Išleidžiamos dujos, ypač labai smirdančios dujos, gali būti nepatogi problema. Laimei, kiekvienas, patyręs dvokiančių dujų kiekį, gali imtis veiksmų, kad sumažintų problemą.

Daugeliu atvejų natūralu ir sveika, kai žmogus jaučia žarnyno dujas. Vidutinis žmogus dujas leis kelis kartus per dieną. Neretai pietūs smirda arba išvis neskleidžia kvapo. Abu paprastai laikomi normaliais.

Šiame straipsnyje apžvelgsime, kas gali sukelti dvokiančių dujų atsiradimą, ir kartu apžvelgiame simptomus, kurie gali atsirasti. Taip pat išnagrinėjame gydymo galimybes, kurios yra prieinamos, kai reikia.

Priežastys ir kiti simptomai

moteris-laikanti-nosį-dėl-smirdančių-fartųPasidalinkite Pinterest
Kvapų vidurių pūtimą gali sukelti didelis skaidulų kiekis maiste, vidurių užkietėjimas ir bakterijos.

Smirdančio vidurių pūtimo priežastys gali būti nuo nekenksmingų iki potencialiai sunkių. Dėl daugybės galimų priežasčių ne visada gali būti lengva nustatyti, kas slypi už smirdančio vidurių pūtimo.

Daugelis smirdančių vidurių pūtimo priežasčių yra susijusios su maistu ar vaistais. Tačiau kai kurios priežastys gali rodyti pagrindinę sveikatos būklę.

Toliau pateikiamos kelios dažniausiai pasitaikančios kvapaus vidurių pūtimo priežastys:

 • maisto netoleravimas
 • daug skaidulų maiste
 • vaistai
 • vidurių užkietėjimas
 • bakterijos ar infekcijos
 • storosios žarnos vėžys

Maisto netoleravimas

Maisto netoleravimas yra labai dažna blogo kvapo vidurių pūtimo priežastis.

Tipiškos sąlygos, galinčios sukelti smirdantį vidurių pūtimą, yra laktozės ir glitimo netoleravimas. Abiem šiomis sąlygomis organizmo nesugebėjimas suskaidyti laktozės ar glitimo sukelia kvapiųjų dujų kaupimąsi ir galiausiai išsiskiria.

Kiti žmonės gali netoleruoti maisto dėl tokios ligos kaip celiakija.

Celiakija yra autoimuninė liga, pažeidžianti virškinamąjį traktą. Celiakija sergantiems žmonėms sunku virškinti glitimą, kurio yra kviečių produktuose.

Celiakija sergantis asmuo taip pat gali patirti:

 • svorio metimas
 • pilvo pūtimas
 • viduriavimas
 • nuovargis

Jei asmuo įtaria maisto alergiją ar netoleravimą, jis turėtų kreiptis į gydytoją, kad šis išsitirtų. Tai padės rasti tikslią priežastį ir leis asmeniui vengti maisto produktų, kuriuose yra pažeidžiančio ingrediento.

Maistas, kuriame gausu skaidulų

brokoliai ant medinės lentosPasidalinkite Pinterest
Maisto produktai, turintys daug skaidulų, pavyzdžiui, brokoliai, gali sukelti vidurių pūtimą, kuris gali būti nemalonus.

Daug skaidulų turintis maistas sunkiai virškinamas. Nors šie lėtai virškinami maisto produktai yra labai naudingi bendrai žmonių sveikatai ir savijautai, jie suyra arba fermentuojasi virškinimo trakte. Fermentacijos proceso metu susidaro kvapios dujos.

Kai kuriais atvejais maistas, kuriame gausu skaidulų, turi savitą kvapą. Natūralus šių maisto produktų kvapas taip pat gali sukelti vidurių pūtimą.

Kai kurie maisto produktai, galintys sukelti kvapą, yra šie:

 • kopūstai
 • Brokoliai
 • šparagai
 • česnako

Daug skaidulų turinčiame maiste dažnai taip pat yra daugiau sieros nei kitų rūšių. Dėl to gali pasikeisti žmogaus pielų sudėtis, kad jame būtų daugiau sieros, kuri turi ryškų kvapą ir dėl to žmogus gamins labiau smirdančius dujas.

Vaistai

Kai kurie vaistai gali sukelti dvokiančių dujų susidarymą, kai jie virškinami.

Vienas iš labiausiai paplitusių kaltininkų yra antibiotikai. Antibiotikai gali sunaikinti kai kurias naudingas ar „gerąsias“ virškinamajame trakte esančias bakterijas, kol jos naikina infekciją.

Gerųjų bakterijų pašalinimas sukelia virškinimo trakto disbalansą. Dėl disbalanso žmogus gali gaminti blogai kvepiančias dujas. Šis dujų perteklius taip pat gali sukelti nemalonų pilvo pūtimą ir vidurių užkietėjimą.

Vidurių užkietėjimas

Vidurių užkietėjimas atsiranda, kai išmatos susikaupia storojoje arba storojoje žarnoje ir negali pasišalinti. Tai gali būti dėl tam tikrų vaistų vartojimo, netinkamos mitybos ar kitų biologinių priežasčių.

Išmatų kaupimasis storojoje žarnoje dažnai sukelia dvokiančių dujų kaupimąsi. Šios papildomos dujos gali sukelti pilvo pūtimą ir diskomfortą. Galiausiai išleidžiamos dujos dažnai dvokia.

Bakterijos ir infekcijos

Virškinimo traktas yra atsakingas už maisto skaidymą į naudingas maistines medžiagas, kurios absorbuojamos į kraują. Taip pat susidaro atliekos, kurios praeina per dvitaškį.

Virškinimo traktas priklauso nuo kelių skirtingų komponentų, įskaitant jame gyvenančias gerąsias bakterijas.

Kartais bakterijų lygis virškinamajame trakte gali sutrikti, o tai gali sukelti infekciją. Infekcija dažnai sukelia:

 • smirdantis, per daug dujų
 • skausmas pilve
 • viduriavimas
 • karščiavimas
 • pykinimas
 • vėmimas
 • nuovargis

Kai asmuo pajunta kurį nors iš šių simptomų, jis turėtų kuo greičiau kreiptis į gydytoją.

Storosios žarnos vėžys

Nors ir ne taip dažnai, žmogus gali jausti per daug dvokiančių dujų dėl gaubtinės žarnos vėžio. Vėžiniai polipai ar navikai gali sudaryti užsikimšimus, dėl kurių žarnyne kaupiasi dujos.

Vienas ankstyvas įspėjamasis ženklas yra tada, kai dietos ar vaistų pakeitimas nesustabdo nemalonaus kvapo.

Po to 50 metų amžiausasmuo, turintis vidutinę riziką susirgti storosios žarnos vėžiu, turėtų būti ištirtas, kad būtų patikrintas gaubtinės žarnos vėžys.

Gydymas

Pasidalinkite Pinterest
Dietos pokyčiai gali būti rekomenduojamas gydymas, siekiant sumažinti smirdančių dujų kiekį.

Daugeliu atvejų žmogus gali pabandyti gydyti vidurių pūtimą namuose. Dažnai pakeitus mitybą gali pakakti dvokiančių dujų mažinimui arba jų atsikratyti. Dėl šių pokyčių gali tekti valgyti mažiau arba vengti kelių maisto produktų. Maisto produktai, kurių reikia mažinti arba kurių reikia vengti, kiekvienam žmogui skirsis.

Kitais atvejais asmuo gali pastebėti, kad vaistai sukėlė kvapų vidurių pūtimą. Vartodamas nereceptinius vaistus, žmogus greičiausiai palengvės, nustojęs vartoti vaistą.

Dėl receptinių vaistų patartina pasikalbėti su gydytoju dėl alternatyvų, jei smirdantis vidurių pūtimas tampa problema.

Asmuo taip pat norės pamatyti savo gydytoją, jei:

 • jie patiria papildomų simptomų
 • vaistų keitimas neduoda palengvėjimo
 • dietos keitimas nepagerina

Tokiais atvejais dujos gali atsirasti dėl infekcijos arba pagrindinės būklės, kurią reikia gydyti. Gydytojas gali atlikti tyrimus, kad išsiaiškintų, kas tiksliai sukelia dujas, ir nuspręsti dėl asmens gydymo plano.

Prevencija

Žmonėms, kurių dujas sukelia valgymas, prevencija paprastai apima dietos pakeitimą.

Asmuo gali pabandyti sekti suvartojamo maisto kiekį ir laiką, kada pajunta per daug smirdantį vidurių pūtimą. Tada jie gali pašalinti arba sumažinti maisto ar maisto produktų, kurie sukelia per daug dujų, kiekį.

Kai kurie patarimai, kaip išvengti per didelio dujų susidarymo, yra šie:

 • valgyti mažesnes porcijas
 • vengiant provokuojančių maisto produktų
 • vengti natūraliai kvepiančio maisto
 • valgo lėtai
 • gerti daugiau vandens
 • vengti gazuotų gėrimų
 • įskaitant jogurtą ir kitus maisto produktus su probiotikais

Kai kuriems žmonėms gali tekti pasikalbėti su gydytoju dėl pernelyg didelio vidurių pūtimo.

Kartais pagrindinė priežastis gali būti sunkesnė nei organizmo reakcija į tam tikrus maisto produktus arba lengvas vidurių užkietėjimas. Tokiais atvejais dujų susidarymo sustabdymas dažnai įvyksta gydant pagrindinę būklę.

Kas yra faršas?

Piktas, dažnai žinomas kaip dujos arba vidurių pūtimas, yra dujų kaupimasis plonojoje žarnoje dėl virškinimo ir kvėpavimo. Tai normali kūno veikimo dalis ir dažnai nekelia sveikatos problemų.

Kai kuriais atvejais pietūs tyli ir praeina be didelio pastebėjimo. Kitais atvejais jie gali būti garsūs ir dvokti. Prieš išleidžiant dujas, žmogus gali jausti pilvo pūtimą ir spaudimą.

Vidurių pūtimo priežastys skiriasi. Yra daug maisto produktų, vaistų ir kitų veiksnių, kurie gali turėti įtakos virškinimo trakte esančių dujų kiekiui ir kvapui.

Įprastą pielą sudaro kelios skirtingos dujos. Dauguma jų nėra kvapo. Paprastai kvapą sukelia sieros junginių variantai, kurių taip pat yra kai kuriose daržovėse ir kiaušiniuose.

Tai, kokios dujos yra tiksliai, labai priklauso nuo:

 • kiek dujų nuryjama valgant
 • bakterijų ir mikrobų cheminės reakcijos žarnyne
 • kokį maistą žmogus valgė

Ar žmogus turėtų nerimauti dėl vidurių pūtimo?

Blogas vidurių pūtimas ne visada kelia susirūpinimą. Daugelis žmonių pastebės, kad blogą vidurių pūtimą galima suvaldyti namuose, pakeitus mitybą.

Kitiems gali tekti kreiptis medicininės pagalbos ir pagalbos, jei jų blogas vidurių pūtimas nepraeina po to, kai vengiama tam tikrų maisto produktų ar vaistų. Jei atsiranda ir kitų simptomų, tai gali būti infekcijos požymis, dėl kurio gali prireikti medicininės intervencijos.

Daugeliui žmonių simptomai palengvės, kai bus išaiškinta ir gydoma pagrindinė jų vidurių pūtimo priežastis.