Tamsios dėmės ant odos arba hiperpigmentacija atsiranda, kai kai kurios odos vietos gamina daugiau melanino nei įprastai. Melaninas suteikia akims, odai ir plaukams spalvą.

Tamsios dėmės ant odos nekelia susirūpinimo ir jų nereikia gydyti, nors žmonės gali nuspręsti jas pašalinti dėl kosmetinių priežasčių. Priklausomai nuo priežasties, kai kurias tamsias dėmes ant odos žmonės gali vadinti senatvinėmis arba saulės dėmėmis.

Šiame straipsnyje apžvelgsime, kodėl ant odos atsiranda tamsių dėmių ir kaip žmonės gali jas pašalinti naudodamiesi dermatologiniais gydymo būdais ir namų gynimo priemonėmis.

Simptomai

tamsios dėmės ant moters odosPasidalinkite Pinterest
Tamsios dėmės dažnai būna ant veido, pečių ir plaštakų.

Tamsios dėmės ant odos gali būti nuo šviesiai rudos iki tamsiai rudos. Tamsių dėmių spalva gali priklausyti nuo žmogaus odos tono. Dėmės yra tokios pat tekstūros kaip oda ir nėra skausmingos.

Tamsios dėmės taip pat skiriasi dydžiu ir gali susidaryti bet kurioje kūno vietoje, tačiau dažniausiai jos būna saulėtose vietose.

Tamsios dėmės yra dažnos šiose srityse:

 • užpakalinės rankos
 • veidas
 • atgal
 • pečių

Žmonėms, kurių oda yra tamsesnė, keliais atspalviais už odą tamsesnė dėmė paprastai išnyksta per 6–12 mėnesių. Gilesnė spalva gali išnykti metų metus. Gilūs spalvos pokyčiai dažnai būna mėlyni arba pilki, nors dėmė taip pat gali būti daug tamsesnė ruda nei natūrali žmogaus odos spalva.

Priežastys

Yra keletas skirtingų tamsių dėmių priežasčių, kaip aprašyta čia:

Saulės žala

Taip pat vadinamos saulės dėmėmis, saulės lentigines arba kepenų dėmėmis. Žmonių odoje gali atsirasti tamsių dėmių po buvimo saulėje ar deginimosi lovose.

Dažniausiai saulės dėmės gali susidaryti tose kūno vietose, kurios yra labiausiai apšviestos saulės, pavyzdžiui, ant veido, rankų ar rankų.

Hormoniniai pokyčiai

Melasma yra odos būklė, dėl kurios atsiranda nedidelių odos spalvos pakitimų. Ši būklė dažniau pasireiškia moterims, ypač nėštumo metu.

Pasak Amerikos dermatologų akademijos, hormonai gali sukelti melazmą.

Šalutinis vaistų poveikis

Tam tikri vaistai gali padidinti odos pigmentaciją ir sukelti tamsių dėmių atsiradimą. Dažniausiai kaltininkai yra nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), tetraciklinai ir psichotropiniai vaistai.

Uždegimas

Po uždegimo ant odos gali atsirasti tamsių dėmių. Uždegimas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant egzemą, psoriazę, odos sužalojimą ir spuogus.

Žaizdų gijimas

Užgijus vabzdžiui įkandus, nudegus ar įpjovus, gali likti tamsių dėmių. Laikui bėgant jie gali išnykti.

Dirginimas

Kosmetiniai odos ar plaukų produktai gali sudirginti odą, todėl gali susidaryti tamsios dėmės.

Diabetas

Diabetas gali sukelti tamsesnes odos vietas.

Su diabetu susijusios būklės yra juodoji akantozė, kuri sukelia patamsėjusią, aksominę odą ir blauzdų dėmeles arba diabetinę dermopatiją, kurią žmonės gali supainioti su amžiaus dėmėmis.

Kaip pašalinti tamsias dėmes

Pasidalinkite Pinterest
Gydymas lazeriu gali pašalinti tamsias dėmes ant odos.

Tamsioms odos dėmėms gydyti nereikia, tačiau kai kurie žmonės gali norėti jas pašalinti dėl kosmetinių priežasčių.

Dermatologas gali pasiūlyti kremų ar procedūrų tamsioms dėmėms pašviesinti arba kai kuriais atvejais jas pašalinti. Procedūros yra brangesnės nei kremai ir dažniau sukelia šalutinį poveikį, nors jos veikia greičiau.

Geriausias gydymo būdas gali priklausyti nuo priežasties, tamsios dėmės dydžio ir kūno srities.

Dermatologas gali rekomenduoti vieną iš šių tamsių dėmių ant odos gydymo būdų:

Gydymas lazeriu

Galimi įvairių tipų lazeriai. Labiausiai paplitęs lazeris tamsioms odos dėmėms gydyti naudojamas intensyvios impulsinės šviesos lazeris. Šviesa nukreipta į melaniną ir suardo tamsias dėmes.

Mikrodermabrazija

Mikrodermabrazijos metu dermatologas specialiu prietaisu, turinčiu abrazyvinį paviršių, pašalina išorinį odos sluoksnį. Šis gydymas skatina naujo kolageno augimą, kuris gali padėti sumažinti dėmes.

Cheminis pilingas

Cheminis šveitimas apima tirpalo užtepimą ant odos, kuris nušveičia paviršių, todėl oda auga naujai. Pamažu gali išnykti tamsios dėmės ant odos.

Krioterapija

Krioterapija – tai procedūra, kurios metu tamsios dėmės patepamos skystu azotu, kad jos sušaltų ir pažeidžiamos odos ląstelės. Po to oda dažnai išgyja šviesesnė.

Receptinis odą šviesinantis kremas

Receptinis šviesinamasis kremas veikia balindamas odą. Paprastai jis veikia palaipsniui ir užtrunka keletą mėnesių, kad sumažintų tamsių dėmių atsiradimą.

Hidrochinonas, kuris yra veiklioji kremų medžiaga, neleidžia odai gaminti melanino. Receptiniai produktai paprastai būna 3–4 procentų stiprumo.

Yra injekcinių odą šviesinančių produktų, tačiau Maisto ir vaistų administracija (FDA) nerekomenduoju jų. Nėra pakankamai įrodymų, kad jie veikia, ir gali kilti pavojus sveikatai.

Namų gynimo priemonės

Be dermatologinių procedūrų ir receptinių vaistų, žmonės gali pastebėti, kad kai kurios namų gynimo priemonės gali išblukinti tamsias dėmes ant odos, kaip aptariama tolesniuose skyriuose.

Nereceptiniai kremai

Nereceptiniai odos kremai, skirti pašviesinti odą, nėra tokie stiprūs kaip receptiniai vaistai, tačiau jie taip pat gali būti naudingi.

Kremų ir serumų sudėtyje yra įvairių ingredientų, įskaitant retinolį arba alfa hidroksi rūgštį, kurie gali pagreitinti odos šveitimą ir skatinti naujos odos augimą.

Ieškodami odą šviesinančio kremo, visada rinkitės dermatologo rekomenduojamą, nes kai kurios priemonės gali pakenkti.

Natūralios priemonės

Produktai su tam tikrais natūraliais ingredientais gali padėti gydyti tamsias dėmes ant odos.

Tyrėjai paskelbė a sisteminė peržiūra klinikinių tyrimų, kuriuose buvo naudojami natūralūs produktai tamsioms odos dėmėms gydyti. Jie ištyrė keletą ingredientų, įskaitant niacinamidą (vitamino B-3 formą), soją, saldymedžio ekstraktus ir šilkmedžio ekstraktus.

Nors tyrimai buvo riboti, mokslininkai teigė, kad šie natūralūs gydymo būdai buvo žadantys palengvinti hiperpigmentaciją.

2017 m. atlikto nedidelio masto tyrimo rezultatai rodo, kad alijošiaus gelio tepimas ant odos gali padėti sumažinti melazmą nėštumo metu po 5 savaičių.

Kosmetika

Nors kosmetika nepašviesina tamsių dėmių, tačiau gali jas uždengti. Žmonės gali apsvarstyti galimybę naudoti kremo pagrindu pagamintą korektorių, kad sumažintų dėmių išvaizdą.

Namų gynimo priemonės, kurių reikia vengti

Žmonės gali norėti nepamiršti, kad daugelis tinklalapiuose rekomenduojamų namų gynimo priemonių gali turėti šalutinį poveikį arba neturėti veiksmingumo įrodymų. Pavyzdžiui, citrinų ir obuolių sidro actas. Jokie tyrimai nepatvirtina teiginių, kad šie gydymo būdai veikia.

Kai kuriais atvejais neįrodytas gydymas gali pabloginti odos būklę. Pavyzdžiui, Amerikos dermatologinės chirurgijos draugija nerekomenduoja citrinų sulčių ar abrazyvinių šveitimų, nes šie metodai gali pabloginti tamsias dėmes.

Kai kurie odą šviesinantys produktai gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Daugelyje jų yra sudedamųjų dalių, galinčių pakenkti odai ar bendrai sveikatai, pvz., gyvsidabrio ar steroidų. Taikant juos laikui bėgant gali atsirasti spuogų, bėrimų ir trapios odos.

Diagnozė

Pasidalinkite Pinterest
Gydytojas arba dermatologas gali naudoti Vudo lempos odos tyrimą, kad nustatytų tamsias odos dėmes.

Gydytojas arba dermatologas dažnai gali išsiaiškinti tamsių dėmių ant odos priežastį, jas ištyręs ir surinkęs ligos istoriją.

Per fizinį apžiūrą sveikatos priežiūros specialistas gali atlikti Vudo lempos odos tyrimą, kurio metu jis apžiūri dėmes per specialų įrenginį, skleidžiantį juodą šviesą.

Kai kuriais atvejais dėl specifinių dėmės savybių gali prireikti atlikti daugiau tyrimų, siekiant įsitikinti, kad odos vėžys nesukelia dėmės.

Rizikos veiksniai

Kiekvienas gali atsirasti tamsių dėmių ant odos. Atrodo, kad tam tikri rizikos veiksniai padidina asmens galimybes, įskaitant:

 • saulės poveikis
 • nėštumas
 • odos būklės, tokios kaip spuogai, egzema ar psoriazė
 • odos trauma ar sužalojimas
 • vaistai, didinantys pigmentaciją
 • kepenų liga
 • diabetas

Prevencija

Ne visada gali būti įmanoma užkirsti kelią tamsių dėmių atsiradimui ant odos. Pavyzdžiui, negalima išvengti hormoninių pokyčių nėštumo metu, dėl kurių gali išsivystyti melasma.

Tačiau yra keletas dalykų, kuriuos žmonės gali padaryti, kad sumažintų tamsių dėmių atsiradimo tikimybę ir neleistų joms tamsėti:

 • Kasdien naudokite kremą nuo saulės, kurio SPF ne mažesnis kaip 30, net kai saulė nėra ryški.
 • Dėvėkite plačiabrylę skrybėlę ir akinius nuo saulės, kad apsaugotumėte odą.
 • Gydykite odos ligas, tokias kaip spuogai, kurios gali sukelti uždegimą.
 • Venkite saulės nuo 10 iki 16 val., kai ji būna stipriausia.

Kada kreiptis į gydytoją

Daugeliu atvejų tamsios dėmės ant odos nėra kenksmingos. Tačiau kai kuriais atvejais tai gali…