Yra daug priežasčių, dėl kurių kas nors gali patirti pilvo skausmą. Kai kurios priežastys yra paprastos, išsprendžiamos skrandžio problemos, o kitos yra rimtos, galimai mirtinos.

Kiekvienas, jaučiantis bambos skausmą arba periumbilinį skausmą, turėtų pasikalbėti su savo gydytoju, kad nustatytų priežastį. Daugelis nedidelių būklių gali sukelti skausmą bambos srityje ir netgi spinduliuoti į kitas kūno vietas, įskaitant dubenį, kojas ir krūtinę.

Dažniausios priežastys yra virškinimo sutrikimas, vidurių užkietėjimas ir bambos išvaržos. Gydymas priklauso nuo pagrindinės priežasties.

Greiti faktai apie bambos skausmą:

 • Nėštumas gali sukelti pilvo skausmą.
 • Kai kurios laikinos sąlygos gali sukelti pilvo skausmą.
 • Kiekvienas, kuriam atlikta pilvo operacija, gali patirti pilvo skausmą.
 • Vidurių užkietėjimas gali sukelti pilvo skausmą, tačiau paprastai tai nėra rimta būklė.

Pastaba apie seksą ir lytį

Seksas ir lytis egzistuoja spektruose. Šiame straipsnyje bus vartojami terminai „vyras“, „moteris“ arba abu, nurodant gimimo metu priskirtą lytį. Norėdami sužinoti daugiau, spustelėkite čia.

Į ką atkreipti dėmesį esant bambos skausmui

Pilvo skausmas gali būti įvairaus intensyvumo ir vietos. Jis gali būti lengvas arba aštrus ir atsirasti įvairiose kūno vietose. Priklausomai nuo pagrindinės priežasties, žmonės gali jausti skausmą:

 • šalia arba už bambos
 • viršutinėje pilvo dalyje šalia krūtinkaulio ar krūtinės
 • šalia apatinės pilvo dalies, įskaitant aplink klubus

Pilvo skausmas gali atsirasti nuolat arba periodiškai. Kai kuriems žmonėms pilvo skausmas atsiranda atliekant tam tikrą veiklą ar judant, pavyzdžiui, tempiant ar šlapinantis. Jis gali jaustis panašus į pilvo pūtimo ar traukimo pojūtį.

Odos infekcija

Skausmas bambos viduje kartais gali atsirasti dėl odos infekcijos. Tai gali būti grybelinė ar bakterinė. Pažeidus odą, susikaupusias bakterijas iš prakaito arba trintį, oda gali užsidegti arba užsikrėsti.

Jei asmuo pastebi skysčių ar kraujo išsiskyrimą, stiprų kvapą, niežėjimą ar spalvos pasikeitimą, jis turėtų pasikalbėti su gydytoju, kad nustatytų priežastį.

Gydymas skirsis priklausomai nuo problemos sunkumo. Tai gali būti nuo nereceptinių (OTC) tepalų iki geriamųjų antibiotikų.

Paprastai žmogus turėtų reguliariai valyti bambos sritį ir laikyti ją kuo sausesnę. Asmuo turėtų būti ypač atsargus valydamas, jei turi bambos auskarą.

Bambos išvarža

Lengvas bambos skausmas paprastai nekelia susirūpinimo. Tačiau žmonės, kurie jaučia didelį ir nuolatinį diskomfortą ar skausmą, turėtų apie tai pranešti gydytojui.

Virkštelės išvarža gali būti bambos skausmo priežastis. Tai gali atsirasti nėštumo metu dėl pokyčių pilvo raumenyse. Tačiau bambos išvaržos yra retas ir yra labiau tikėtina paveikti žmones, kurie turi nutukimą.

Virkštelės išvaržos simptomai yra šie:

 • iškilimas šalia bambos
 • patinimas aplink bambą
 • skausmas bamboje, aplink ir šalia jo
 • skausmas, kuris sustiprėja keliant, stovint ar įsitempus
 • pykinimas ir vėmimas

Žarnyno nepraeinamumas

Žarnyno ar žarnyno nepraeinamumas yra žarnyno užsikimšimas, kuris gali sukelti stiprus skausmas pilvo ir stuburo srityje. Yra keletas priežasčių, dėl kurių gali atsirasti užsikimšimas:

 • paveiktos išmatos
 • prarytus daiktus
 • rando audinys
 • tam tikros vėžio formos
 • uždegiminės žarnyno ligos, tokios kaip opinis kolitas ir Krono liga

Žarnyno užsikimšimas yra rimta būklė. Tai taip pat gali sukelti vėmimą, vidurių užkietėjimą ir kitus simptomus. Asmuo turėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, jei mano, kad turi žarnyno nepraeinamumą.

Žarnyno obstrukcijos gydymo būdai skiriasi, nors dažnai jie apima chirurginę intervenciją.

Virškinimo sutrikimai

Nevirškinimas taip pat vadinamas dispepsija arba skrandžio sutrikimu. Tai sukelia skausmą, deginimą ar diskomfortą viršutinėje pilvo dalyje, spinduliuojančią į bambos sritį.

Žmonės dažnai gali gydyti virškinimo sutrikimus nereceptiniais antacidiniais vaistais ir rūgšties blokatoriais.

Nacionalinio diabeto ir virškinimo bei inkstų ligų instituto duomenimis, vienas iš keturių žmonių Amerikoje patyrė virškinimo sutrikimų. Iš besikreipiančiųjų į gydytojus dėl virškinimo sutrikimų trims iš keturių žmonių diagnozuojama funkcinė dispepsija.

Funkcinė dispepsija sukelia skausmą viršutinėje skrandžio dalyje, kuri spinduliuoja į bambą. Tai problema, kuri ateina ir praeina ir neturi jokios žinomos priežasties.

Panašiai kaip virškinimo sutrikimas, žmonės dažnai gali gydyti funkcinę dispepsiją nereceptiniais antacidiniais vaistais ir rūgšties blokatoriais. Receptiniai rūgštingumą slopinantys gydymo būdai gali padėti, kai šie vaistai nepadeda.

Vidurių užkietėjimas

Vidurių užkietėjimas yra plačiai paplitusi būklė, kurią gydytojai apibrėžia kaip asmenį tris ar mažiau tuštinimosi Nacionalinio diabeto ir virškinimo bei inkstų ligų instituto duomenimis, per 1 savaitę.

Beveik kiekvienas žmogus karts nuo karto užkietėja, o trumpai trunkantis vidurių užkietėjimas nėra rimta. Žmonės retkarčiais užkietėjusį vidurių užkietėjimą gali gydyti vaistais, tokiais kaip išmatų minkštikliai ir į savo racioną įtraukdami perdirbtų ar sintetinių pluoštų.

Tačiau kiekvienas, kuris patiria vidurių užkietėjimą 2 ar daugiau mėnesių, turėtų pasikalbėti su gydytoju.

Kokios kitos galimos priežastys?

Kitos galimos bambos skausmo priežastys yra skausmas po operacijos, bakterinės infekcijos ir gastroenteritas.

Skausmas po operacijos

Dažniausiai operacijos sukeltas skausmas išnyks, kai kūnas gyja. Skausmą malšinantys vaistai gali padėti, priklausomai nuo skausmo stiprumo.

Bet koks stiprus skausmas ir patinimas, apimantis šiuos simptomus, gali prireikti tolesnio tyrimo:

 • karščiavimas
 • pykinimas
 • vėmimas
 • viduriavimas

Žmonės, kuriems pasireiškia bet kuris iš šių simptomų, turėtų pasikalbėti su savo gydytoju, nes tai gali būti infekcijos ar obstrukcijos požymiai.

Šlapimo takų infekcija (UTI)

UTI dažniau pasitaiko moterims nei vyrams. Tačiau kiekvienas, įskaitant vaikus, gali susirgti UTI. UTI gali sukelti pilvo ir bambos skausmą.

Bakterijos sukelia UTI, o gydytojai jas gydo antibiotikais.

Bakterinė skrandžio infekcija

Kenksmingos žarnyno bakterijos gali patekti į organizmą ir virškinamajame trakte gyventi daugelį metų. Laikui bėgant, bakterijos gali sukelti skausmingų opų skrandžio gleivinėje ir plonojoje žarnoje. Kartais šios infekcijos priverčia žmones susierzinti didesnė rizika skrandžio vėžio.

Infekcijos gali sukelti bambos ir viso pilvo skausmą.

Gydytojai gali gydyti bakterines skrandžio infekcijas antibiotikais. Kai antibiotikai pradeda veikti, pilvo skausmas, pilvo skausmas ir kiti simptomai paprastai išnyksta.

Gastroenteritas

Gastroenteritas, paprastai žinomas kaip skrandžio gripas, gali atsirasti vartojant užteršto maisto ar gėrimų. Pilvo skausmas, skrandžio skausmas ir mėšlungis yra klasikiniai gastroenterito simptomai.

Gastroenteritas paprastai gerėja savaime. Tačiau kiekvienas, kuris patiria dehidrataciją dėl vėmimo ir viduriavimo, kurių išmatose yra kraujo, negali išlaikyti skysčių arba kurių simptomai trunka ilgiau nei 3 dienas, turėtų pasikalbėti su gydytoju.

Rimtesnės bambos skausmo priežastys

Kai kurios sąlygos, sukeliančios pilvo skausmą, yra ypač skausmingos. Tačiau dauguma jų yra gydomi ir išgydomi. Yra sąlygų, kurių gydytojai negali išgydyti, bet gali jas gydyti ir suvaldyti žmogaus skausmą.

Tulžies akmenligė

Tulžies pūslės priepuoliai, atsirandantys dėl tulžies akmenų, yra skausmingi, o stiprus skausmas paprastai yra pirmasis problemos požymis. Skausmas paprastai prasideda viršutinėje dešinėje pilvo dalyje, keliauja į viršutinį vidurį, tada per nugarą.

Pagrindinis tulžies akmenų skausmo gydymo būdas yra tulžies pūslės pašalinimo operacija. Kai chirurgas pašalins tulžies pūslę, skausmas išnyks. Taip pat yra vaistų, tokių kaip Ursodiol (ursodeoksicholio rūgštis), kurie gali padėti ištirpinti tulžies akmenis.

Apendicitas

Apendicitas yra skausminga būklė, sukelianti apendikso uždegimą. Apžvalga Chirurgijos metraščiai pranešė, kad 2015 m. Šiaurės Amerikoje buvo diagnozuota beveik 400 000 apendicito.

Apendicitas gali būti rimtas ir netgi baigtis mirtimi.

Negydomas apendicitas gali sukelti peritonitą, kuris atsiranda, jei apendiksas plyšta ir infekcija išplinta į pilvą.

Peritonitas yra pavojingas ir potencialiai mirtinas skrandžio gleivinės uždegimas, apimantis skrandžio organus.

Apendikso skausmas paprastai prasideda aplink bambą ir plinta per visą pilvą, dažnai į dešinįjį apatinį kvadrantą. Skausmas sustiprėja bet kokiu judesiu, įskaitant vaikščiojimą ir kosulį.

Be skausmo, apendicitas gali sukelti: simptomai:

 • pykinimas ir vėmimas
 • apetito praradimas
 • vidurių užkietėjimas ar viduriavimas
 • karščiavimas
 • pilvo pūtimas arba patinimas
 • nesugebėjimas praleisti dujų

Visi, kurie įtaria, kad serga apendicitu, nes turi sunkų bambą ir…