Bitės yra būtinos žmonių ir planetos sveikatai. Medus ir kiti produktai turi gydomųjų savybių, o dėl bičių, kaip apdulkintojų, vaidmens jie yra gyvybiškai svarbūs maisto tiekimui.

Visame pasaulyje žinoma apie 20 000 bičių rūšių, o daugiau nei 4 000 jų yra JAV. Žmonės valdo tik keletą iš jų, o dauguma rūšių yra laukinės.

Vertindami bites už medų, žmonės suprato bičių svarbą skatinant maisto saugumą ir augalų bei gyvūnų įvairovę.

Tačiau didėjantis veiksnys, pvz pesticidas naudojimas ir urbanizacija reiškia, kad šiuo metu bitės nyksta, o tai neigiamai veikia daugelį Žemės ekosistemų.

Bičių praradimas paveiktų medaus tiekimą, bet dar svarbiau – pasaulio maisto saugą ir biologinę įvairovę. Be jų pasaulis galėtų būti visiškai kitoks.

Kodėl bitės svarbios?

gėlę apdulkinanti bitėPasidalinkite Pinterest
Peteris Vahlersvikas / Getty Images

Bitės yra svarbios dėl daugelio priežasčių. Jie turi istorinę reikšmę, prisideda prie žmonių sveikatos ir atlieka svarbų vaidmenį palaikant sveikas ekosistemas.

Sveikatos produktai

Ne visos bitės gamina medų, tačiau tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės jas vertina. Medžiaga yra natūralus saldiklis, turintis daug galimų sveikatai savybių.

Žmonės bites ir su bitėmis susijusius produktus medicininiais tikslais naudojo tūkstančius metų. Tyrinėtojai pažymėjo teiginius, kad jis turi antioksidacinių, antimikrobinių, priešuždegiminių ir priešvėžinių savybių.

Tradicinėje medicinoje žmonės naudoja medų, gydydami įvairias ligas. Nors daugelis šių naudojimo būdų neturi mokslinio pagrindo, jie apima:

 • akių ligos
 • bronchų astma
 • gerklės infekcijos
 • tuberkuliozės
 • troškulys
 • žagsulys
 • nuovargis
 • galvos svaigimas
 • hepatitas
 • vidurių užkietėjimas
 • kirminų užkrėtimas
 • hemorojus
 • egzema
 • opos
 • žaizdos

Bičių vaškas yra dar vienas svarbus produktas, kurį žmonės anksčiau naudojo hidroizoliacijai ir kurui. Šiuo metu jis turi naudos sveikatai ir yra daugelio odos priežiūros produktų savybių. Be to, farmacijos pramonė panaudok tai tepaluose.

Kiti bičių produktai, kurie gali būti naudingi žmonių sveikatai, yra šie:

 • propolio, dervos, kurią sukuria bitės

 • bičių duona
 • bičių žiedadulkės
 • Bičių pienelis
 • bičių vaško
 • bičių nuodai

A 2020 metų studijamokslininkai rado įrodymų, kad melitinas, bičių nuodų komponentas, gali sunaikinti vėžio ląsteles.

Sužinokite daugiau apie medaus naudą.

Apdulkinimas

Pastaraisiais metais paaiškėjo, kad medus gali būti ne pati svarbiausia priežastis apsaugoti bites. Taip yra todėl, kad bitės atlieka lemiamą vaidmenį apdulkinant, kai jos naudoja savo kūno plaukus, kad perneštų didelius žiedadulkių grūdus tarp augalų.

Maždaug 75 % pasėlių duoda geresnį derlių, jei gyvūnai padeda jiems apdulkinti. Iš visų gyvūnų bitės yra dominuojančios laukinių ir pasėlių augalų apdulkintojos. Jie aplanko daugiau nei 90 % 107 geriausių pasaulio kultūrų.

Kitaip tariant, bitės yra būtinos daugelio augalų, įskaitant maistinius augalus, augimui.

Istorinė svarba

Žmonės su bitėmis dirba visame pasaulyje tūkstantmečius. Reikšmė kyla iš tiesioginio medaus ir bičių vaško rinkimo bei kultūrinių įsitikinimų.

Pavyzdžiui, senovės graikai bites laikė nemirtingumo simboliu. XIX amžiuje Naujosios Anglijos bitininkai pranešdavo savo bitėms apie bet kokius svarbius įvykius žmonių visuomenėje. Tuo tarpu vietiniai šiaurės australai naudojo bičių vašką, gamindami roko meną.

Istorijos žinovams bičių produktai yra a pagrindinis archeologijos aspektas. Taip yra todėl, kad bičių vaškas sukuria „cheminį pirštų atspaudą“, kurį žmonės gali įvertinti, kad nustatytų organinių liekanų komponentus.

Visuomenė ir aplinka

Bitės yra labai protingos ir žmonės, kurdami žmonių iniciatyvas, pritaikė žinias apie savo manieras ir socialinę sąveiką.

Pavyzdžiui, mokslininkai pasiūlė, kad bičių veiksmų tyrimas galėtų padėti ekspertams parengti avarinius planus, kaip evakuoti žmones iš perpildytos aplinkos.

Taip pat gali padėti stebėti bičių šokius mokslininkai suprasti, kur vyksta pokyčiai aplinkoje.

Kaip tai veikia žmones?

Ūkininkavimo praktika, visuotinis atšilimas ir ligos yra tik kelios priežastys, kodėl bičių skaičius mažėja. Ekspertai susirūpinę dėl poveikio pasaulio maisto atsargoms, ypač vaisiams, riešutams ir daržovėms.

Sakoma, kad be bičių nebeliks nei riešutų, nei kavos, nei kakavos, nei pomidorų, nei obuolių, nei migdolų, kad būtų galima paminėti keletą kultūrų. Dėl to žmogaus mityboje gali atsirasti mitybos trūkumų, nes šie produktai yra esminiai gyvybiškai svarbių maistinių medžiagų šaltiniai.

Be to, atsirandantis Bičių nuodų ir kitų bičių produktų gydomosios savybės gali būti nepasiekiamos be bičių.

Finansine prasme laukinių bičių vykdomas vaisių ir daržovių apdulkinimas Jungtinėse Valstijose turi didelę ekonominę vertę. Vienas 2020 m. tyrimas parodė, kad laukinės bitės buvo atsakingos už didelę dalį grynųjų pajamų iš mėlynių. Yra tiesioginis ryšys tarp ūkininkų ekonominio derlingumo ir bičių buvimo.

2012 m. ekspertai apskaičiavo, kad bendras apdulkinimas buvo vertas 34 milijardų dolerių, o didžiąją šios sumos dalį lėmė bitės.

Ką galite padaryti, kad padėtumėte?

Žalieji kiemai ir sodai gali būti gyvybiškai svarbūs bitėms ištekliai. Vietinių gėlių auginimas ir piktžolių palikimas vystytis gali padėti pagerinti bičių sveikatą ir skaičių, teikdami maistą ir pastogę. Sumažėjus kraštovaizdžio tvarkymui, pavyzdžiui, šienavimui ar genėjimui, bitėms gali padėti padidinti turimos augmenijos kiekį.

Pasak a 2019 metų studijataip pat naudos bitėms, kaimo erdvių didinimas mieste gali pagerinti žmogaus psichinę ir emocinę gerovę.

Nemokslininkai ir savanoriai gali prisidėti prie mokslinių tyrimų vykdydami piliečių mokslo iniciatyvas, kuriose žmonės praneša, ką mato savo vietovėje. Tai gali padėti ekspertams suprasti, kas vyksta tam tikroje vietovėje ar šalyje.

Pavyzdžiui, piliečių pagrindu 2020 metų studija atskleidė, kad moliūgų bitės užima platų geografinį diapazoną ir teikia pirmenybę ūkiams, kuriuose mažiau trikdoma dirva.

Be to, 2007 m. „Didžiojo apdulkintojo“ projekte partnerystė Niujorke paskatino visuomenės narius stebėti bites ir įrašyti jų aplankytas lauko gėlių rūšis.

Tokie atradimai padeda mokslininkams rasti naudingų būdų apsaugoti bites. Tačiau šis priklauso kad žmonės galėtų teisingai identifikuoti rūšis. Todėl mokymasis apie bičių rūšis ir įpročius taip pat gali padėti asmenims jas apsaugoti.

Santrauka

Bitės turi kultūrinę ir aplinkosauginę reikšmę kaip apdulkintojos ir medaus bei vaistinių produktų gamintojos. Žiedadulkių judėjimas tarp augalų būtinas, kad augalai galėtų tręšti ir daugintis.

Tiek ūkiuose auginamos, tiek laukinės bitės kontroliuoja augmenijos augimą ir kokybę – kai jos klesti, auga ir pasėliai. Bitės yra gyvybiškai svarbios, kai kalbama apie maisto saugumą. Tačiau bičių gerovė ir skaičius visame pasaulyje mažėja, todėl norint išlaikyti žmonių gerovę, būtina jas apsaugoti.