Paprastai saugu naudoti albuterolio sulfato inhaliatorių pasibaigus ant prietaiso nurodytam tinkamumo laikui, nors inhaliatorius gali būti ne toks veiksmingas, koks buvo anksčiau.

Albuterolio sulfato arba salbutamolio inhaliatorius palengvina astmos simptomus ir priepuolius. Kai kurie įprasti prekių pavadinimai yra Proventil ir Ventolin.

Daugelis žmonių nenaudoja lengvinančių inhaliatorių kiekvieną dieną, todėl jų galiojimo laikas gali baigtis gerokai anksčiau, nei žmogus sugalvos pasitikrinti.

2020 m. balandžio mėn. kai kuriose JAV dalyse albuterolio inhaliatorių trūko, nes ligoninės juos naudoja 2019 m. koronavirusinės ligos, geriau žinomos kaip COVID-19, kvėpavimo takų simptomams gydyti.

Amerikos alergijos, astmos ir imunologijos koledžas teigia, kad jei vietos trūksta, paprastai saugu naudoti pasibaigusio galiojimo albuterolio inhaliatorius. Pasibaigus galiojimo laikui, jie išliks bent iš dalies veiksmingi.

Nors gali būti saugu naudoti šiuos inhaliatorius, ne visi vaistai yra saugūs ar veiksmingi pasibaigus jų galiojimo laikui.

Žemiau sužinokite daugiau apie inhaliatorių galiojimo laiką ir sužinokite, kaip saugiai laikyti ir išmesti albuterolio sulfato inhaliatorius.

Norėdami gauti daugiau patarimų apie COVID-19 prevenciją ir gydymą, apsilankykite mūsų koronaviruso centre.

Inhaliatorių galiojimo datos

Astmos inhaliatorius ir užtaisas su galiojimo dataPasidalinkite Pinterest
Inhaliatorius gali būti mažiau veiksmingas pasibaigus jo galiojimo laikui.

Daugumą inhaliatorių, tokių kaip Ventolin HFA ir ProAir RespiClick, saugu naudoti 12 mėnesių po to, kai žmogus juos išima iš folijos maišelių. Pasibaigus galiojimo laikui, veiksmingumas negarantuojamas.

Galiojimo datą žmogus gali rasti ant pakuotės ir inhaliatoriaus balionėlio.

Norint užtikrinti, kad inhaliatorius veiktų, būtina tinkamai laikyti. Svarbu inhaliatorius laikyti atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių, aukštos temperatūros ir drėgmės pokyčių.

Žmonės turėtų naudoti pasibaigusio galiojimo astmos inhaliatorius tik skubiais atvejais, kai nėra kitų galimybių.

Jei asmuo skubiai naudoja pasibaigusio galiojimo inhaliatorių, jis turėtų kuo greičiau pabandyti panaudoti naują inhaliatorių ir kreiptis į gydytoją.

Galimi padariniai

Pagrindinė rizika, susijusi su pasibaigusio albuterolio sulfato inhaliatoriaus naudojimu, yra ta, kad jis gali nekontroliuoti astmos simptomų taip veiksmingai, kaip naujas inhaliatorius.

Pavyzdžiui, jei kas nors naudoja pasibaigusio galiojimo inhaliatorių, kad kontroliuotų astmos priepuolį, jis gali pastebėti, kad vaistas neveikia taip, kaip turėtų. Taip yra todėl, kad laikui bėgant veikliosios medžiagos suyra.

Nors vaistų veiksmingumas laikui bėgant mažėja, inhaliatorius paprastai saugu naudoti pasibaigus galiojimo laikui ir mažai tikėtina, kad jie sukels papildomų pavojų sveikatai.

Vaistų galiojimo datos

Visi vaistai ilgainiui sugenda ir nustoja būti veiksmingi. Nuo 1979 mįstatymų leidėjai reikalavo vaistų gamintojų nurodyti vaistų galiojimo terminus.

Pasibaigus datai, nebegalima garantuoti vaisto stiprumo.

Taip pat svarbu tinkamai laikyti vaistus, nes netinkamai laikant veiklioji medžiaga gali suirti nepasibaigus atspausdintam tinkamumo laikui.

Tinkamas vaistų laikymas apima:

  • gaminį laikyti originalioje pakuotėje
  • laikant jį rekomenduojamoje temperatūroje, kuri paprastai yra kontroliuojama kambario temperatūra 77°F (25°C)
  • saugoti nuo šviesos ir drėgmės

Tačiau svarbu patikrinti kiekvieno vaisto etiketėje pateiktas konkrečias instrukcijas.

Vaistų stiprumo tyrimas

Norėdami nustatyti vaisto galiojimo laiką, mokslininkai jį veikia šiluma, šviesa ir drėgme bei stebi pokyčius laikui bėgant.

Jie taip pat žiūri į tai, kaip organizmas sąveikauja su vaistu po šio poveikio bandymo.

Laikui bėgant vaisto veiksmingumas mažėja. Tačiau tyrimai, kuriuos atliko Maisto ir vaistų administracija (FDA) rodo, kad dauguma vaistų išlaiko didžiąją savo galios dalį bent kelerius metus pasibaigus galiojimo laikui.

Tyrimas parodė, kad 90% daugiau nei 100 vaistų išlaikė didžiąją savo galios dalį net iki 15 metų po jų galiojimo pabaigos.

Pasak Saugios vaistų praktikos instituto, dauguma tinkamai laikomų vaistų išlaiko mažiausiai 70–80% savo stiprumo keletą metų pasibaigus galiojimo laikui, net ir atidarius.

Tačiau yra keletas išimčių. Pasibaigus galiojimo laikui, šie vaistai yra nesaugūs:

  • insulino
  • skysti antibiotikai
  • nitroglicerinas

Saugus sandėliavimas

Norėdami pailginti albuterolio sulfato inhaliatorių ir kitų vaistų gyvenimą, žmonės gali atlikti šiuos veiksmus:

Laikykite vaistus vėsioje, sausoje vietoje

Asmuo turėtų laikykite inhaliatorius kontroliuojamoje maždaug 25 °C (77 °F) kambario temperatūroje, nors paprastai saugu 15–30 °C (59–86 °F) diapazonas.

Vaisto palikimas automobilyje ar kitoje aplinkoje, kurioje gali būti ekstremalūs temperatūros pokyčiai, gali sumažinti jų veiksmingumą.

Jei taip atsitiktų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Jie gali rekomenduoti pakeisti gaminį.

Stenkitės nepažeisti kanistro

Inhaliatoriai remiasi gerai veikiančiu kanistru. Jei pradursite, slėginis kanistras gali sprogti ir prietaisas nebeveiks.

Norėdami padidinti apsaugą, inhaliatorių laikykite dėžutėje arba paminkštintame maišelyje.

Po naudojimo uždėkite dangtelį

Dangtelis padeda apsaugoti prietaisą ir išlaikyti slėgį balionėlyje.

Valykite jį kas savaitę

Gamintojai ragina žmones bent kartą per savaitę valyti astmos inhaliatorius.

Saugus išmetimas

Nėra standartinių astmos inhaliatorių šalinimo gairių, o daugelis vaistų grąžinimo programų jų nepriima.

Tačiau kai kurie šaltiniai rekomenduoja žmonėms susilaikyti nuo senų inhaliatorių išmetimo.

Taip yra todėl, kad suslėgti kanistrai sprogsta, jei jie sutankinami arba sudeginami. Be to, kiekviename kanisteryje gali būti likę vaistų, kurie gali užteršti vandens tiekimą.

Gamintojo instrukcijose gali būti rekomenduojamas tam tikras šalinimo būdas. Be to, vaistininkas ar kitas sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas dažnai gali rekomenduoti saugų šalinimo būdą.

Atimti

Daugumos albuterolio inhaliatorių galiojimo laikas baigiasi praėjus 1 metams po išdavimo.

Įrodymai rodo, kad inhaliatorius išlaiko didžiąją savo galios dalį mažiausiai 1 metus po galiojimo pabaigos datos. Tačiau tai priklauso nuo kelių veiksnių, įskaitant laikymo sąlygas.

Svarbu inhaliatorius laikyti pagal gamintojų rekomendacijas. Be to, geriausia pakeisti inhaliatorius pasibaigus jų galiojimo laikui. Tai sumažina astmos simptomų ir komplikacijų riziką.

Žmonės gali išmesti pasibaigusio galiojimo inhaliatorius grąžindami juos į vaistinę. Be to, gamintojai dažnai pateikia šalinimo instrukcijas.