Geriausios mažo dydžio pomidorų veislės – aprašymas, nuotrauka, apžvalgos

Vasaros gyventojai mėgsta mažo dydžio pomidorus dėl nepretenzingumo, lengvos priežiūros ir gyvybingumo. Mažai augančių veislių pomidorai didelio derliaus neduos. Tačiau jie toleruos kompaktišką sodinimą, juos lengviau prižiūrėti ir apsaugoti nuo šalčio. Jų vertė – labai anksti ir draugiškai sunokstantys ir kompaktiški vaisiai, skirti šviežiam vartojimui ir nesmulkintam vaisiui konservuoti.Kaip išsirinkti geriausias mažai augančių pomidorų veisles atviram gruntui ir šiltnamiams, bus aptarta mūsų apžvalgoje.

Daržovininkystėje visos pomidorų veislės ir hibridai skirstomi į determinantas (vaikai) ir neapibrėžtas (indetes). Jie skiriasi pagrindinio stiebo augimo tipu. Žemai augančių pomidorų vienareikšmiškai reikėtų ieškoti determinantų grupėje. Tačiau net tarp vaikų yra pomidorų, kurių aukštis siekia 100 cm. Todėl šioje grupėje išskiriami dar trys pogrupiai:

  • superdeterminantas – pagrindinis stiebas nustoja augti, susiformavus 2 – 3 žiedynams;
  • determinantas – pagrindinis stiebas sudaro 4 – 6 žiedynus;
  • pusiau determinantinis – stiebo augimas baigiasi susiformavus 6 – 8 žiedynams.

Superdeterminantinėms pomidorų veislėms ir hibridams būdingas itin ankstyvas nokimas ir greitas derliaus grąžinimas. Iš jų susidaro labai žemi ir labai šakoti krūmai, kurių nereikia rišti ir smeigti. Tokius pomidorus rekomenduojama auginti namuose, kubiluose ir statinėse, atvirame lauke.

Antrojo pogrupio (determinanto) pomidorams būdingas ankstyvas nokimas ir ilgesnis derėjimas. Jie auginami atvirame grunte ir plėveliniuose šiltnamiuose.

Trečiasis pogrupis laikomas pereinamuoju. Augalai nėra trumpi ir labiau tinkami auginti šiltnamiuose. Atvirame lauke jie turi būti bent kartą surišti ir povaikiai.

Determinantinius pomidorus reprezentuoja veislės, turinčios stiebus ir standartines formas. Standartiniai vaikai suformuoja tvarkingą medį primenantį krūmą su stipriu stačiu stiebu. Auginami pomidorai su išgulančiais stiebais. Jų keliaraištis nereikalingas, tačiau dėl geresnio krūmų vėdinimo pasitarnaus kaip profilaktinė priemonė nuo ligų; geresnė šviesa pagreitins vaisių nokimą.

Geriausių mažo dydžio pomidorų Pasirinkimas

Mažai augantys pomidorai yra skirti atvirame lauke, nes nepelninga su jais užimti šiltnamius. Tačiau dažnai jie sodinami „prie kojų“ neapibrėžtų veislių. Tai leidžia perkelti prinokusių pomidorų gavimą iš šiltnamio į ankstesnę datą ir padidinti bendrą derlių.

Atvirame lauke patartina sodinti kompaktiškus krūmus pagal sutankintą modelį. Vaikus sodinukams galima sėti anksčiau, nes daigai toleruoja šviesos trūkumą ir neišsitampo. Sėjant per mažo dydžio pomidorus skirtingu laiku, galite sukurti kelias derėjimo bangas. Be to, kai kuriuos nykštukus tinka sodinti į konteinerius ir pratęsti šviežių daržovių sezoną namuose iki vėlyvo rudens.

Daugelis vasarotojų neriša vaikų iki 60 cm aukščio.Kad vaisiai būtų švarūs ir nepaveikti viršūninio puvinio, dirva po augalais mulčiuojama pjuvenomis ar šiaudais arba sodinami sodinukai ant juodo agropluošto.

Gero derliaus!