.

dirginančio maisto vengimas (gali būti naudinga valgyti švelnesnį, minkštą maistą)

naudoti nereceptines vietinio poveikio priemones, pavyzdžiui, „Zilactin”, kurios uždengia iškilimus kaip tvarstis ir apsaugo juos nuo trinties, galinčios dar labiau juos sudirginti.

Kokios yra melo iškilimų perspektyvos?

Nors guzai yra skausmingi, jie dažnai išnyksta gana greitai po to, kai atsiranda be jokio gydymo. Gydymas namuose gali padėti jiems išnykti dar greičiau.

Jei jums nuolat kartojasi guzai ir įtariamų juos sukeliančių veiksnių vengimas nėra veiksmingas, gydytojas arba odontologas gali padėti nustatyti kitus gydymo planus, kurie jums gali būti veiksmingesni.