Vyrų ir moterų (MTF) hormonų terapija arba estrogenų hormonų terapija gali sukelti fizinius, emocinius, seksualinius ir reprodukcinius pokyčius.

Kai kurie translyčiai žmonės pereina naudodamiesi medicininėmis procedūromis, tokiomis kaip estrogenų hormonų terapija. Tai gali padėti kūnui išsiugdyti „moteriškas“ fizines savybes. Tai taip pat gali padėti nuslopinti „vyriškus“ fizinius bruožus.

Šis straipsnis pakeis terminą MTF hormonai estrogenų hormonų terapija. Taip yra todėl, kad MTF terminologija yra dvejetainė ir išskirtinė. Ne visi, vartojantys estrogenų pagrindu pagamintą hormonų terapiją, gali būti vyrai arba turėti tikslą tapti moterimi.

Šiame straipsnyje aptariama, kokių pokyčių žmogus gali tikėtis ir kiek laiko šie pokyčiai užtrunka, kai jam taikoma estrogenų hormonų terapija.

Pastaba apie seksą ir lytį

Seksas ir lytis egzistuoja spektruose. Šiame straipsnyje bus vartojami terminai „vyras“, „moteris“ arba abu, nurodant gimimo metu priskirtą lytį. Norėdami sužinoti daugiau, spustelėkite čia.

Kas tai?

Asmuo, kuriam gali būti taikoma estrogenų hormonų terapija, sėdi ant grindų ir dėvi gėlėtą suknelę laikydamas riedučius.Pasidalinkite Pinterest
Elisabeth Ubbe / Getty Images

Estrogenų hormonų terapija apima asmenį, gimusį paskirtą vyrišką hormoną estrogeną, kad sukurtų tam tikras „moteriškas“ savybes.

Estrogenai sustabdo hipofizės gonadotropino susidarymą, kuris sumažina androgenų gamyba. Androgenai yra hormonų grupė, kuri, be kita ko, padeda reprodukcinei plėtrai.

Androgenų kiekio organizme mažinimas padeda žmogui pereiti, nes skatina riebalų pasiskirstymą, krūtų vystymąsi ir vyrų plaukų augimą.

Gydytojai taip pat gali skirti kitų antiandrogeninių vaistų, kad padėtų pereinamojo laikotarpio procesui.

Sužinokite daugiau apie estrogeną čia.

Per kiek laiko įvyks pokyčiai?

Pradėdamas estrogenų hormonų terapiją, žmogus gali nepastebėti reikšmingų pokyčių. Laiko juosta skiriasi, o kai kurie žmonės gali pastebėti reikšmingesnių pokyčių nei kiti.

Žmonės gali pastebėti daugiau pokyčių, jei kartu su estrogenų terapija jie naudoja antiandrogenų terapiją.

Fiziniai pokyčiai

Estrogenų hormonų terapija gali sukelti fizinius pokyčius.

Odos pokyčiai

Kalifornijos universitetas (UCSF) pažymi, kad estrogenų hormonų terapija gali sukelti:

 • oda tampa sausa arba plona
 • poros tampa mažesnės
 • mažesnė naftos gamyba

Be to, žmogus gali tapti labiau linkęs į pjūvius ar mėlynes ir skirtingai suvokti temperatūrą bei skausmą.

Krūties vystymasis

Asmuo, kuriam taikoma estrogenų hormonų terapija, gali pastebėti, kad po speneliais atsiranda mažų pumpurų. Tai gali būti skausminga, bet paprastai praeina per kelis mėnesius.

Krūties vystymasis tarp žmonių skirsis. Krūtys gali būti skirtingo dydžio ir formos bei gali būti nelygios. Tačiau dauguma žmonių gali tikėtis sukurti „A“ puodelį arba galbūt mažą „B“ puodelį.

UCSF pažymi, kad žmonės turėtų palaukti maždaug 1 metus prieš svarstydami apie krūtų didinimo operaciją.

Riebalų perskirstymas

Žmogus gali tikėtis, kad riebalai susikaups aplink klubus ir šlaunis. Sumažės raumenų masė ir jėga.

Be to, rankos ir kojos atrodys lygesnės. Taip yra dėl to, kad riebalai po oda tampa storesni.

Didėjant ir judant riebalams po oda, akys ir veidas gali įgauti „moteriškesnę“ išvaizdą.

Plaukų augimas

Veido plaukai ir plaukai ant krūtinės, rankų ir nugaros augs lėčiau. Tačiau jis visiškai nenustos augti.

Be to, nuplikimo greitis gali sulėtėti arba sustoti.

Kiti fiziniai pokyčiai

Asmuo gali pastebėti nedidelius batų dydžio ar aukščio pokyčius.

Svarbu pažymėti, kad estrogenų hormonų terapija neturės įtakos žmogaus balsui.

Kada įvyks šie fiziniai pokyčiai?

Pasak a 2017 metų straipsnis, žmogus gali tikėtis seksualinio potraukio ir funkcijų sumažėjimo per 1–3 mėnesius. Tačiau šie pokyčiai gali užtrukti 3–6 metus, kad pasiektų maksimalų efektą.

Po 3–6 mėnesių žmogus gali tikėtis:

 • raumenų masės sumažėjimas
 • švelnesnė oda
 • kūno riebalų perskirstymas
 • krūtų augimas
 • sėklidės susitrauks

Gali prireikti 2–3 metų, kol šie pokyčiai pasieks visą savo mastą.

Emociniai pokyčiai

A 2016 sisteminė apžvalga nustatė, kad estrogenų hormonų terapija teigiamai veikia transseksualių asmenų emocinę ir psichinę sveikatą.

Žmonės gali patirti:

 • daugiau pasitikėjimo
 • mažiau depresijos simptomų
 • aukštesnę savigarbą
 • mažiau disociacinių simptomų
 • lyties disforijos palengvinimas

UCSF teigia, kad žmogus gali pastebėti, kad patiria įvairesnių emocijų. Jie taip pat gali išsiugdyti skirtingus skonius ir pomėgius. Šie emociniai pokyčiai turėtų nusistovėti.

Šiuo laikotarpiu kai kuriems žmonėms gali būti naudinga pasikalbėti su psichikos sveikatos specialistu, kuris padėtų ištirti ir suprasti šias naujas emocijas ir mintis.

Seksualiniai pokyčiai

Kai žmogus pradeda vartoti estrogenų hormonų terapiją, jam gali prasidėti erekcijos sutrikimas ir sumažėti erekcija. Tačiau žmogus vis tiek galės pasiekti orgazmą.

Jei asmuo yra susirūpinęs dėl erekcijos išlaikymo, jis gali pasikalbėti su sveikatos priežiūros specialistu apie vaistų, tokių kaip Viagra (sildenafilis), vartojimą.

Žmogaus sėklidės taip pat susitrauks iki maždaug pusės savo pradinio dydžio. Tai gali atsirasti 3-6 mėn pradėjus gydymą estrogenais.

Nors sėklidžių tūris mažėja, kapšelio odos kiekis nekinta. Jei žmogus nusprendžia atlikti lytį patvirtinančią operaciją, chirurgas naudos kapšelio odą, kad sukurtų didžiąsias lytines lūpas.

Anekdotiškai kalbant, kai kurios transseksualios moterys pastebi, kad pradėjus estrogenų hormonų terapiją jų orgazmas jaučiasi kitaip. Kai kurie teigia, kad jų orgazmai tampa „viso kūno orgazmais“, o ne sutelkti dėmesį į jų lytinius organus.

Reprodukciniai pokyčiai

Tyrimai ištyrė estrogenų hormonų terapijos poveikį reprodukcinei sistemai. Tačiau rezultatai nėra aiškūs.

A 2019 metų sisteminė apžvalga pažymi, kad kai kuriais atvejais estrogenų hormonų terapija sukelia nevaisingumą, o kitais – ne.

Daugeliu atvejų žmonės atgauna vaisingumą, kai nustoja vartoti hormonus. Tačiau yra tam tikrų įrodymų, kad kuo ilgiau žmogus vartoja estrogenų hormonų terapiją, tuo mažesnė tikimybė, kad jis turės vaisingą spermą.

Galimi svarstymai

Žmonės gali atsižvelgti į keletą dalykų, prieš nuspręsdami naudoti estrogenų hormonų terapiją.

Sveikatos sumetimai

A 2016 sisteminė apžvalga rodo, kad translytėms moterims gali padidėti širdies ligų ir kaulų retėjimo rizika.

Estrogenų hormonų terapija gali padidinti kaulų retėjimo riziką dėl kitų nei estrogenų antiandrogenų vartojimo.

Gydytojai gali rekomenduoti kaulų patikros procedūras, ypač jei asmuo turi didelę riziką, kad galėtų stebėti hormonų poveikį kaulams.

Vienos rūšies estrogenai, etinilestradiolis, gali padidinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Gydytojai rečiau skiria šią estrogeno formą dėl rizikos.

Be to, translytėms moterims, sergančioms cukriniu diabetu, gali padidėti širdies ir kraujagyslių ligų rizika, kai jiems taikoma estrogenų hormonų terapija.

Reprodukcijos svarstymai

Nors tyrimai nerodo, kad nevaisingumas dėl estrogenų hormonų terapijos yra negrįžtamas, kai kuriems žmonėms vaisingumo procedūros gali būti naudingos.

A 2019 metų sisteminė apžvalga pažymi, kad yra procedūrų, kurias suaugusios transseksualios moterys gali atlikti siekdamos išsaugoti spermą.

Transseksualios moterys, kurioms nebuvo atlikta orchiektomija, kurios metu pašalinamos sėklidės, gali naudoti spermos banką, kad išsaugotų savo spermą.

UCSF pažymi, kad spermos banko naudojimas gali kainuoti 2000–3000 USD.

Tipai ir tipinės dozės

A 2016 metų straipsnis pažymi, kad gydytojai skirdavo etinilestradiolį – tam tikrą estrogeno formą. Tačiau labiau tikėtina, kad gydytojai skirs įvairių formų estrogenų, nes etinilestradiolis gali padidinti širdies ir kraujagyslių ligų bei giliųjų venų trombozės tikimybę.

Tyrimai rodo, kad vyresni nei 40 metų žmonės geriau metabolizuoja estrogenus per odą, nei kiti. Taigi, gydytojai greičiausiai rekomenduos transderminį estrogeno naudojimą, pvz., Pleistrus.

Šioje lentelėje aprašomi skirtingi estrogenų ir antiandrogenų tipai ir dozės, kurių žmogus gali vartoti:

Taikymas Tipas Dozės miligramais (mg)
Oralinis Estradiolis 2-8 mg per parą
Nušautas Estradiolio valeratas 20-40 mg kas 2 savaites
Transderminis Estradiolis 0,1-0,4 mg du kartus per savaitę
Antiandrogenai Progesteronas

Medroksiprogesterono acetatas

Leuprolidas

Histrelino implantas

Spironolaktonas

Finasteridas

100-2000 mg per parą

2,5-10 mg per parą

3,75–7,5 mg kas mėnesį

50 mg kas 12 mėnesių

100-200 mg per parą

1,5 mg…