Kaip įveikti neryžtingumą?

1 žingsnis: pamirškite baimę

Jei negalite priimti sprendimo, didelė tikimybė, kad kažko bijote. Išsiaiškinkite, ko tai yra, ir užsirašykite tai. Paklauskite savęs, ką darysite, jei baimė išsipildys. Ar tai tikrai įmanoma? Jei taip, kaip su tuo susidorosite?

Pavyzdžiui, galbūt ketinate keisti darbą, bet baiminatės finansinės rizikos. Galbūt naujame darbe mokamas mažesnis atlyginimas nei dabartiniame. Pagalvokite, kaip sumažėjusios pajamos paveiks jūsų gyvenimą ir kaip su tuo susidorosite. Tada atidėkite baimę į šalį ir priimkite sprendimą, kuris jums atrodo geriausias.

2 žingsnis: Įsiklausykite į savo emocijas

Daugelis žmonių, kuriems sunku priimti sprendimus, yra linkę per daug analizuoti. Ateina laikas, kai, kad ir kiek informacijos turėtumėte ar kiek logikos taikytumėte, sprendimas nepasidaro lengvesnis.

Nustatykite laiko limitą savo tyrimams, sąrašų sudarymui ir svarstymams. Tada paklauskite savęs: „Kas man būtų naudingiausia? A ar B?” Greitai įvertinkite kiekvieną variantą nuo vieno iki dešimties. Vadovaukitės savo nuojauta. Reikėtų rinktis tą variantą, kurio skaičius didesnis.

3 žingsnis: praktikuokite mažus dalykus

Kad taptumėte bet kokio dalyko ekspertu, turite praktikuotis. Pradėkite kasdien priimti nedidelius sprendimus. Siekite priimti bent 10 sprendimų. Nuspręskite, ką valgysite pietums ir kokiu maršrutu važiuosite į darbą. Nueikite į mėgstamą parduotuvę ir pasirinkite vieną nedidelį pirkinį. Kai per dieną atsiras mažų dalykų, praktikuokitės priimti greitesnius sprendimus. Jei tai nėra didelis sprendimas, neatidėliokite jo. Duokite sau laiko limitą ir apsispręskite!

4 žingsnis: paklauskite: „Ar tai bus svarbu po 10 metų?”.

Kartais sprendimai atrodo daug svarbesni, nei yra iš tikrųjų. Galbūt kovojate dėl naujo automobilio pirkimo. Ar tikrai po 10 metų bus svarbu, kokį automobilį pasirinksite?

Atsakymas gali būti „Ne!” Bet net ir tada, kai jis yra „Taip!”, priminkite sau, kad daugelį sprendimų galima pakeisti. Jei automobilis nepasiteisins, galėsite jį parduoti. Galbūt galėsite grįžti atgal, jei naujasis miestas jums nepatiks. Galite išeiti iš naujojo darbo, jei jis tikrai siaubingas. Pasistenkite nepriimti sprendimo rimčiau, nei reikia. Realiai įvertinkite su tuo susijusią riziką.

5 žingsnis: išmokite pasitikėti savimi

Įvardykite savo stipriąsias puses. Ar esate protingas? Juokingi? Kūrybingi? Paklauskite savęs, ar galite įtraukti savo stipriąsias puses į sprendimų priėmimo procesą. Pavyzdžiui, jei esate kūrybingas, apsvarstykite galimybę sukurti koliažą, kuriame pavaizduotumėte kiekvieną prieš jus esantį pasirinkimą. Jūsų stipriosios savybės taip pat gali padėti pasiekti tai, ką užsibrėžėte padaryti, kai jau pasirinkote.

Galiausiai pripažinkite „pakankamai gerai” galią, ypač jei esate linkę į perfekcionizmą. Nė vienas iš mūsų negali pasiekti tobulumo visą laiką.

 

Ar svarstydami, ką apsirengti per vakarėlį, sutrinkate? Ar paralyžiuojate save, kai bandote nuspręsti, ar imtis naujo darbo, ar ne? Neapsisprendimo kova yra tarsi įstrigimas purve. Tai tiesiog nėra smagu. Garsus psichologas ir filosofas Viljamas Džeimsas yra pasakęs: „Nėra nelaimingesnio žmogaus už tą, kuriam nieko nėra įprasta, išskyrus neryžtingumą.”

Tačiau nesijaudinkite. Priimti sprendimus kartais gali būti sunku. Tačiau, kaip ir bet kurį kitą įgūdį, jį galima tobulinti praktikuojantis.

Kodėl taip sunku priimti sprendimus?

Baimė priimti neteisingą sprendimą yra viena iš priežasčių, dėl kurių daugelis žmonių dvejoja, kai tenka rinktis. Galbūt bijote nesėkmės ar net sėkmės pasekmių. Galbūt nerimaujate, ką apie jus pagalvos kiti žmonės. Jums gali trukdyti perfekcionizmas.

Be to, gali būti, kad neturite praktikos, ypač jei gyvenime nesate priėmę daug svarbių sprendimų.

Neryžtingumo privalumai

Neryžtingumas ne visada yra blogai. Kartais dvejonės suteikia jums vertingo laiko apgalvoti situaciją. Ji suteikia jums galimybę surinkti daugiau informacijos ir pasverti faktus. Jei negalite greitai priimti sprendimo, tai gali būti ženklas, kad pasirinkimas jums tikrai svarbus. Jei dvejojate, tai gali būti įspėjimas, kad netrukus priimsite neteisingą sprendimą. Svarbu neleisti, kad neapsisprendimas užstrigtų visam laikui.

Neapsisprendimo trūkumai

Neapsisprendimas tampa blogu dalyku, kai trunka per ilgai. Kiek laiko yra per ilgai? Tai priklauso nuo aplinkybių. Ar laukdami praleisite svarbią galimybę? Ar galite prarasti tai, ko labai norite? Ar sprendimas darosi vis sunkesnis, kuo ilgiau jį svarstote?

Neapsisprendimas kartais gali tapti sprendimu pagal nutylėjimą. Jei nusprendžiate neapsispręsti, atsisakote pasirinkimo galios. Į tą darbą, kurio norėjote, gali būti įdarbintas kas nors kitas arba į jūsų svajonių namus gali įsikelti kitas pirkėjas.

Jūs turite raktus į pokyčius

Gali būti, kad jau klijuojate sau neryžtingo žmogaus etiketę, tačiau nesiimkite savęs skriausti. Galite išmokti priimti sprendimus, lygiai taip pat, kaip išmokote atlikti darbo pokalbį ar vairuoti automobilį. Tai toks pat įgūdis kaip ir bet kuris kitas.

Nepasitikėjimas savo gebėjimais yra tik mąstysena. Ženkite žingsnį atgal ir persigrupuokite. Pasakykite sau, kad galite tapti ryžtingu žmogumi!