Geriausios moliūgų veislės – aprašymas, nuotrauka, apžvalgos

Moliūgas – seniausias daržovių derlius, kurio sėklos prieš 7000 metų buvo aptiktos Amerikoje per archeologinius kasinėjimus. Šiandien moliūgų gydomosios ir dietinės savybės turi mokslinį pagrindą. Kūdikių maiste ši daržovė pagal vitaminų kiekį pakeičia morkas ir obuolius. Kaip pasirinkti geriausias moliūgų veisles, bus aptarta mūsų apžvalgoje.

Moliūgų skonis traktuojamas skirtingai, o skirtingų veislių moliūgų skonis labai skiriasi. Vieni ieško klasikinio daržovių skonio veislių tyrinėms sriuboms ruošti, o kitiems reikia saldžių desertinių veislių, kad „traškintų“ žalius griežinėlius. Veislių įvairovė gali patenkinti kiekvieno poreikius. Rusijoje moliūgai yra trijų tipų:

  • stambiavaisis moliūgas: labiausiai atsparus šalčiui; vėlyvas nokinimas; tinka vidurinei juostai; guli iki vasaros;
  • kietai nuluptas moliūgas: mažiausi moliūgai; ankstyvas; ūgliai ir lapai yra padengti kietais spygliais; auginami visur;
  • sviestinis moliūgas: termofiliškiausias ir vėlai sunokęs; moliūgai labai skanūs; vidurinėje juostoje patikimiau augti per sodinukus ir su pastoge.

Atskirai nagrinėjamos dekoratyvinės moliūgų veislės: karpinės, grybo formos, tigrinės, zebrinės, apelsininės, arbūzinės, kriaušės formos. Jų vaisius naudoju neprinokusius, kol plutelė nesustingsta. Prinokę vaisiai naudojami kaip amatų ir sodo dekoravimo medžiaga.

Geriausių moliūgų veislių Pasirinkimas

Rusijoje daug veislių daugina keli pradininkai. Remiantis vasaros gyventojų, turinčių 15–20 metų patirtį, apžvalgomis, moliūgų veislė turėtų būti įvertinta nurodant gamintoją. Jei veislė nesiseka – neskubėkite dėti taško. Galbūt verta pirkti sėklas iš kitos įmonės. Sėklų kokybė priklauso nuo sėklinių augalų būklės. Sėklos iš didelių dydžių moliūgų užaugins stiprius daigus su dideliu derliaus potencialu. O jei sėklidės auginamos spartietiškomis sąlygomis, tai jos irgi neduos gerų palikuonių.

Netikros uogos (moliūgai) skinamos esant biologinei brandai. Prinokę vaisiai turi susitraukusį ir kamštišką kotelį bei visiškai sukietėjusią žievę su ryškiu raštu. Tokie moliūgai, nesant sužalojimo ir ligos požymių, puikiai guli ir išlaiko savo skonį iki veislės genetikos nustatyto laiko. Kad moliūgai geriau išsilaikytų, po derliaus nuėmimo iki 10 dienų kaitinami saulėje, esant šalnoms, uždengiant nakčiai. Moliūgus laikykite šiltoje ir tamsioje vietoje.

Linkime gero derliaus!