Žalios kavos nauda ir žala mokslininkų ir ekspertų akimis

Žalios kavos nauda ir žala

Pastaruoju metu tarp tų, kurie aistringai nori atsikratyti antsvorio, labai išpopuliarėjo produktai iš žalių kavos pupelių. Kodėl būtent žalia – o ne įprasta, skrudinta, pažįstama ir daugelio mėgstama kava? Beveik vienintelė medžiaga, randama žalioje kavoje ir iš dalies suskaidoma skrudinant, yra chlorogeno rūgštis.
Ir buvo daug pranešimų, kad juose esanti chlorogeninė rūgštis (CHC) yra unikali „riebalų degintoja“. Atrodytų, reikėtų pasidžiaugti, kad „harmonijos eliksyras“ rastas, tačiau įtarimų kelia per daug užkabinantis, reklaminis tokių žinučių pobūdis.

Tikimės, kad dauguma skaitytojų jau suprato, kad reklama reikia pasitikėti atsargiai. O jei jau kalbame apie medžiagą, tai neblogai kreiptis į specialistų, kurie tiria medžiagas ir jų savybes, nuomonę, t.y. chemikai. Įdomu tai, kad chemijos mokslo formavimosi aušroje Robertas Boyle’as savo garsųjį kūrinį pavadino „Skeptiku chemiku“. Pabandykime su nauju svorio metimo produktu elgtis gana skeptiškai ir atskirkime tiesą nuo mitų.

Kas yra chlorogeno rūgštis ir kaip ją valgyti?

Paimkime straipsnį „Chlorogeninė rūgštis. Biochemija ir fiziologija“ (autoriai – ukrainiečių mokslininkai A.P. Levitsky, A.E. Vertikova, I.A. Selivanskaya) ir bandys išversti iš mokslinės kalbos į viešąją. HGC nėra tik rūgštis. Tai esteris, dviejų rūgščių (kavos ir chinino) junginys, kurių kiekviena taip pat yra biologiškai aktyvi medžiaga.

Augalų karalystėje CHC yra gana paplitusi medžiaga. Daugiausia jo yra sausuose mėlynių lapuose (1 – 10 %), stevijoje (3 – 12 %) ir kavos pupelėse (5 – 10 %). Daug mažesniais kiekiais CHC randama mėlynių, mėlynių, raugerškių vaisiuose, taip pat artišokuose, žemės riešutuose, cikorijose ir kiaulpienėse. Įprastuose vaisiuose, uogose, daržovėse ir kituose maisto produktuose jo yra labai mažai, išskyrus vynuoges ir (dėmesio!) – išskyrus saulėgrąžas.

Chemikai paprastose sėklose randa nuo 0,6 iki 5% chlorogeno rūgšties. Tai jau kelia nerimą! Tikėtina, kad tradiciniai saulėgrąžų sėklų mėgėjai – khokhlushki ir Kuban Cossacks – išlaikys atranką dėl modelių vaidmens svorio metimui skirtų maisto papildų reklamose.

Taigi, mitas vienas:

„Žalia kava yra unikalus natūralus chlorogeno rūgšties šaltinis, todėl padeda numesti svorio“

Tie patys analitiniai chemikai skrudintoje kavoje CHC aptinka 5,5%, o tirpioje kavoje – iki 10%. Skrudinant jos kiekis ne tiek mažėja, o tirpios kavos ruošimo sublimacinės technologijos netgi padidina jos koncentraciją gatavame produkte.

Todėl mes turime mitas du:

„Chlorogeninė rūgštis visiškai sunaikinama, kai kavos pupelės skrudinamos”

Nuo chemijos iki biologijos. Chlorogeninė rūgštis ir pelės


Nuotrauka: www.thetimes.co.uk

Dabar apsvarstykite, kas žinoma apie biologinį CHC poveikį. Tiek grynai cheminiuose eksperimentuose, tiek eksperimentuose su laboratorinėmis pelėmis buvo nustatytas didelis chlorogeno rūgšties antioksidacinis aktyvumas. Ši naudinga savybė sumažina kai kurių nepalankių oksidacinių procesų organizme aktyvumą. HGC yra 27 kartus daugiau antioksidantų nei greipfrutas, bet daug prastesnis už kavos rūgštį. Tačiau vykstant medžiagų apykaitai organizme iš CHC, kofeino rūgštis tiesiog susidaro.

Deja, chlorogeno rūgšties poveikis bandomųjų gyvūnų svorio pokyčiams iki šiol buvo ištirtas labai menkai. Fragmentinė informacija neleidžia daryti galutinių išvadų. Australijos biologai, skirdami pelėms dideles CHC dozes, kalorijų pertekliaus dietai nenustatė jokio nutukimą mažinančio poveikio.

Be to, Korėjos mokslininkų atlikti išsamūs chlorogeno rūgšties antidiabetinio aktyvumo tyrimai atskleidė reikšmingą diabetu sergančių pelių, vartojančių CHC, svorio padidėjimą. Gliukozės kiekis pelių, negavusių CHC, kraujyje padidėjo, o eksperimentinėje grupėje išliko stabilus. Tie. yra pagalba sergant diabetu, bet svoris auga! Tai turi būti nagrinėjama išsamiau. Tie patys korėjiečiai nustatė, kad mūsų svarstoma medžiaga padidina glikogeno transporterio GLUT4 aktyvumą riebaliniame audinyje. Pasirodo, eksperimentuose su pelėmis buvo nustatytas priešingas poveikis. Chlorogeninė rūgštis sukelia…