Žmogaus kūnas reaguoja į išorinius ir vidinius pokyčius. Galima sumažinti kūno šilumą išorėje arba viduje. Šokinėjimas į vėsų baseiną yra išorinio vėsinimo pavyzdys, o šalto vandens gėrimas padeda sumažinti kūno temperatūrą viduje.

Ekspertai mano, kad normali kūno temperatūra yra maždaug 98,6ºF (37 ºC), bet ji gali skirtis iki 0,9 ºF (0,5 ºC), priklausomai nuo paros laiko. Jis taip pat šiek tiek skiriasi nuo žmogaus iki žmogaus.

Yra daug priežasčių, kodėl žmogaus kūno temperatūra gali pakilti. Tai yra ligos, vaistai ir intensyvus fizinis aktyvumas. Aukštesnė kūno temperatūra 100,4ºF (38ºC) paprastai rodo karščiavimą.

Vien buvimo lauke itin karštą dieną gali pakakti, kad sukeltumėte šilumos išsekimą ar šilumos smūgį. Tai ypač aktualu visame pasaulyje, nes didėja dėl klimato kaitos kylančios temperatūros poveikis.

Remiantis Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA) 2021 m. metine klimato ataskaita, bendra sausumos ir jūros temperatūra vidutiniškai kyla 0,14 laipsnio Farenheito (ºF) arba 0,08 laipsnio Celsijaus (ºC) per dešimtmetį beveik 150 metų. metų.

Tuo pačiu metu 2021 m. atliktas tyrimas apskaičiavo, kad 37 % visų su karščiu susijusių mirčių visame pasaulyje gali būti siejami su klimato kaita.

Šiame straipsnyje išsamiai aprašomos dažniausios aukštos kūno temperatūros priežastys ir aptariami aštuoni patarimai, kurie gali padėti žmogui sumažinti kūno šilumą ir

Kaip sumažinti kūno šilumą

moteris šokinėja į ežerą atsivėsintiPasidalinkite Pinterest
„MoMo Productions“ / „Getty Images“.

Kūno temperatūra pakyla, kai pakyla išorinė, bet ir vidinė temperatūra. Žmogaus kūnas nuolat reguliuoja savo temperatūrą ir gali ją sumažinti keturi skirtingi būdai:

 • garinimas, kurį pasiekia prakaituodamas
 • radiacija, o tai reiškia šilumos išleidimą į aplinkinį orą
 • konvekcija, kuri atsiranda, kai kūną supa vėsesnis oras
 • laidumas, kuris yra kūno šilumos perdavimas į gretimą šaltą vandenį ar ledą

Patarimai, kaip sumažinti kūno temperatūrą

Smegenų sritis, vadinama pagumburiu, yra atsakinga už kūno temperatūros reguliavimą. Jis patikrina esamą kūno temperatūrą, palyginti su normalia temperatūra, ir ją reguliuoja.

Kai kūnas per karštas, reguliavimas vyksta prakaituojant, kad jis atvėstų. Kai per šalta, pagumburis sukelia drebulį, kad sušiltų.

Nors tai gali atrodyti prieštaringa, valgant aštrų maistą ir užsiimant veikla, dėl kurios kūnas prakaituoja, gali jaustis vėsiau, palyginti su lauko temperatūra. Taip yra dėl to, kad prakaitavimas sumažina kūno temperatūrą.

Žemiau pateikiami aštuoni patarimai, kaip sumažinti kūno šilumą:

1. Gerkite vėsius skysčius

Šaltų skysčių, tokių kaip vanduo ar šalta arbata, gėrimas gali padėti sumažinti kūno temperatūrą, vėsindamas kūną viduje. Reguliarus skysčių vartojimas taip pat gali užkirsti kelią dehidratacijai, kuri gali padidinti kūno šilumą.

2. Išeik kur vėsesnio oro

Žmonės gali sumažinti savo kūno temperatūrą juda į zoną, kurioje išorinė temperatūra žemesnė. Dėl konvekcijos kūnas praras šilumą.

3. Įlipkite į vėsų vandenį

Plaukimas vėsiame vandenyje, drungna vonia arba taikant šaltas vanduo į kūną gali sumažinti kūno temperatūrą. Tokiais atvejais kūno temperatūra sumažės dėl laidumo.

4. Šaltai patepkite pagrindines kūno vietas

Taikymas šalto vandens ar ledo strateginiuose kūno taškuose, kur venos yra arti paviršiaus, pvz., riešų, kaklo, krūtinės ir smilkinių, gali greitai sumažinti šiomis venomis tekančio kraujo temperatūrą. Tai leidžia kūnui jaustis vėsiau.

5. Mažiau judėkite

Judėdamas kūnas išskiria šilumą. Esant karštai temperatūrai, žmogus gali jaustis mažiau karštas, jei vengia didelio pratimo ir riboja savo judėjimą.

6. Dėvėkite lengvesnius, labiau kvėpuojančius drabužius

Kai kuriuos audinius šiluma prasiskverbia lengviau nei kitus. Natūralūs audiniai, tokie kaip medvilnė ir linas, leidžia šilumai lengviau pasišalinti iš kūno nei sintetiniai audiniai, tokie kaip akrilas ir nailonas.

7. Vartokite šilumą reguliuojančius papildus

Priklausomai nuo aukštos kūno temperatūros priežasties, papildų vartojimas gali padėti reguliuoti kūno šilumą.

A 2018 metų tyrimas Palyginus augalų ekstraktus, paaiškėjo, kad nakvišų aliejus ir juodoji šeivamedis veiksmingai sumažino karščio bangų dažnį ir sunkumą žmonėms, išgyvenusiems perimenopauzę ar menopauzę.

Juodoji cohosh taip pat sumažino karščio bangų dažnį.

Sužinokite daugiau apie juodosios košės vartojimą menopauzės metu čia.

8. Pasitarkite su gydytoju dėl skydliaukės sveikatos

Kartais didelis kūno karštis gali būti dėl pernelyg aktyvios skydliaukės. Kai taip yra, žmogus taip pat gali pastebėkite kitus simptomus, tokius kaip greitas širdies plakimas, prakaitavimas, gelta ir sumišimas.

Kiekvienas, kuris mano, kad gali turėti skydliaukės problemų, turėtų pasikalbėti su gydytoju.

Galimos karščio jausmo priežastys

Aukštos kūno temperatūros priežastis gali būti išorinė arba vidinė. Žemiau pateikiame keletą pagrindinių priežasčių, kodėl žmogus gali jaustis karštesnis nei įprastai:

Šilta aplinka

Praleidžiant laiką lauke labai karštu oru, gali padidėti žmogaus kūno temperatūra, kaip ir ilgesnį laiką būnant karštoje patalpoje. Per daug sluoksnių dėvėjimas bet kuriuo atveju taip pat gali sukelti kūno temperatūros padidėjimą.

Per didelis saulės ar šilumos poveikis

Per daug laiko praleidus saulėje gali padidėti kūno karštis arba net ištikti šilumos smūgis, kurį kai kurie žmonės vadina saulės smūgiu.

Vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms ypač gresia šilumos smūgis. Dehidratacija dėl per daug saulės poveikio gali dar labiau padidinti kūno šilumą. Todėl svarbu gerti daug skysčių ir pailsėti po ilgo buvimo saulėje ar karščio.

Kokie yra perkaitimo požymiai?

Gydytojai per didelį karščio poveikį skirsto į kategorijas trys lygiai: karščio mėšlungis, karščio išsekimas ir šilumos smūgis.

Karščio mėšlungis, nors ir sunkus kūnui, nereikalauja medicininės pagalbos. Jis linkęs susilpnėti pailsėjus ir rehidratuojant.

Šilumos mėšlungio simptomai yra šie:

 • aukšta kūno temperatūra
 • galvos svaigimas
 • raumenų skausmas ar sustingimas

Dėl karščio išsekimo reikia medicininės pagalbos, jei simptomai trunka ilgiau nei valandą arba laikui bėgant pablogėja.

Be karščio mėšlungio simptomų, žmogus gali patirti:

 • vėmimas
 • galvos skausmai
 • sumažėjusi koncentracija arba susilpnėjęs mąstymas

Šilumos smūgis yra labai rimtas ir reikalauja medicininės pagalbos ligoninėje.

Šilumos smūgio simptomai yra karščio mėšlungio simptomai, taip pat:

 • traukuliai
 • sunkumai išlaikyti sąmonę
 • kepenų nepakankamumas

Sužinokite daugiau apie skirtumą tarp šilumos išsekimo ir šilumos smūgio čia.

Mankštinkitės ar judėkite daugiau nei įprastai

Kai žmogus juda, jis sukuria energiją. Šiluma yra kūno būdas išlaisvinti energiją. Bet per daug fizinės ištvermės gali sukurti per daug kūno šilumos. Kad sumažintų kūno šilumą, žmogus gali pabandyti laikinai judėti mažiau arba tik esant būtinybei.

Perimenopauzė arba menopauzė

Perimenopauzės ir menopauzės metu žmonės dažnai patiria karščio bangas ir naktinį prakaitavimą, kurie laikinai pakelti kūno temperatūra.

Vaistai, hormonai ir pramoginiai vaistai

Vaistai ir kiti vaistai gali pakelti žmogaus kūno temperatūrą, paveikdami šilumos nuostolius ar gamybą.

Jie apima:

 • diuretikai
 • anticholinerginiai vaistai
 • Beta blokatoriai
 • neuroleptiniai vaistai
 • inhaliaciniai anestetikai
 • sukcinilcholinas

Šie vaistai taip pat pabloginti kūno gebėjimas prarasti šilumą prakaituojant arba sumažinti organizmo gebėjimą atsikratyti šilumos pertekliaus.

Kai kurie vaistai, hormonai ir pramoginiai vaistai taip pat gali priversti organizmą gaminti perteklinę šilumą, nes jie pagreitina medžiagų apykaitą. Šie įtraukti narkotikų, tokių kaip MDMA ir kokainas.

Būdamas nesveikas

Kūno temperatūra taip pat pakyla reaguojant į mikrobus, tokius kaip virusai ir bakterijos. Padidėjusi kūno temperatūra padeda organizmui kovoti su įsiveržusiomis ligomis, todėl karščiavimas dažnai yra ligos požymis.

Skydliaukės audra

Skydliaukės audra yra skydliaukės hormonų perteklius organizme. Tai gyvybei pavojinga būklė, dėl kurios reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Skydliaukės audra gali atsirasti po ligos, operacijos, infekcijos ar nėštumo.

Taip pat labai aukšta kūno temperatūra, skydliaukės audros simptomai įtraukti:

 • greitas širdies plakimas
 • prakaitavimas
 • pykinimas ar vėmimas
 • agitacija
 • gelta
 • pilvo skausmas

Piktybinė hipertermija

Piktybinė hipertermija yra genetinė būklė, dėl kurios žmogus stipriai reaguoja į tam tikrus vaistus ir vaistus.

Simptomai yra greitas ar nereguliarus širdies plakimas, aukšta kūno temperatūra ir sunkūs raumenų spazmai. Žmonėms, sergantiems šia liga, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Sužinokite daugiau apie hipertermiją čia.

Kada kreiptis į gydytoją

Kiekvienas, kurio kūno temperatūra yra 103 ºF (39,4 ºC) ar aukštesnė, turėtų nedelsdami pamatyti savo…