Geriausios šaltalankių veislės – aprašymas, nuotrauka, apžvalgos

Šaltalankis yra aukštas krūmas su gydomaisiais ryškiai oranžiniais sultingais vaisiais, prilimpančiais aplink vaisių šakeles. Įvairiais laikotarpiais keitėsi požiūris į šaltalankį kaip kultūrą. Pačioje veislinių šaltalankių veisimo darbo pradžioje vidurinės juostos sodininkai buvo nusivylę. Šaltalankiai apibūdinti kaip problemiškas augalas, kuriam reikia apdulkintojo, išaugina gausius ūglius ir smulkias rūgščias uogas, kurias sunku skinti nuo dygliuotų šakelių. Dar ir dabar galima rasti panašų šaltalankio įvertinimą ir palyginimą su piktžolėmis. Tokias išvadas daro laukinių formų savininkai. Šiuolaikinės veislės neturi savo laukinių protėvių trūkumų. Aprašymas, geriausių šaltalankių veislių nuotraukos, populiarių veislių apžvalgos pateikiamos mūsų reitinge.

Veisdami naujas šaltalankių veisles, selekcininkai sutelkė dėmesį į šias savybes:

  • stambaus vaisingumo;
  • sausas atskyrimas;
  • ilgas uogų stiebas;
  • skonis, kuriame vyrauja cukrus;
  • dygliavimo trūkumas;
  • suvaržytas peraugimo formavimas;
  • ankstyvumas.

Žinoma, veislėse šie bruožai realizuojami nevienodai, tačiau bet kokiu atveju rodikliai pranašesni už lauke augančius šaltalankius.

Geriausių šaltalankių veislių Pasirinkimas

Šaltalankių auginimo ypatybės

Laukiniai šaltalankiai gyvena smėlėtuose upių pakrantėse, nepakenčia sunkių molingų ir priemolio dirvožemių, jam reikalingi lengvi, orui ir drėgmei pralaidūs smėlingi ar durpiniai dirvožemiai. Todėl, jei jūsų vietovėje dirvožemis yra sunkus, į sodinimo duobę įpilkite smėlio arba durpių. Norint apsisaugoti nuo puvimo, šaltalankius vidurinėje juostoje galima sodinti į pakeltus gėlynus. Tuo pačiu metu šaltalankiai yra drėgmę mėgstantis augalas, karštu, sausu oru jį reikia laistyti ir šerti. Reikli saulės šviesai, gerai reaguoja į genėjimą. Šaltalankis pradeda derėti praėjus 3-4 metams po pasodinimo.

Šaltalankis savaime derlingas. Tai dvinamis vėjo apdulkintas augalas: moteriškam augalui derėti reikia žiedadulkių iš vyriškojo augalo, augančio ne didesniu kaip 100 metrų spinduliu. Apdulkintojas neturi įtakos vaisiaus kokybei, jo klasė nesvarbi. Bet jei norite, kad svetainėje būtų kompaktiškas krūmas be spyglių, geriau nusipirkti veislių sodinukus. Veisliniai šaltalankiai reikalauja šiek tiek daugiau dėmesio nei laukiniai. Jis yra labiau pažeistas kenkėjų, jautresnis dirvožemiui ir drėgmei. Tačiau dėl skonio ir derliaus sodininkai pasiruošę pasistengti.

Geras universalus nedygliuotas apdulkintojas yra vyriški Aley veislės augalai. Jaunų želmenų ar auginių sodinukų negalima atskirti pagal lytį, nes jie turi tik augimo pumpurus. Vaisių augimo pumpurai, kurie yra pagrindinis skiriamasis bruožas, atsiranda augalo vaisiaus laikotarpio pradžioje. Todėl lytį galima nustatyti tik subrendusiems augalams pagal pumpurų išvaizdą.

Gerų šaltalankių veislių sąrašas neapsiriboja tomis, kurios pateiktos reitinge. Ekspertai pataria pirmenybę teikti vietinėms formoms, atsparioms regiono klimatui. Dažna sodininkų klaida – perkami desertiniai šaltalankiai iš žinomų selekcininkų, nustumiant veislės kilmę į antrą planą. Daug saugiau rinktis veisles, kurios buvo išleistos arba išbandytos jūsų vietovėje.

RKN: svetainė pažeidžia Rusijos Federacijos įstatymus

Gero derliaus!