Meilė gali būti euforiškas jausmas, tačiau daugelis žmonių yra pajutę sudaužytos širdies skausmą ir stiprų susižavėjimą. Įkyri meilė skatina šias emocijas toliau, todėl žmogus susikoncentruoja į savo mylimąjį taip, tarsi jis būtų daiktas ar nuosavybė.

Sveikatos specialistai plačiai nepripažįsta obsesinės meilės arba „įkyrios meilės sutrikimo“ kaip psichinės sveikatos būklės.

Iš tiesų, šiuo metu jis nėra įtrauktas į sąrašą Psichikos sutrikimų diagnostikos ir statistikos vadovas, 5-asis leidimas (DSM-5). Tačiau įkyri meilė gali būti kitų psichinės sveikatos problemų ir sąlygų požymis.

Jei asmuo, patiriantis įkyrios meilės jausmus, negauna gydymo nuo bendrų simptomų, jiems gali būti sunku reguliuoti šiuos jausmus. Labai kraštutiniais atvejais tai netgi gali paskatinti asmenį imtis smurto ar prievartos.

Šiame straipsnyje aptariama obsesinė meilė, jos priežastys ir simptomai bei kai kurios galimos gydymo galimybės.

Pastaba apie seksą ir lytį

Seksas ir lytis egzistuoja spektruose. Šiame straipsnyje bus vartojami terminai „vyras“, „moteris“ arba abu, nurodant gimimo metu priskirtą lytį. Norėdami sužinoti daugiau, spustelėkite čia.

Įkyri meilė prieš tikrąją meilę

Asmens, nešiojančio raudonus širdies formos akinius nuo saulės, atvaizdas.Pasidalinkite Pinterest
Nabi Tang / Stocksy

„Tikrosios“ meilės apibrėžimas mokslininkams nepavyko šimtmečius. Taip pat nėra vieno kriterijų sąrašo, pagal kurį būtų galima atskirti įkyrią meilę nuo tikros meilės.

Amerikos psichologų asociacija (APA) apibrėžia meilę kaip:

 • sudėtinga emocija, apimanti stiprų švelnumo ar meilės jausmą kitam asmeniui
 • kito žmogaus akivaizdoje patiriantys malonius pojūčius
 • atsidavimas kito žmogaus gerovei

Meilė gali būti įvairių formų, įskaitant šeimos narių ar draugų meilę, rūpestį kitais žmonėmis, erotinę meilę ir meilę sau.

Kai kurie ekspertai teigia, kad romantiški santykiai turi tris esminius komponentus, vadinamus trikampe meilės teorija:

 • aistra
 • intymumas
 • įsipareigojimas

2020 m. straipsnyje pažymėta, kad aistros elementas gali apimti tokį elgesį:

 • sutelktas dėmesys
 • įkyrus mąstymas
 • įkyrus sekimas
 • savininkiškumas

Kai kuriais atvejais šios mintys ar elgesys gali virsti įkyria meile.

Meilė taip pat gali sukelti fizinius kūno pokyčius ir gali apimti:

 • hormonai, tokie kaip oksitocinas, vazopresinas, kortizolis ir testosteronas
 • neurotransmiteriai, tokie kaip dopaminas ir serotoninas

 • nervų augimo faktorius

Kai kuriems žmonėms šie jausmai gali būti tokie stiprūs, kad jie tampa apsėsti išlaikyti ir kontroliuoti mylimą žmogų. Kartais jiems gali atrodyti, kad jie garbina savo partnerį, bet supyksta ar pavydi, kai tik grasina.

Straipsnio autoriai pasiūlė, kad keturi meilės komponentai yra:

 • patrauklumas
 • rezonansas ar ryšys
 • pasitikėti
 • pagarba

Kai kurių iš šių veiksnių gali trūkti įkyriai meilei. Pavyzdžiui, labai pavydūs žmonės gali nepasitikėti savo partneriu, todėl jie gali bandyti kontroliuoti savo partnerį arba nuolat stebėti savo elgesį.

Įkyri meilė gali sutelkti dėmesį į partnerio nuosavybę, o ne laikyti juos lygiaverčiais. Užuot mylėję žmogų ir norėję jam geriausio, įkyrių polinkių žmonės gali mylėti kitą žmogų dėl savo poreikių.

Santykių obsesinis kompulsinis sutrikimas (ROCD) apima artimų ar intymių santykių ar partnerio maniją ir gali apimti obsesinį dėmesį į tai, kaip partneris yra nepatikimas arba nepatikimas. Obsesinis nepasitikėjimas santykiais gali būti susijęs su depresija, nerimu ir smurtu santykiuose.

Įkyri meilė kartais gali apimti santykius, kurių iš tikrųjų nėra, pavyzdžiui, su įžymybe ar nepažįstamu žmogumi.

Erotomanija yra psichikos sutrikimas kuriuo žmogus turi kliedesinį tikėjimą kad už juos aukštesnio socialinio statuso žmogus yra juos įsimylėjęs. Sergant erotomanija, pagrindinis dėmesys skiriamas meilės gavimui, o ne meilės dovanojimui.

Kad padėtumėte palaikyti savo ir savo artimųjų psichinę gerovę šiuo sunkiu metu, apsilankykite mūsų skirtame psichikos sveikatos centre ir sužinokite daugiau tyrimais pagrįstos informacijos.

Priežastys

Yra daug veiksnių, galinčių sukelti obsesinę meilę, įskaitant kliedesinius sutrikimus ir psichinės sveikatos problemas.

Erotomanija

Erotomanija, arba de Clérambault sindromas, yra psichikos būklė, kai žmogus kliedesiškai tiki, kad kitas asmuo jį myli, dažniausiai aukštesnio statuso žmogus.

Yra pirminės ir antrinės formos erotomanijos. Pirminės erotomanijos atveju jokia kita sveikatos būklė nesukelia erotomanijos, o erotinis kliedesys yra vienintelis simptomas.

Antrinė erotomanija gali būti susijusi su kitomis psichikos ligomis, tokiomis kaip šizofrenija ar depresinis sutrikimas. Erotomanija taip pat gali būti susijusi su galvos trauma, nėštumu, piktnaudžiavimu alkoholiu ar tam tikrais vaistais, tokiais kaip amfetaminai.

Vienas 2017 m. atvejo tyrimas parodė, kad socialinė žiniasklaida gali pabloginti erotomaniją. Taip yra todėl, kad tai leidžia žmonėms, turintiems obsesinių polinkių, stebėti kitus iš tolo ir jaustis arčiau jų, nei galėtų jaustis kitu atveju.

Ribinis asmenybės sutrikimas

Žmonės, turintys ribinį asmenybės sutrikimą (BPD), gali labai bijoti palikti ir jiems sunku kontroliuoti emocijas. Jie Gegužė greitai užmegzti santykius arba palaikyti intensyvius santykius su kitais.

Žmonės, sergantys BPD, gali veikti impulsyviai, su stipriais nuotaikų svyravimais. Būklė gali turėti neigiamos įtakos asmens santykiams. Žmonės gali jausti itin didelį artumą kitam žmogui, kuris staiga gali pasikeisti į nepatinkantį.

Žmonės, turintys BPD, gali neturėti nuoseklaus savęs įvaizdžio ar savęs jausmo. Tai gali pabloginti obsesinius polinkius, nes jiems gali būti sunku suvokti save kaip tikrus ar vertas atskirai nuo savo santykių.

Tačiau kiekvienas asmuo, sergantis BPD, patiria skirtingus simptomus ir skirtingą sunkumo lygį.

Prisirišimo sutrikimai

Žmogaus gebėjimas užmegzti sveiką ryšį su kitais prasideda anksti vaikystėje. Žmonėms, kurių tėvai ar globėjai buvo nestabilūs arba smurtavo, gali išsivystyti neįprasti prieraišumo modeliai. Dėl to jie gali tapti įkyrūs, kontroliuojantys ar išsigandę santykiuose.

Prieraišumo stiliai, kuriuos žmonės susiformuoja vaikystėje, gali turėti įtakos jų elgesiui būsimuose santykiuose suaugę.

Jei žmonės vaikystėje turėjo stabilų ir reaguojantį globėją, jie išsiugdo saugų prisirišimo stilių. Tai reiškia, kad žmogus gali būti nepriklausomas, valdyti savo emocinius išgyvenimus ir vertinti artimus santykius.

Jei vaikas turi nestabilų globėją, jam gali išsivystyti nesaugus prisirišimo stilius. Dėl to žmogus gali nerimauti, vengti ar bijoti santykiuose. Žmonės, turintys nesaugų prisirišimo stilių, gali reikšti emocijas padidintu būdu, padidindami priklausomybę nuo kitų.

Sužinokite daugiau apie priklausomus santykius čia.

Traumos ir baimės palikti

Vaikystėje patirtos traumos ar išgyvenimai, lemiantys nesaugų prisirišimo stilių, gali sukelti baimę būti apleisti. Žmonės, kurie bijo būti palikti, gali turėti obsesinių tendencijų.

Žmonės gali bijoti likti vieni ir gali grasinti ar imtis impulsyvių veiksmų, kad neleistų partneriui išvykti.

Kitos psichikos sveikatos būklės

Įvairios psichikos sveikatos būklės gali iškreipti ar pakeisti žmogaus perspektyvą, todėl jis tampa labiau baimingas, įkyrus ar prislėgtas. Tai gali padidinti jų riziką būti apsėstam savo santykių.

Žmonės, turintys priklausomą asmenybės sutrikimą, gali būti kabinėtis prie partnerio, jiems reikia nuolatinio kitų patikinimo ir jaustis bejėgiai, jei yra vieni.

Sužinokite daugiau apie įvairius asmenybės sutrikimo tipus čia.

Socialinės ir kultūrinės normos

Kai kurios socialinės ir kultūrinės normos iš vieno partnerio reikalauja daugiau nei iš kito. Tai gali reikšti, kad kai kurie tėvai ir globėjai atskleidžia savo vaikams šiuos nesveikus santykių stilius jų auklėjimo metu.

Pavyzdžiui, vaikystėje susidūrę su įvairiomis santykių „normomis“, kai kurie žmonės gali užaugti manydami, kad meilė reiškia nuosavybę arba kad jų partneris turi padaryti viską, ko nori, kad įrodytų savo meilę.

Šie mąstymo modeliai yra vienas žalingo vyriškumo ar toksiško vyriškumo požymių. Žmonės, turintys šią savybę, gali manyti, kad vyrams yra priimtina elgtis su savo partneriais taip, kad tai kenkia fiziškai ar emociškai.

Tie, kurie rodo toksiško vyriškumo požymius, taip pat gali būti valdingi, reikalauti iš savo partnerių daugiau, nei yra pasirengę duoti, arba smurtauti prieš partnerius, kurie pažeidžia jų „taisykles“.

Jei jums ar jūsų pažįstamam asmeniui gresia tiesioginis smurtas šeimoje, skambinkite 911 arba…