Tonzilių akmenys yra maži akmenys, susidarantys tonzilėse. Nors jie paprastai yra besimptomiai, jie gali sukelti nedidelių problemų, tokių kaip gerklės skausmas ir blogas burnos kvapas.

Moteris žiūri į save veidrodyje.Pasidalinkite Pinterest
Catherine Falls komercinė / Getty Images

Tonzilės sėdi gerklės gale ir yra limfinės ir imuninės sistemos dalis. Idealiu atveju tonzilės sugauna ir sugauna bakterijas, kol jos pasiekia žmogaus burnos ertmę.

Tačiau tonzilės turi mažų raukšlių, dar vadinamų kriptomis, kurios leidžia kauptis bakterijoms ir maistui. Taip gali susidaryti nedideli, į akmenį panašūs dariniai, kuriuos gydytojai vadina tonzilių akmenimis arba tonzilitai.

Be blogo burnos kvapo, šie akmenys gali sukelti gerklės skausmą, skausmingą rijimą, užkimimą ir uždegimines, raudonas tonziles. Jie taip pat gali būti besimptomiai ir nereikalauti gydymo.

Šiame straipsnyje sužinokite, kaip atsikratyti tonzilių akmenų namuose ir kada kreiptis į gydytoją.

1. Žemo slėgio drėkintuvas

Žemo slėgio vandens drėkintuvas, pavyzdžiui, vandens siūlas, gali padėti atlaisvinti tonzilių akmenis.

Norėdami tai naudoti, žmogus gali stovėti priešais gerai apšviestą veidrodį ir nukreipti drėkintuvą į tonzilių akmenis. Tačiau jie turėtų būti atsargūs, kai išlaisvina tonzilių akmenį – jis gali nukristi link gerklės ir sukelti kosulį. Asmuo neturėtų išbandyti šio metodo su vaikais, nes jis gali kelti pavojų užspringti.

Žmonės taip pat gali naudoti drėkintuvą, kad reguliariai nuplautų tonziles, kad išvengtų tonzilių akmenų susidarymo.

2. Nealkoholinis burnos skalavimo skystis

Švelniai braukiant aplink burną nealkoholinį skalavimo skystį, gali atsilaisvinti tonzilių akmenys ir sumažėti bakterijų skaičius burnoje. Bakterijų mažinimas gali padėti išvengti tonzilių akmenų susidarymo.

3. Sūrio vandens skalavimas

Gargaliavimas šiltu sūriu vandeniu gali padėti atlaisvinti tonzilių akmenis. Žmogus gali tai paruošti į puodelį šilto vandens įberdamas pusę arbatinio šaukštelio druskos. Jie gali keletą sekundžių skalauti skystį ir, jei reikia, pakartoti.

Sūrio vandens gargaliukai taip pat gali padėti palengvinti skaudančią, įbrėžusią gerklę.

4. Obuolių sidro acto skalavimas

Skalavimas praskiestu obuolių sidro actu (ACV) gali padėti išstumti ir suskaidyti medžiagas, esančias tonzilių akmenyse.

Norėdami pagaminti šį mišinį, žmogus gali sumaišyti 1 šaukštą obuolių sidro acto su 1 puodeliu šilto vandens. Skalavimas iki trijų kartų per dieną gali padėti atsikratyti akmenų.

Tačiau svarbu pažymėti, kad ACV vartojimo rizika apima virškinimo problemų ir dantų ėduonies galimybę.

Skaitykite daugiau apie ACV šalutinį poveikį.

5. Medvilniniai tamponai

Kai kurie žmonės naudoja medvilninius tamponus, kad pašalintų tonzilių akmenis iš užpakalinės gerklės. Šis metodas kelia tam tikrą pavojų susižeisti, todėl prieš bandydamas jį pasitarti su gydytoju. Jie niekada neturėtų bandyti to naudoti vaikui.

Jei asmuo nusprendžia pašalinti savo tonzilių akmenis tamponu, jis turi sudrėkinti tamponą, įkišti jį link gerklės galo ir švelniai nušluostyti akmenis. Jie taip pat turėtų vengti liesti vidurinę gerklės dalį, nes tai gali sukelti dusulio refleksą.

Kadangi tonziles supa daug kraujagyslių, vatos tamponėliu būtina pabandyti tik kelis kartus. Jei atsiranda kraujavimas, žmonės turėtų nedelsdami sustoti.

6. Kosulys

Kai kurie žmonės mano, kad stiprus kosulys gali padėti išstumti tonzilių akmenį. Tai mažiau invazinis metodas, todėl gali būti tinkama idėja pabandyti kosėti prieš naudojant medvilninį tamponą ar dantų šepetėlį.

Asmuo gali naudoti šį metodą, pirmiausia skalaujantis sūriu vandeniu, kad atlaisvintų akmenį. Tada jie gali išbandyti daugybę sunkaus kosulio.

Kiek laiko išsilaiko tonzilių akmenys?

Tonzilių akmenys dažniausiai iškrenta laikui bėgant. Prieš prarydamas akmenį žmogus gali atkosėti arba pajusti, kaip jis pasislenka.

Tačiau jei žmogus turi nuolatinį akmenį, kuris, atrodo, didėja, jis turėtų pasikalbėti su gydytoju.

Medicininis gydymas

Asmenims, turintiems dažnų, dirginančių tonzilių akmenų, gydytojas gali rekomenduoti tonzilektomiją, kuri apima chirurginį tonzilių pašalinimą.

Nors operacija yra įprasta vaikams, tiek vaikai, tiek suaugusieji gali patirti didelį kraujavimą ir atsigavimo laiką. Suaugusieji paprastai turi ilgesnį atsigavimo laiką nei vaikai.

Gydytojas paprastai rekomenduoja tonzilektomiją tik tuo atveju, jei žmogus dėl tonzilių akmenų patiria didelį skausmą, infekciją ar probleminę halitozę.

Asmenys gali pasikalbėti su gydytoju, jei turi klausimų.

Kada kreiptis į gydytoją

Jei žmogus negali pašalinti tonzilių akmens aukščiau nurodytomis namų gynimo priemonėmis, jis neturėtų bandyti jo išstumti aštriu daiktu. Tai gali sukelti kraujavimą ir infekciją.

Aplink tonziles yra daug kraujagyslių, todėl žmonės neturėtų bandyti pašalinti tonzilių akmenų aštriais daiktais, pavyzdžiui, dantų krapštukais, rašikliais ar segtukais.

Jei asmuo turi tonzilių akmenligę, kuri išlieka keletą savaičių, arba jei jis patiria su tonzilių akmenimis susijusių simptomų, jis gali kreiptis į gydytoją. Taip pat gera idėja kreiptis į gydytoją, jei jie pašalino tonzilių akmenį, bet vis dar jaučia skausmą ar blogą burnos kvapą.

Žmonės turėtų kreiptis medicininės pagalbos tonzilių infekcijos požymiaitoks kaip:

  • pasunkėjęs rijimas
  • išsiplėtusios tonzilės
  • skausmas, kuris plinta į ausis
  • pūliai arba baltos išskyros iš tonzilių

  • kraujavimas tonzilių srityje
  • miego sutrikęs kvėpavimas

Gydytojas gali nuspręsti, kaip geriausiai elgtis vaikui, sergančiam tonzilių akmenlige arba tonzilių uždegimu. Bandymas išstumti tonzilių akmenį vaikui gali užspringti.

Norint gydyti aktyvią infekciją, žmonėms gali prireikti antibiotikų ir poilsio.

Santrauka

Nors tonzilių akmenys paprastai yra nedidelis dirginimas, kartais jie sukelia infekciją ir diskomfortą. Žmonės dažnai gali jas išspręsti namuose naudodami tokias strategijas kaip skalavimas sūriu vandeniu, kosulys ir vatos tamponu ar dantų šepetėliu.

Jei tonzilių akmenys išlieka arba sukelia skausmingus simptomus, žmogus turi kreiptis į gydytoją.

Perskaitykite straipsnį ispanų kalba