Dantų pastoje esančio fluoro nauda ir žala

Dantų pastoje esančio fluoro nauda ir žala

Dantų fluoravimas ir dantų pasta, kurių sudėtyje yra fluoro junginių tirpių druskų pavidalu, dažnai rekomenduojamas vaikystėje ir suaugus, siekiant išvengti karieso proceso vystymosi. Tačiau ši medžiaga toli gražu nėra nekenksminga žmogaus organizmui, jos perteklius gali sukelti tam tikrų patologijų vystymąsi. Todėl be visos informacijos negalima vienareikšmiškai kalbėti apie dantų pastoje ir kitose higienos priemonėse esančio fluoro pavojų ir naudą.

Dantų pastose esančių fluoro junginių privalumai

Moksliškai įrodyta, kad fluoro junginiai turi kariesą stabdantį poveikį, o ši medžiaga veikia ir viso organizmo veiklą.

Fluoro privalumai:

  1. Fluoras stiprina dantų emalį. Dantų emalio sudėtyje yra kalcio hidroksiapatito, su juo kontaktuodami aktyvūs fluoro jonai sudaro fluorapatitą. Šis junginys yra atsparesnis kariesogeninių mikroorganizmų atliekų produktų poveikiui.
  2. Fluoras yra natūralus antiseptikas. Jo junginiai turi antibakterinį poveikį
  3. Neleidžia susidaryti dantų apnašoms.
  4. Padidina seilių remineralizuojantį poveikį. Fluoras teigiamai veikia seilių liaukų veiklą, žymiai pagreitindamas seilių gamybą. Seilėse esantys fosforo ir kalcio jonai prasiskverbia į danties emalį ir neleidžia vystytis karieso procesams.
  5. Fluoras dalyvauja medžiagų apykaitos procesuose. Mikroskopinės fluoro dozės teigiamai veikia medžiagų apykaitą ir bendrą organizmo būklę. Mokslininkai įrodė, kad dozuotas fluoro vartojimas nėštumo metu padeda sumažinti negimusio vaiko dantų paviršiaus natūralių įdubimų (įtrūkimų) gylį, kuris yra vyraujanti karieso lokalizacijos zona.

Tačiau nepaisant viso teigiamo poveikio, prieš naudojant fluoruotą dantų pastą, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, išsiaiškinti fluoro kiekį vandenyje ir griežtai laikytis visų specialisto rekomendacijų. Nepamirškite, kad fluoravimas yra vienas iš karieso prevencijos metodų, kurį reikia naudoti atsargiai.

Fluoro žala žmogaus organizmui

Fluoro perteklius žmogaus organizme gali sukelti daugybę neigiamų įvairių sistemų reakcijų.

  1. Fluoras yra neurotoksiškasypač ryškus mažiems vaikams. Jo perteklius gali sukelti kalbos gebėjimų pažeidimą, žymiai sumažinti gebėjimą mokytis užsienio kalbų, matematikos ir paveikti atmintį.
  2. Viena iš priežasčių hormoniniai pokyčiai yra didelis fluoro kiekis vartojamuose produktuose, vandenyje ir higienos prekėse. Skydliaukės audiniuose kaupiasi fluoro jonai, dėl kurių sutrinka skydliaukės hormonų sintezė ir sumažėja testosterono kiekis, o tai gali sukelti daugybę anomalijų, įskaitant nevaisingumą.
  3. Vienintelis fluoro perteklius fluorozės priežastiskuris turi dvi pasireiškimo formas:

  • iš dentoalveolinės sistemos liga pasireiškia vadinamojo dėmėtojo danties emalio išsivystymu;
  • fluorozės paveiktas kaulinis audinys tampa trapus dėl per didelės mineralizacijos ir organinių bei neorganinių junginių disbalanso, tokia patologija padidina lūžių riziką ir padidina sąnarių paslankumą.

4. Kai kurie mokslininkai laikosi teorijos, kad didelė fluoro jonų koncentracija yra kancerogeniška.

Renkantis burnos higienai skirtas priemones, ypač dantų pastas su fluoru, reikia nepamiršti, kad kasdien į organizmą patenka tam tikras kiekis šios medžiagos iš fluoruoto vandens; ant jo paruoštas maistas; daržovės ir vaisiai. Regionuose, kuriuose vandenyje yra daug fluoro, dantų pastų su fluoru naudoti siekiant išvengti ėduonies nerekomenduojama.

Fluoro junginiai dantų pastose

Pirmoji dantų pasta su fluoru buvo išleista daugiau nei prieš 100 metų (tiksliau 1914 m.) Jungtinėse Valstijose. Tačiau tik praėjusio amžiaus 50-aisiais tokios pastos buvo patobulintos ir pripažintos naudingomis. Iki šiol fluoro turinčios dantų pastos yra labiausiai paplitusi dantų pasta.

Gryna fluoras yra dujinė medžiaga, todėl jį galima naudoti pastose…