Širdies šuntavimo operacija yra dažniausiai suaugusiems atliekama širdies operacija. Gydytojai rekomenduoja širdies šuntavimo operaciją, kai iš dalies užsikemša viena ar kelios kraujagyslės, pernešančios kraują į širdies raumenis.

Širdies šuntavimo operacija yra sudėtinga procedūra, kuriai reikia daug pasiruošimo ir atsigavimo laiko. Kartais kam nors reikia atlikti skubią širdies šuntavimo operaciją, tačiau dažniausiai operacija yra planinė.

Širdies šuntavimo operacija yra gana saugi ir efektyvi procedūra, sumažinanti širdies priepuolio ir mirties riziką. Procedūra taip pat gali palengvinti vainikinių arterijų ligos simptomus, tokius kaip krūtinės skausmas.

Kokia yra procedūra?

Chirurgas rankomis daro širdies formąPasidalinkite Pinterest
Širdies šuntavimas gali sumažinti širdies priepuolio riziką.

Gydytojai paprastai turi daugybę būdų, kaip pašalinti užsikimšimą. Jei negydoma, vainikinių arterijų liga gali sukelti širdies priepuolį ir net mirtį.

Jei įmanoma, gydytojai gali bandyti išspręsti užsikimšusių arterijų problemą vaistais ir mažiau invazinėmis procedūromis, tokiomis kaip stentas.

Jei šios parinktys neveikia arba netinka asmeniui, chirurgai gali nuspręsti atlikti širdies šuntavimo operaciją.

Širdies šuntavimo operacija yra vienas veiksmingiausių ginklų prieš užsikimšusias arterijas ir jų sukeliamas problemas.

Medicininis širdies šuntavimo operacijos pavadinimas yra vainikinių arterijų šuntavimas (CABG).

Pagal Amerikos širdies asociacija, CABG apima kraujagyslės pašalinimą iš krūtinės, rankų ar kojų ir naudojant ją siekiant sukurti aplinkkelį arba aplinkkelį aplink užsikimšimą. Tai leidžia kraujui vėl pasiekti širdį.

Chirurgai per vieną operaciją gali paveikti daugiau nei vieną arteriją. Dvigubas aplinkkelis apima du remonto darbus, trigubas aplinkkelis – tris, o keturvietis – keturis. Penkiolikos šuntavimo operacija yra pati sudėtingiausia širdies šuntavimo operacija, apimanti visas penkias pagrindines arterijas, maitinančias širdį.

Kraujagyslės pašalinimas iš kitos kūno dalies neturės esminės įtakos kraujo tekėjimui toje vietoje, iš kurios kraujagyslė atsirado.

Širdies šuntavimo operacijos rūšys

Širdies šuntavimo operacija paprastai yra atviros širdies operacijos, o tai reiškia, kad chirurgas prapjauna krūtinę, kad pasiektų širdį. Tada chirurgas gali atlikti operaciją „įjungus siurblį“ arba „išjungus pompą“.

Operacija su siurbliu apima širdies ir plaučių aparato naudojimą, kuris cirkuliuoja kraują ir kvėpuoja kūnui. Aparatas leidžia gydytojams sustabdyti širdį, o tai palengvina operaciją.

Chirurgija be pompos, dar vadinama „plakimo širdies operacija“, atliekama širdžiai dar plakant, tačiau nenaudojamas širdies ir plaučių aparatas.

Kartais chirurgas gali atlikti širdies šuntavimo operaciją neatverdamas krūtinės.

Rizika ir galimos komplikacijos kiekvienam žmogui skiriasi. Gydytojas gali padėti nuspręsti, kuris gydymas yra geriausias kiekvienam asmeniui.

Ko žmonės turėtų tikėtis prieš operaciją?

Pasidalinkite Pinterest
IV leidžia vaistus ir skysčius švirkšti tiesiai į organizmą.

Prieš širdies šuntavimo operaciją žmonės turėtų:

  • 3 dienas prieš operaciją nevartokite jokių vaistų, kurių sudėtyje yra aspirino
  • nedelsdami nustokite rūkyti, nes rūkant plaučiuose susidaro gleivių, kurios gali trukdyti atsigauti
  • pasirūpinti, kad kas nors liktų su jais grįžus namo
  • Venkite valgyti ar gerti po vidurnakčio naktį prieš operaciją
  • laikykitės visų kitų gydytojo ar priežiūros komandos nurodymų

Kai kurie žmonės gali norėti iš anksto paaukoti savo kraujo, kad jį naudotų operacijos metu.

Asmuo, kuriam atliekama planinė širdies šuntavimo operacija, prieš operaciją turės galimybę aptarti procedūrą su gydytoju. Priežiūros komanda paaiškins operaciją, nustatys atvykimo laiką ir padės užpildyti dokumentus.

Daugeliui žmonių prieš operaciją gali būti atliekami tyrimai, įskaitant elektrokardiogramą (EKG), krūtinės ląstos rentgenogramą ir kraujo tyrimus.

Prieš operaciją slaugytojos įsmeigia adatą (IV) žmogui į ranką. IV leis skysčiams ir vaistams patekti į organizmą pagal poreikį.

Sveikatos priežiūros komandos narys taip pat gali nusiskusti vietas, kuriose chirurgas padarys pjūvius.

Prieš pat operaciją gydytojai paskiria vaistų, sukeliančių gilų miegą iki pat operacijos.

Nors laikas gali skirtis, širdies šuntavimo operacija paprastai trunka nuo 3 iki 6 valandų.

Sėkmės rodiklis

Širdies šuntavimo operacijos yra rimtos, bet gana saugios.

Chirurgai kasmet atlieka šimtus tūkstančių širdies šuntavimo operacijų, o daugeliui operuotų pacientų simptomai palengvėja nereikalaujant ilgalaikių vaistų.

Kuo sunkesnė širdies liga, tuo didesnė komplikacijų rizika. Tačiau mirtingumas mažas ir, remiantis viena ataskaita, tik 2–3 proc žmonių, kuriems atlikta širdies šuntavimo operacija, miršta dėl operacijos.

Atsigavimo laikas

Po pabudimo žmogus gerklėje turės vamzdelį, kuris padeda kvėpuoti. Jausitės keistai ir nejaukiai, bet tai būtina. Paprastai gydytojas pašalina vamzdelį po 24 valandų.

Vidutiniškai po operacijos žmogus ligoninėje lieka apie savaitę. Skausmas ir naktinis prakaitavimas yra normalu, o plaučiuose gali būti šiek tiek skysčių, todėl žmonės turėtų tikėtis stipraus kosulio.

Žmonės paprastai pradeda valgyti ir judėti netrukus po to, kai gydytojas pašalina kvėpavimo vamzdelį.

Įprasti pooperaciniai vaistai paprastai apima vaistus, vadinamus trombocitų inhibitoriais, kurie padeda išvengti kraujo krešulių susidarymo.

Kaip pasikeis gyvenimas po operacijos?

Pasidalinkite Pinterest
Paprastai po operacijos žmogus ligoninėje lieka maždaug savaitę.

Komplikacijos galimos, bet neįprastos. Darant prielaidą, kad komplikacijų nėra, dauguma žmonių gali tikėtis geresnės gyvenimo kokybės gana greitai po operacijos.

Patobulinimai apima sumažėjusį krūtinės skausmą, taip pat kitus simptomus, susijusius su užsikimšusiomis vainikinių arterijų ligomis.

Dar svarbiau, kad sėkminga širdies šuntavimo operacija paprastai reiškia, kad žmogui gresia daug mažesnė širdies priepuolio ir mirties rizika.

Po širdies šuntavimo operacijos žmogui greičiausiai reikės kasdien vartoti aspiriną ​​visą likusį gyvenimą.

Atimti

Širdies ligos ir toliau yra pagrindinė sveikatos problema Jungtinėse Valstijose. Yra daug galimybių gydyti širdies ligas. Šimtams tūkstančių žmonių kiekvienais metais širdies šuntavimo operacija yra geriausias pasirinkimas užsikimšusioms arterijoms spręsti.

Širdies šuntavimo operacija yra saugi ir veiksminga ir gali padėti žmonėms susigrąžinti gyvenimo kokybę, kurią jie patyrė prieš susirgdami širdies liga.