Sviestas yra pieno produktas, kurį žmonės gali gaminti iš plakto pieno ar grietinėlės. Tačiau žmonėms, kurie negali arba pasirenka nevartoti sviesto, yra daug alternatyvų.

Pieno ar grietinėlės plakimo procesas atskiria pieno riebalus nuo skysčio. Likę riebalai tampa sviestu.

Tačiau kai kurie žmonės nusprendžia vengti sviesto dėl tokių priežasčių:

  • didelis sočiųjų riebalų kiekis
  • jie netoleruoja kazeino – pagrindinio pieno produktų baltymo
  • jie netoleruoja laktozės
  • jie pasirinko dietą, pavyzdžiui, veganizmą

Šiame straipsnyje sužinokite apie įvairias sviesto alternatyvas, skirtas naudoti kepant, gaminant ir tepant.

1. Alyvuogių aliejus

kepkite į keptuvę įpylę aliejaus
Troškindamas daržoves ir mėsą žmogus gali naudoti alyvuogių aliejų, o ne sviestą.

Žmonės naudoja alyvuogių aliejų daugelyje Viduržemio jūros regiono receptų. Bet kokius receptus, kuriuos reikia ruošti ant viryklės, troškindamas daržoves ir mėsą žmogus dažnai gali pakeisti sviestą į alyvuogių aliejų. Šiam tikslui geriau naudoti šiek tiek mažiau alyvuogių aliejaus, palyginti su sviestu.

Tačiau alyvuogių aliejus ne visada yra geras kepinių pakaitalas. Daugeliui kepinių reikia, kad riebalai išliktų kieti arba vėl taptų kieti, kai jie atvės. Tačiau kai kuriuos kepinius, pavyzdžiui, blynus, žmonės gali gaminti su alyvuogių aliejumi.

Pagrindinė alyvuogių aliejaus riebalų rūšis yra mononesotieji riebalai, kurie gali turėti tam tikros naudos sveikatai, kurios neturi sotieji riebalai svieste.

Tyrimas nuo 2014 m nustatė, kad reguliariai vartojant alyvuogių aliejų, gali sumažėti širdies ir kraujagyslių ligų rizika ir mirtingumas asmenims, kuriems yra didelė širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Kiti mononesočiųjų riebalų privalumai yra cholesterolio kiekio mažinimas ir cukraus kiekio kraujyje kontrolės gerinimas.

Tačiau, kaip ir sviestas, alyvuogių aliejus yra kaloringas maistas. Dėl šios priežasties žmonės turėtų jį vartoti saikingai.

2. Ghi

Ghee yra skaidrus sviestas, turintis išskirtinį riešutų skonį ir aromatą. Kaip ir kokosų aliejų, gamindamas ir kepdamas žmogus sviestą gali pakeisti ghi santykiu 1:1.

Tačiau kai kuriuose receptuose žmogui gali tekti keisti ghi kiekį, nes jame yra daugiau drėgmės nei svieste. Ghi geriausiai tinka kaip sviesto pakaitalas kepiniuose, kuriuos reikia virti aukštesnėje temperatūroje.

3. Graikiškas jogurtas

Graikiškas jogurtas yra daug baltymų turintis sviesto pakaitalas, tinkantis naudoti daugelyje kepimo receptų. Tai gali suteikti receptui šiek tiek aštrumo.

Žmogus turėtų ieškoti riebaus jogurto, kuris padėtų išlaikyti kepinius drėgnus. Dėl neriebaus jogurto galutinis produktas gali būti sausesnis, labiau trapus.

4. Avokadas

Avokadas yra maistinga sviesto alternatyva. Avokadų pridėjimas ne tik padidina bendrą patiekalo ar kepinio maistinę vertę, bet ir gali pakeisti sviesto sočiuosius riebalus mononesočiaisiais riebalais.

5. Moliūgų tyrė

Turėdama daug vitamino A ir kitų maistinių medžiagų, moliūgų tyrė gali pakeisti sviestą daugelyje receptų.

Tačiau moliūgų tyrė yra vandeningesnė nei kai kurie kiti šio sąrašo variantai, todėl žmogus turėtų sunaudoti apie tris ketvirtadalius sviestui skirto kiekio.

6. Trinti bananai

Panašiai kaip moliūgų tyrėje, bananai prideda maistinių medžiagų ir padidina bendrą maisto maistinę vertę be riebalų.

Tačiau bananai kai kuriems receptams gali suteikti saldumo ir išskirtinio skonio.

7. Kokosų aliejus

kietas kokosų aliejus, išpilamas iš stiklainio
Kokosų aliejus yra tinkama alternatyva sviestui visuose kepiniuose.

Skirtingai nuo alyvuogių aliejaus, kuris gali būti netinkamas naudoti visuose kepiniuose, kokosų aliejus yra geras sviesto pakaitalas, nes kambario temperatūroje jis grįžta į kietą būseną.

Tačiau kokosų aliejus turi skirtingą skonį, kuris gali pakeisti daugelio kepinių skonį. Apskritai, kuo rafinuotesnis kokosų aliejus, tuo jis mažiau primena kokosą.

Nors tai gera alternatyva tiems, kurie nori vengti pieno produktų, kokosų aliejus gali pasiūlyti šiek tiek papildomos naudos sveikatai.

2016 metų apžvalga keleto tyrimų metu buvo rasta nedaug įrodymų, leidžiančių manyti, kad kokosų aliejus iš tikrųjų gali turėti naudos sveikatai. Tiesą sakant, mokslininkai siūlo žmonėms, norintiems sumažinti riebalų suvartojimą, vengti maisto produktų, kurių pagrindinis ingredientas yra kokosų aliejus.

8. Obuolių padažas

Obuolių padažas yra populiarus tiek sviesto, tiek aliejaus pakaitalas kepiniuose. Kaip ir daugelis kitų pakaitalų, jis gali sumažinti kalorijų kiekį ir padidinti daugelio receptų maistinę vertę.

Naudodamas obuolių padažą kaip sviesto pakaitalą, žmogus gali sumažinti recepte kitų saldiklių, nes obuolių padažas suteikia natūralaus saldumo.

9. Riešutų sviestas

Yra daug riešutų sviesto veislių, įskaitant tuos, kurie gaunami iš migdolų ar žemės riešutų. Panašiai kaip avokadai, riešutų sviestas į receptus prideda sveikų riebalų ir maistinių medžiagų.

Riešutų sviestas gali padidinti tam tikrų kepinių tankį ir pakeisti jų skonį.

Santrauka

Sviesto pakaitalai dažnai gali padidinti maisto produktų, kuriuose juos vartoja, maistinę vertę. Kai kuriais atvejais jie gali sumažinti kalorijų kiekį ir pridėti sveikų riebalų.

Sviesto keitimas ne visada yra praktiškas, nes žmogui gali tekti koreguoti pakaitalo kiekį, kad kepant būtų tinkama tekstūra ir tankis.

Tačiau žmonės, norintys pasirinkti sveiką maistą, gamindami, kepdami ir tepdami gali norėti apsvarstyti sviesto alternatyvas.

Perskaitykite straipsnį ispanų kalba.