Kontraceptinės tabletės yra populiarus ir veiksmingas kontracepcijos metodas. Tačiau praleistas tablečių dienų skaičius, vėmimas ir tam tikrų vaistų vartojimas, be kitų veiksnių, gali sumažinti tablečių veiksmingumą, o tai gali sukelti nenumatytą nėštumą.

Kiekvienas, kuris nerimauja, kad negalės tinkamai išgerti tablečių, turėtų aptarti kitas kontracepcijos galimybes su sveikatos priežiūros specialistu.

Šiame straipsnyje apžvelgsime kontraceptinių tablečių veiksmingumą ir pateikiame penkias priežastis, kodėl tabletės gali nepavykti. Taip pat pateikiame patarimų, kaip išvengti tablečių nesėkmės, ir aprašome kai kuriuos ankstyvus nėštumo požymius.

Kiek veiksmingos yra tabletės?

Kombinuotose tabletėse yra hormonų, kurie užkerta kelią ovuliacijai, kai kiaušidės išskiria kiaušinėlį apvaisinti. Kito tipo piliulės, žinomos kaip minipiliulės, sukelia žmogaus gimdos kaklelio gleivių sutirštėjimą ir gimdos gleivinės plonėjimą, o tai sumažina tikimybę, kad sperma pateks į kiaušinėlį.

Kontraceptinės tabletės yra labai veiksmingos, jei žmogus jas vartoja teisingai ir nepraleidžia nė vienos tabletės dienos. Ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC) duomenimis, tabletė yra 99,7 % efektyvus su tobulu naudojimu. Tai reiškia, kad mažiau nei 1 iš 100 žmonių, vartojančių tabletes, gali pastoti per 1 metus.

Tačiau įprastai vartojant tabletes veiksmingumas siekia 91 %, o tai reiškia, kad maždaug 9 iš 100 žmonių gali pastoti per vienerius jo vartojimo metus.

Kuo tabletės skiriasi nuo kitų kontracepcijos metodų?

Yra įvairių gimstamumo kontrolės metodų, kai kurie iš jų yra pagrįsti hormonais, o kai kurie ne. Kiekvieno tipo efektyvumas taip pat skiriasi priklausomai nuo tipinio naudojimo apribojimų. Tam tikri gimstamumo kontrolės būdai gali būti labiau tinkami asmeniui nei kiti.

Be kombinuotų kontraceptinių tablečių, kiti kontracepcijos metodai apima:

 • Tik progestino turinčios mini piliulės
 • kontraceptinis pleistras
 • kontraceptinis šūvis
 • makšties žiedas
 • skubios pagalbos tabletė ryte po
 • intrauterinis prietaisas (IUD)
 • kiaušintakių perrišimas
 • moteriškas prezervatyvas
 • kempinė
 • diafragma
 • gimdos kaklelio dangtelis
 • vaisingumo suvokimas arba natūralūs gimstamumo kontrolės metodai

Be to, yra keletas vyrų kontracepcijos galimybių, tačiau jos yra daug ribotos. Tai apima prezervatyvus, vazektomiją ir pašalinimo metodą, kuris nėra ypač patikimas. Tyrėjai yra šiuo metu tiria vyrų kontraceptinės tabletės klinikinių tyrimų metu.

Dėl ko kontraceptinės tabletės yra mažiau veiksmingos?

Nors kontraceptinės tabletės paprastai veikia labai gerai, kai kurios situacijos gali sumažinti jų veiksmingumą ir kartais gali sukelti netyčinį nėštumą. Jie apima:

Trūksta dienos

Gamintojai ketina vartoti tabletes kasdien. Jei žmogus praleidžia dieną, jo hormonų lygis gali išlikti nepakankamas, kad būtų išvengta nėštumo.

Jei žmogui sunku kasdien išgerti tabletes, kiti kontracepcijos metodai gali geriau atitikti jo poreikius. Gydytojas arba ginekologas gali patarti dėl alternatyvių kontracepcijos priemonių.

Vėmimas arba stiprus viduriavimas

Kartais žmogus gali sirgti kai jie išgeria tabletę. Kai žmogus vemia, tabletė gali vėl pakilti arba ne visiškai įsisavinti į savo kūną. Pastarasis taip pat gali pasireikšti, jei žmogus stipriai viduriuoja.

Kiekvienas, kuris netrukus po tabletės išgėrimo patiria vėmimą ar viduriavimą, turėtų kuo greičiau išgerti kitą tabletę ir kitą tabletę išgerti kaip įprasta.

Negerkite tablečių kiekvieną dieną tuo pačiu metu

Be kontraceptinių tablečių vartojimo kasdien, žmogus jas turėtų gerti maždaug tuo pačiu metu kiekvieną dieną. Taip galima nuosekliau palaikyti jų hormonų lygį.

Asmuo visada turi išgerti mini piliules per tą patį 3 valandų laikotarpį kiekvieną dieną. Kažkas, kuris praleidžia įprastą langą, kitą kartą turėtų naudoti atsarginį gimstamumo kontrolės metodą 7 dienos arba vengti sekso.

Daugelis žmonių nustato kasdienį žadintuvą, primindami, kad kiekvieną dieną reikia išgerti tabletes tinkamu laiku.

Nepradėkite naujos pakuotės iš karto

Naują tablečių pakuotę būtina pradėti gerti kitą dieną po ankstesnės. Tačiau žmogus ne visada gali laiku gauti naują pakuotę. Trūkstant kelių dienų tarp pakuočių, tabletės gali būti mažiau veiksmingos apsisaugoti nuo nėštumo.

Pasak CDC, kiekvienas, kuris praleido dvi ar daugiau tablečių iš eilės, turėtų naudoti atsarginį kontracepcijos metodą arba vengti lytinių santykių, kol neišgėrė kontraceptinių tablečių. 7 dienas iš eilės.

Vaistai, kurie trukdo vartoti tabletes

Kai kurie vaistai gali sumažinti tablečių veiksmingumą. Šie vaistai apima tam tikrus antibiotikus, tokius kaip rifampicinas, ir priešgrybelinius vaistus, tokius kaip griseofulvinas.

Asmuo turėtų naudoti atsarginę kontracepciją vartojant šiuos vaistus ir 48 valandas po kurso pabaigos.

Kiti ilgalaikiai vaistai ir papildai taip pat gali turėti įtakos kontraceptinių tablečių veikimui. Jie apima:

 • vaistai nuo epilepsijos, tokie kaip fenobarbitalis, fenitoinas ir karbamazepinas

 • antivirusiniai vaistai ŽIV gydymui
 • Jonažolės, kuri yra vaistažolių preparatas

Patarimai, kaip išvengti tablečių nesėkmės

Kontraceptinės tabletės yra labai veiksmingos, jei žmogus jas vartoja teisingai ir nepraleidžia nė vienos tabletės dienos. Žmonės taip pat gali imtis priemonių, kad išvengtų netyčinio nėštumo vartodami tabletes. Jie apima:

 • atidžiai perskaitykite pakuotę ir vadovaukitės instrukcijomis
 • gerti tabletes kiekvieną dieną tuo pačiu metu
 • naudojant programą, kuri seka mėnesines ir teikia priminimus apie tabletes, pvz., šias laikotarpio stebėjimo programas
 • visada gaukite naują tablečių pakuotę likus bent 1 savaitei iki paskutinės tablečių pakuotės pabaigos
 • visada kuo greičiau išgerkite praleistas tabletes
 • naudojant atsarginį kontracepcijos metodą, pvz., prezervatyvą, jei žmogus praleido dvi ar daugiau tablečių iš eilės

Jei asmuo nerimauja dėl to, kad negali nuolat vartoti tablečių, jis turėtų pasikalbėti su gydytoju arba ginekologu apie kitus kontracepcijos metodus. Galimi keli variantai, pagal kuriuos žmonėms nereikia kasdien vartoti tabletes, pavyzdžiui, IUD.

Ankstyvieji nėštumo požymiai

Jei asmuo yra susirūpinęs dėl kontracepcijos nesėkmės ir galimybės pastoti, ji turėtų pasikalbėti su gydytoju. Taip pat gali būti naudinga žinoti apie ankstyvus nėštumo požymius, kurie gali įtraukti:

 • Skrandžio sutrikimas: Kai kurie žmonės kartu su tuo gali patirti vėmimą, vadinamą rytiniu pykinimu.
 • Krūties jautrumas: Padidėjęs estrogeno ir progesterono kiekis gali sukelti krūtų jautrumą nėštumo pradžioje. Kai kuriems žmonėms taip pat gali pasireikšti tokie simptomai kaip dilgčiojimas, sunkumas ar krūtų pilnumo jausmas.
 • Šviesos dėmės: Kiaušialąstei prisitvirtinus prie gimdos gleivinės, gali atsirasti nedidelis kraujavimas ar tepimas. Jei tepimas atsiranda ne tikėtino mėnesinių ciklo metu, tai gali būti ankstyvas nėštumo simptomas.
 • Nepaaiškinamas nuovargis: Nėštumo metu organizme vykstantys hormoniniai pokyčiai gali priversti žmogų jaustis pavargę net ankstyvose stadijose.
 • Dažnesnis šlapinimasis: Hormoniniai pokyčiai gali padidinti poreikį šlapintis ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu.

Kiekvienas, kuris mano, kad gali būti nėščia, gali atlikti nėštumo testą namuose. Pastaraisiais metais šie tyrimai tapo jautresni žmogaus hormonų lygiui ir geriau nustato nėštumą ankstyviausiose stadijose.

Tačiau nėštumo testai namuose vis tiek gali būti nepatikimi, jei žmonės juos naudoja per anksti arba tinkamai nesilaiko instrukcijų. Pasak Maisto ir vaistų administracijos (FDA), norint gauti patikimiausių rezultatų, žmogus turėtų atlikti testą 1-2 savaites po pirmųjų praleistų mėnesinių.

Santrauka

Nors kontraceptinės tabletės paprastai yra labai veiksmingos, kartais jos gali neapsaugoti nuo nėštumo, jei žmogus jas vartoja netinkamai ir nuosekliai.

Kiekvienas, kuris nerimauja dėl savo kontracepcijos metodo veiksmingumo ar patogumo, turėtų pasikalbėti su gydytoju.

Jei žmogus praleido daugiau nei vieną tabletę, kartu su tabletėmis jis turėtų naudoti atsarginį kontracepcijos metodą bent jau 7 dienas iš eilės.

Dažnai užduodami klausimai

Žemiau mes atsakome į kai kuriuos klausimus, kuriuos žmonės dažnai užduoda apie kontraceptines tabletes.

Kokia yra galimybė pastoti vartojant kontracepciją?

Galimybė, kad gimstamumo kontrolė bus neveiksminga, priklauso nuo gimstamumo kontrolės tipo ir nuo to, ar asmuo teisingai naudoja šį metodą. Tačiau vienintelis 100% efektyvus gimstamumo kontrolės metodas yra abstinencija.

Kaip pastojau vartodama tabletes?

Net ir vartojant tabletes, jei žmogus turi lytinių santykių, tikimybė pastoti išlieka. Pavyzdžiui, naudojant įprastą gimdymo derinį…