5 geriausi akvariumo dirvožemiai

Pradedantieji dažnai neįvertina substrato vaidmens akvariume, manydami, kad tai tik dar vienas dekoratyvinis elementas. Tačiau jo vaidmuo išties kolosalus. Čia verta prisiminti, kad akvariumas yra natūralaus rezervuaro imitacija, o tai reiškia, kad jame vyksta daug mūsų akims nematomų procesų.

Taigi kam skirtas dirvožemis? Be estetinės, jis atlieka šias funkcijas:

  • yra kai kurių žuvų ir kitų organizmų buveinė;
  • tarnauja kaip substratas vandens augalų šaknims tvirtinti;
  • atlieka biologinį vaidmenį.

Pažvelkime atidžiau į paskutinį punktą. Faktas yra tas, kad gero dirvožemio dalelės turi porėtą paviršių, kurį palaipsniui apgyvendina naudingos bakterijos. Panašūs procesai vyksta ir biologinėse filtrų terpėse. Žuvų ir kitų gyvūnų išskyros kartu su maisto dalelėmis ir augalų liekanomis nukrenta į dugną, kur pradeda irti, išsiskiriant nuodingoms medžiagoms – amoniakui ir amoniui, kurie tiesiogine to žodžio prasme nuodija vandenį. Naudingos bakterijos šiuos nuodus apdoroja, neutralizuoja ir taip išvalo vandenį. Net nuolatinis vandens keitimas negali visiškai su tuo susidoroti. Todėl be gero dirvožemio akvariume sukurti normalios ekosistemos tiesiog neįmanoma.

Geriausio dirvožemio pasirinkimas visų pirma priklauso nuo akvariume gyvenančių augalų ir žuvų. Yra natūralūs ir dirbtiniai dirvožemiai, taip pat neutralūs, kurie neturi įtakos vandens cheminei sudėčiai, ir maistingi.

Koks yra geriausias substratas akvariumui?

Geriausias dirvožemis yra tas, kuris tinka jūsų akvariumo gyventojams. Tik nusprendę dėl gyventojų, kurie apsigyvens akvariume, galite pasirinkti tinkamą dirvą. Priimkite pasirinkimą atsakingai, nes nuo to gali priklausyti visų augalų ir žuvų sveikata.

Nesirinkite ryškiaspalvių neaiškios kilmės dirvožemių, turinčių cheminį kvapą. Tokie gražūs akmenys gali būti tikras nuodas. Netinka ir stiklo karoliukai bei jūros akmenukai: lygus jų paviršius netinkamas bakterijoms kolonizuotis.

Dideli akmenys neturėtų būti naudojami žuvims, kurios turi įprotį kasti dugną ar įkasti. Be to, į didelius tarpus tarp jų pateks maisto likučiai, kurie laikui bėgant ten pradės kauptis ir pūti. Smulkų smėlį taip pat geriau naudoti tik dekoratyviniais tikslais, nes iš apačios be deguonies jis iškeps ir rūgs.

Turėtumėte būti atsargūs pirkdami chemiškai aktyvias medžiagas, tokias kaip koralinis smėlis ar marmuro drožlės. Juose gali būti kalkių komponentų, kurie stipriai veikia vandens pH, todėl netinka daugumai žuvų laikyti. Dažniausiai pradedantieji bando naudoti neutralius natūralius dirvožemius, tačiau juose gali būti ir chemiškai aktyvių medžiagų inkliuzų. Akmenų saugumą patikrinti labai paprasta – tereikia pažiūrėti, ar jie neduoda cheminės reakcijos su 70% acto rūgšties. Dujų burbuliukų susidarymas ir šnypštimas rodo, kad toks dirvožemis nėra neutralus ir netinka visų tipų akvariumams.

Ir galiausiai žemę geriausia įsigyti patikimose naminių gyvūnėlių parduotuvėse, kad ji būtų supakuota į maišelius su gamintojo pavadinimu (šiuo atveju geriau rinktis ne neįvardytas Kinijos įmones, o gerai žinomas, gaminančias akvariumo įrangą ) – tai garantuos jo saugumą ir ekologiškumą.