Ghi yra skaidraus sviesto rūšis, kurioje yra mažiau pieno baltymų nei įprastame svieste. Šis ingredientas gali būti naudojamas vietoje įprasto sviesto, bet ar jis sveikesnis ir ar jis turi kokios nors naudos?

Ghi gali būti naudojamas kaip sviesto pakaitalas, ir daugelis žmonių mano, kad ghi gali būti sveikesnė alternatyva gaminant maistą.

Šiame straipsnyje apžvelgiame ghi ir sviesto skirtumus gamybos, mitybos ir sveikumo požiūriu, taip pat su šiais produktais susijusią riziką.

Kas yra ghi?

Ghi sviestas stikliniame indelyje su mediniu šaukštu.Pasidalinkite Pinterest
Ghi yra skaidraus sviesto rūšis. Kaip ir įprastas sviestas, jis dažniausiai gaminamas iš karvės pieno.

Ghi yra labai skaidraus sviesto forma, kuri tradiciškai naudojama Azijos virtuvėje. Kaip ir sviestas, ghi paprastai gaminamas iš karvės pieno.

Ghi gaminamas lydant įprastą sviestą. Sviestas išsiskiria į skystus riebalus ir pieno kietąsias daleles. Atskyrus pieno kietosios dalelės pašalinamos, o tai reiškia, kad ghi turi mažiau laktozės nei svieste.

Tradiciškai ghi buvo naudojamas kaip kepimo aliejus, patiekalų ingredientas ir ajurvedos terapijose. Ghi vis dar naudojamas ajurvediniame masaže ir kaip žolelių tepalų pagrindas nudegimams ir bėrimams gydyti.

Kaip gaminamas ghi?

Ghi kaitinamas ilgiau nei kitų rūšių skaidrintas sviestas, o tai prisideda prie stipresnio ir riešutiškesnio skonio bei tamsesnio atspalvio.

Ghi turi aukštesnę degimo temperatūrą nei standartinis skaidrintas sviestas, todėl jis idealiai tinka kepti ar troškinti maistą.

Žmogus gali pasigaminti ghi namuose naudodamas įprastą nesūdytą sviestą. Lėtai ištirpinkite sviestą ir nugriebkite ant paviršiaus susikaupusias kietąsias medžiagas. Virkite sviestą toliau, kol visos pieno dalelės nuslūgs į dugną ir skystis taps skaidrus – tai skaidrus sviestas.

Toliau kepkite dar kelias minutes, kol keptuvės dugne esančios pieno masės paruduos. Virto pieno kietosios medžiagos suteikia ghee skonį ir spalvą. Išsijokite skystį į stiklainį ar butelį ir palikite atvėsti bei sustingti.

Ghi prieš sviestą

Kadangi ghi ir sviestas gaunami iš karvės pieno, jų maistinės savybės ir riebalų kiekis yra labai panašūs.

Tačiau, kadangi ghi sudėtyje nėra tokio paties kiekio pieno baltymų kaip svieste, jis gali būti geresnis žmonėms, kurie blogai toleruoja pieno produktus.

Ghee nauda ir rizika

Įvairiuose tyrimuose buvo nagrinėjama galima ghi įtraukimo į žmogaus mitybą nauda ir rizika. Jie apima:

Širdies liga

Pasidalinkite Pinterest
Įvairiuose tyrimuose buvo svarstoma, ar ghi vartojimas padidina širdies ligų riziką.

Remiantis tyrimais iš 2010 mghie yra beveik 50 procentų sočiųjų riebalų, todėl nerimaujama, kad ghi gali padidinti koronarinės arterijos ligos (CAD) riziką Indijoje.

Tačiau 2018 m. atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 200 žmonių Šiaurės Indijoje, rodo, kad riebalų ir cholesterolio kiekis kraujyje buvo sveikesnis žmonėms, kurie valgė daugiau ghi ir mažiau garstyčių aliejaus kaip riebalų šaltinį. Rezultatai apėmė mažesnį MTL arba blogojo cholesterolio kiekį ir aukštesnį DTL arba gerojo cholesterolio kiekį.

Šis tyrimas palygino tik ghi ir garstyčių aliejaus, o ne sviesto rezultatus. Kai kurios garstyčių aliejaus formos yra uždraustos vartoti JAV, Kanadoje ir Europoje, nes jose yra eruko rūgšties.

Mažesnis pieno cukraus ir baltymų kiekis

Kadangi iš ghi buvo pašalinta daug pieno baltymų, jame yra daug mažiau pieno baltymų, tokių kaip kazeinas, ir laktozės nei įprastame svieste.

Asmuo, jautrus arba netoleruojantis laktozei ir kazeinui, gali pastebėti, kad ghi yra naudinga naudoti kaip sviesto pakaitalą.

Sudėtyje yra butirato

Ghee yra riebalų rūgštis, vadinama butirato rūgštimi, kuri atlieka esminį vaidmenį virškinimo sistemoje. Jis taip pat gali turėti priešuždegiminį poveikį.

Tačiau, kadangi butiratas gaminamas bakterijų fermentuojant pluoštą gaubtinėje žarnoje, žmogui nereikia vartoti sočiųjų riebalų, kad tai gautų.

Sviesto nauda ir rizika

Pasidalinkite Pinterest
Sviestas ir kiti pieno produktai turi daug sočiųjų riebalų.

Jungtinių Valstijų žemės ūkio departamento (USDA) duomenimis, tikrame svieste nėra transriebalų. Tačiau jame yra daug sočiųjų riebalų, kurie gali sukelti aukštą cholesterolio kiekį kraujyje ir širdies ligas, jei nevalgoma saikingai.

Amerikos širdies asociacija rekomenduoja, kad žmogus neturėtų gauti daugiau nei 5–6 proc visų jų dienos kalorijų iš sočiųjų riebalų, tai yra apie 13 gramų per dieną.

Tačiau riebalai yra būtini sveikai mitybai. Asmuo turėtų apriboti sočiųjų riebalų suvartojimą ir padidinti mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų, kurie yra sveikieji riebalai, suvartojimą.

Geri sveikų riebalų šaltiniai yra žuvis, riešutai, sėklos ir alyvuogės.

Išvada

Ghi yra dar viena sviesto forma, o jų maistinė sudėtis ir riebalų kiekis yra panašūs. Tačiau ghi gali būti geresnis žmonėms, kurie yra jautrūs laktozei ir kazeinui, nes jame yra mažiau abiejų.

Nors ghi ir sviestas turėtų būti riboti, žmogus kartais gali įtraukti abu produktus į įvairią ir subalansuotą mitybą.