Kaip laistyti veją?

Kaip geriausia laistyti veją?

Norint turėti žalią ir sveiką veją, labai svarbu ją tinkamai laistyti. Pateikiame  patarimus, kaip užtikrinti puikų žolės drėkinimą.

Dehidratuota veja gali tapti ruda ir trapi arba net žūti. Kita vertus, per didelis vandens kiekis išstumia orą iš dirvožemio, todėl žolė netenka deguonies ir gali supūti. Puikiai atrodančios vejos paslaptis – nuolat palaikyti pakankamą jos drėkinimą. Geriausią rezultatą pasieksite veją laistydami kruopščiai, bet ne per dažnai.

Dehidratacijos požymiai


Kai kuriose klimato zonose, pavyzdžiui, Šiaurės Europoje, vejos laistyti nereikia arba reikia labai nedaug. Tačiau šiltesnėse ir sausesnėse pasaulio dalyse žolę reikia laistyti reguliariai, kad ji neišdžiūtų. Štai keletas požymių, rodančių, kad jūsų veja išsausėjo:

Kada laistyti veją?

Ankstyvas rytas yra idealus laikas laistyti daugumą vejų. Žolė turės visą dieną išdžiūti, o vanduo neišgaruos iš karto, nes saulė dar nespėjo įkaitinti vejos. Tačiau mažiau nuostolinga veją laistyti naktį. Tik būkite atsargūs su vandens kiekiu, kad per naktį jis nepriliptų prie žolės stiebų ir nesudarytų drėgnos aplinkos – puikios terpės grybeliui augti.

Veją būtina laistyti, nes be reguliaraus lietaus, pakeičiančio drėgmę, kurią žolė ima iš dirvožemio, žolė pradės nykti. Žolė be lietaus gali ištverti porą savaičių, bet po šio laikotarpio pastebėsite streso požymių. Žolė gali pasidaryti sidabriškai mėlyna, o velėna atrodys plokščia, nes žolė nuvysta ir praranda savo natūralų spyruokliuojantį pobūdį.

Kad išvengtumėte šių problemų, štai ką daryti…

Nupurkškite paviršių

Jei veja išpuvusi, vanduo bus linkęs bėgti paviršiumi, o ne įsigerti į dirvožemį. Kad taip nenutiktų, visą paviršių pabadykite sodo šakėmis. Naujos vejos turėtų būti aeruojamos dažniau, nes jų šaknų sistema dar nesubrendusi, o aeravimas padeda jai vystytis ir augti. Rekomenduojame aeruoti veją dukart per metus, jei tai nauja, nesusiformavusi veja.

Veją svarbu aeruoti atsižvelgiant į dirvožemio tipą: kietą ar molingą dirvožemį turinčias vejas reikėtų aeruoti kartą per metus, nes į jų šaknis sunkiau patenka oras ir vanduo. Visų kitų tipų dirvožemį ir veją reikėtų aeruoti ne rečiau kaip kas trejus metus, bet dažniau, jei žolė atrodo nesveika arba prastai auga.

Kaip laistyti veją?

Žarnų vamzdžių riboja laistymo sistemos galimybes, net jei neturite apskaitos prietaisų. Laikykitės įstatymų, nes baudos gali būti didelės. Išradingi sodininkai turi vandens talpyklas lietaus vandeniui kaupti ir naudoja vonios vandenį bei kitus nuotekų šaltinius vejai laistyti, kad ji atrodytų vešli ir žalia.

Kruopščiai laistykite

Per sausrą veją laistykite kruopščiai kartą per savaitę, o ne kasdien lengvai palaistykite. Laistykite vėsiu paros metu, vėlai vakare arba anksti ryte. Paprastas būdas užtikrinti, kad didesnės vejos būtų kruopščiai palaistytos, – naudoti laistymo sistemą.

Ar laistymas svarbu?

Taip, laistymas yra labai svarbus augalų gyvybei ir augimui. Vandeniu yra sudaroma didžioji dalis augalų masės, ir ji reikalinga daugeliui svarbių augalų procesų, tokių kaip fotosintezė, maistinių medžiagų transportavimas ir šiluminė reguliacija. Be pakankamo vandens, augalai negali tinkamai funkcionuoti ir gali susidurti su įvairiomis problemomis, tokiomis kaip lapų džiūvimas, vaisingumo sumažėjimas ar netgi augalų mirtis.

Svarbu ne tik suteikti augalams pakankamai vandens, bet ir pasirinkti tinkamą laistymo būdą ir laiką, kad būtų galima užtikrinti, kad augalai gautų optimalų drėgmės kiekį ir kad vanduo patenka prie šaknų, kur jis reikalingas. Nepakankamas ar netinkamas laistymas taip pat gali sukelti problemų, tokių kaip šaknų puvimas, ligų atsiradimas ir augalų perteklinis drėkinimas.

Todėl, norint auginti sveikus ir tvirtus augalus, svarbu atkreipti dėmesį į laistymo reikalavimus ir užtikrinti, kad jie būtų patenkinami tinkamai.