Dopaminas ir serotoninas yra cheminiai pasiuntiniai arba neurotransmiteriai, padedantys reguliuoti daugelį kūno funkcijų. Dopaminas dalyvauja judėjime, koordinacijoje, žmogaus malonumo ir atlygio jausmuose. Serotoninas taip pat dalyvauja emocijose, bet taip pat veikia virškinimą ir medžiagų apykaitą.

Žmogaus galva su iliustruotais smegenų neuronais.Pasidalinkite Pinterest
Jonathanas Knowlesas / Getty Images

Žmonės kartais vadina dopaminą ir serotoniną „laimės hormonais“ dėl vaidmens, kurį jie atlieka reguliuojant nuotaiką ir emocijas.

Jie taip pat yra susiję su keliomis psichinės sveikatos būklėmis, įskaitant prastą nuotaiką ir depresiją.

Dopaminas ir serotoninas dalyvauja panašiuose kūno procesuose, tačiau veikia skirtingai. Šių cheminių medžiagų disbalansas gali sukelti įvairių sveikatos sutrikimų, kuriems reikalingas skirtingas gydymas.

Šiame straipsnyje nagrinėjami dopamino ir serotonino skirtumai ir panašumai, jų ryšys ir sąsajos su sveikatos būkle bei bendra sveikata.

Kas yra dopaminas?

Smegenyse esantys neuronai išskiria dopaminą, kuris perduoda signalus tarp neuronų.

Kūnas naudoja dopaminą, kad sukurtų chemines medžiagas, vadinamas norepinefrinu ir epinefrinu.

Dopaminas vaidina neatskiriamą vaidmenį atlygio sistemoje, smegenų procesų grupėje, kuri kontroliuoja motyvaciją, troškimą ir potraukį.

Dopamino kiekis taip pat turi įtakos šioms kūno funkcijoms:

 • nuotaika
 • miegoti
 • mokymasis
 • judėjimas
 • budrumas
 • kraujotaka
 • šlapimo išsiskyrimas

Kas yra serotoninas?

Serotoninas yra dar vienas smegenyse esantis neuromediatorius.

Tačiau daugiau nei 90 % viso organizmo serotonino yra žarnyne esančiose enterochromafino ląstelėse, kur padeda reguliuoti virškinimo sistemos judėjimą.

Serotoninas ne tik padeda virškinti, bet ir dalyvauja reguliuojant:

 • miego ir pabudimo ciklas
 • nuotaika ir emocijos
 • medžiagų apykaitą ir apetitą

 • pažinimas ir koncentracija
 • hormoninė veikla
 • kūno temperatūra
 • kraujo krešėjimas

Dopamino ir serotonino skirtumai

Nors dopamino ir serotonino pranešimai perduodami tarp neuronų ir veikia nuotaiką bei koncentraciją, jie turi ir kitų skirtingų funkcijų.

Pavyzdžiui, dopaminas perduoda signalus tarp neuronų, kurie kontroliuoja kūno judesius ir koordinaciją.

Šis neurotransmiteris taip pat vaidina vaidmenį smegenų malonumo ir atlygio centre, ir tai skatina daugelį elgesio būdų. Valgydami tam tikrą maistą, vartojant nelegalius narkotikus ir elgdamiesi, pavyzdžiui, lošdami, gali padidėti dopamino kiekis smegenyse.

Didesnis dopamino kiekis gali sukelti euforijos, palaimos jausmą, padidėti motyvacija ir koncentracija. Todėl dopaminą didinančių medžiagų poveikis ir veikla kai kuriems asmenims gali tapti priklausomi.

Kaip ir dopaminas, serotoninas gali turėti įtakos žmonių nuotaikai ir emocijoms, tačiau taip pat padeda reguliuoti virškinimo funkcijoms, tokioms kaip apetitas, medžiagų apykaita ir žarnyno judrumas.

Dopamino ir serotonino panašumai

Tiek dopaminas, tiek serotoninas yra neurotransmiteriai, turintys teigiamų asociacijų.

Jie taip pat yra neuromoduliatoriai, o tai reiškia, kad, skirtingai nei kiti neurotransmiteriai, jie yra galintis bendrauti su daugybe neuronų, esančių šalia dopamino ar serotonino išsiskyrimo vietos, taip pat toli nuo jos.

Kaip neuromoduliatoriai, dopaminas ir serotoninas taip pat siunčia signalus, kurie trunka ilgiau nei kitų neurotransmiterių signalai.

Dopamino ir serotonino ryšys

Neuromediatoriai neveikia savarankiškai. Jie sąveikauja ir veikia vienas kitą, kad išlaikytų kruopščią cheminę pusiausvyrą organizme. Yra tvirti ryšiai tarp serotonino ir dopamino sistemų, tiek struktūriškai, tiek funkciniu požiūriu.

Tačiau kai kuriais atvejais serotoninas gali slopinti dopamino gamybą, o tai reiškia, kad mažas serotonino kiekis gali sukelti perteklinę dopamino gamybą. Tai gali sukelti impulsyvų elgesį dėl dopamino vaidmens ieškant atlygio.

Dopaminas ir serotoninas taip pat turi priešingą poveikį apetitui. Nors serotoninas jį slopina, mažas dopamino kiekis gali paskatinti alkį.

Serotoninas taip pat slopina impulsyvų elgesį. Priešingai, dopaminas padidina impulsyvumą.

Kokios sąlygos yra susijusios su dopaminu ir serotoninu?

Nenormalus dopamino arba serotonino kiekis gali sukelti keletą skirtingų sveikatos sutrikimų.

Abu neurotransmiteriai gali paveikti nuotaikos sutrikimus, tokius kaip depresija. Disbalansas taip pat gali sukelti skirtingas sąlygas, kurios turi įtakos skirtingoms kūno funkcijoms.

Tolesniuose skyriuose šios sąlygos aprašomos išsamiau.

Dopaminas

Dopamino trūkumas gali turėti įtakos esant šioms sąlygoms ir simptomams:

 • Parkinsono liga
 • depresija
 • šizofrenija
 • haliucinacijos

Dopaminas taip pat vaidina motyvacijos ir atlygio skatinamo elgesio vaidmenį.

The SLC6A3 genas pateikia instrukcijas, kaip sukurti dopamino transporterio baltymą. Šis baltymas perneša dopamino molekules per neuronų membranas.

Sveikatos būklė, kurią sveikatos ekspertai vadina dopamino transporterio trūkumo sindromu arba kūdikių parkinsonizmu-distonija, atsiranda, kai SLC6A3 genas turi įtakos dopamino transporterių baltymų funkcionavimui.

Dopamino transporterio trūkumo sindromas sutrikdo dopamino signalizaciją, o tai daro įtaką organizmo gebėjimui reguliuoti judėjimą.

Dėl šios priežasties dopamino transporterio trūkumo sindromas sukelia simptomus, panašius į Parkinsono ligos simptomus, įskaitant:

 • drebulys, spazmai ir raumenų mėšlungis

 • sunku valgyti, ryti, kalbėti ir judėti
 • sutrikusi koordinacija ir vikrumas
 • nevalingi ar neįprasti akių judesiai
 • sumažėjusi veido išraiška arba hipomimija
 • sunku užmigti
 • dažnos pneumonijos infekcijos
 • virškinimo problemos, tokios kaip rūgšties refliuksas ir vidurių užkietėjimas

Serotoninas

Per daug serotonino gali sukelti gyvybei pavojingą sveikatos būklę, vadinamą serotonino sindromu arba serotonino toksiškumu.

Ši būklė gali atsirasti pavartojus per daug serotoninerginių vaistų arba vienu metu vartojant kelis serotoninerginius vaistus.

2016 m Maisto ir vaistų administracija (FDA) pateikė serotoninerginių vaistų sąrašą. Be selektyvių serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI), kai kurie iš jų apima:

 • serotonino ir norepinefrino reabsorbcijos inhibitoriai, tokie kaip venlafaksinas (Effexor)
 • tricikliai antidepresantai, tokie kaip desipraminas (norpraminas) ir imipraminas (tofranilas)

 • tam tikri vaistai nuo migrenos, įskaitant almotriptaną (Axert) ir rizatriptaną (Maxalt)

Pasak FDA, opioidiniai skausmą malšinantys vaistai gali sąveikauti su serotoninerginiais vaistais, o tai gali sukelti serotonino kaupimąsi arba sustiprinti jo poveikį smegenims.

Poveikis miegui

Dopaminas ir serotoninas veikia miego ir pabudimo ciklą. Šį ciklą reguliuoja smegenų kankorėžinė liauka, turinti abiejų neuromediatorių receptorius.

Reaguodama į šviesos ir tamsos signalus iš akių, kankorėžinė liauka išskiria hormoną melatoniną, kuris sukelia mieguistumą.

Dopaminas mažina norepinefrino gamybą ir todėl turi reikšmingos įtakos budrumui, teigia tyrimai.

A 2022 metų studija tyrėjai taip pat nustatė, kad dopaminas gali priversti peles į greito akių judėjimo (REM) miegą. Tas pats mechanizmas gali būti naudojamas žmonėms, sergantiems narkolepsija, nes dopamino padidėjimas gali būti nekontroliuojamų dienos miego epizodų veiksnys.

Serotoninas skatina budrumą ir mieguistumą. Norint gaminti melatoniną, žmogui reikia serotonino. Tačiau serotoninas taip pat slopina REM miegą, o tai gali sukelti miego sutrikimus.

Poveikis virškinimui

Didžioji dalis organizmo serotonino gaminama žarnyne. Serotoninas skatina plonąją žarną atlikti susitraukimus, kurie perkelia maistą per virškinamąjį traktą.

Daugiau serotonino išsiskiria, kai žmogus virškina tai, kam jam yra alerginė reakcija arba kuriame yra kenksmingų bakterijų. Tai sukelia greitesnius susitraukimus, kurie gali sukelti viduriavimą ar vėmimą.

Ir atvirkščiai, vidurių užkietėjimas gali atsirasti dėl mažo serotonino kiekio žarnyne.

Kaip ir serotoninas, dopaminas padeda perkelti maistą per virškinamąjį traktą. Jis taip pat padeda kontroliuoti insulino gamybą kasoje ir apsaugo žarnyno gleivinę, o tai gali užkirsti kelią pepsinėms opoms.

Poveikis psichinei sveikatai

Tiek dopaminas, tiek serotoninas gali turėti įtakos psichinei gerovei.

Dopaminas

Nors vienas dopaminas negali tiesiogiai sukelti depresijos, turint mažą dopamino kiekį gali sukelti specifiniai simptomai, kuriuos sveikatos specialistai sieja su šia būkle.

Šie simptomai gali būti:

 • motyvacijos trūkumas
 • sunku susikaupti
 • beviltiškumo ir bejėgiškumo jausmas
 • susidomėjimo anksčiau malonia veikla praradimas

Serotoninas