12 geriausių Clematis veislių

Clematis yra žydintys daugiamečiai vijokliniai augalai pavėsinėms, arkoms ir pavėsinėms. Rečiau pasitaiko šliaužiančios žemės dangos, suteikiančios gausų žydėjimą ir horizontalų augimą. Pateikiame jums geriausių klematų veislių aprašymą ir nuotraukas – pagal patyrusių sodininkų atsiliepimus. Norint reguliuoti augimą ir intensyvų žydėjimą, klematis reikia genėti. Sanitarinis genėjimas atliekamas visą sezoną, pašalinant sausus ir sergančius ūglius. Rudeninis genėjimas prieš pastogę žiemai skiriasi skirtingoms veislėms, priklausomai nuo žiedpumpurių klojimo pobūdžio. Pagal genėjimo būdą išskiriamos 3 klematų grupės.

Clematis I genėjimo grupė

Žydi ant kas dvejų metų ūglių. Auga be rudeninio genėjimo ir nesilenkiant, pasižymi dideliu atsparumu žiemai. Grupėje yra Alpių, stambialapių ir sibirinių klematių veislių. Privačioje dekoratyvinėje sodininkystėje populiariausia Atragene gentis, kuri duoda per mažo dydžio vynmedžius. Šios genties veislės yra sujungtos į princų grupę. Jiems būdingas gausus ankstyvas pavasario žydėjimas ir vidutinis – rugpjūčio mėn. Šios klematių veislės nepatiria vytimo ir yra laikomos atspariausiomis ir nepretenzingiausiomis.

Clematis genėjimo grupė II

Žydi vienerių ir dvejų metų augimu du kartus per sezoną. Vegetacijos metu tris kartus išskabykite, kad paskatintumėte šoninį šakotumą: 20-30 cm, 50-70 cm ir 100-150 cm aukštyje. Genėjimas atliekamas 2 kartus: po 1-o žydėjimo pašalinant išblukusius ūglius ir rudenį prieš pastogę, genėti stiprius ūglius einamaisiais metais ⅓. Ūgliai nuimami nuo atramos ir uždengiami. Atšiauraus klimato regionuose ūgliai nepaliekami žiemą, todėl žydi tik vieną kartą vėlyvą vasarą.

Clematis genėjimo grupė III

Žydi ant einamųjų metų ūglių: nuo vasaros vidurio iki pabaigos. Prieš pastogę tokie klematiai stipriai nupjaunami, paliekant 2-3 tarpubamblius arba 15-20 cm.

Geriausių klematių veislių Pasirinkimas

Per 1–2 gyvenimo metus visos klematių veislės yra stipriai genimos (iki pirmojo inksto), kad paskatintų aktyvų augimą ir pažadintų „miegančius“ inkstus. Jei, pirkdami naujos veislės sodinuką, pamiršote nurodyti jo genėjimo grupę, tiesiog stebėkite augalą: kuriuo metu jis žydi, kur deda žiedpumpurius, kaip anksti prasideda vegetacija ir kokius augimo tempus rodo. Šios informacijos pakaks, kad iki trečiųjų metų būtų nustatytas teisingas genėjimo būdas.

Clematis auginimo žemės ūkio technologijoje yra dar vienas genėjimo tipas – jauninantiskuris atliekamas princams, visiškai išpjaunant senus ūglius kas 3-4 metus.

Yra daugybė klematių veislių ir hibridų. Galima rinktis įdomius atspalvių derinius ir daryti kompozicijas su kitais dekoratyviniais augalais. Sodinant kelias veisles greta, reikia atsižvelgti į jų augimo stiprumą ir šakojimosi laipsnį, kad viena neužgožtų kitos. Daigų kaina nelabai priklauso nuo veislės (didinama tik naujiems daiktams), o lemia šaknų sistemos būklė ir sodinamosios medžiagos tipas: šakniastiebis maiše su durpėmis arba daigas konteineryje. Tuo pačiu metu kai kuriose parduotuvėse sodinukas gali būti dvigubai brangesnis nei šakniastiebis.

Laimingo apsipirkimo!