Geriausios žibuoklių veislės – aprašymas, nuotrauka, apžvalgos

Violetinės (lot. Saintpaulia) – vienos populiariausių kambarinių gėlių. Norėdami ryškiai, gausiai ir ilgai žydėti žiemos metu, violetiniai augalai ištveria bet kokias augalo iš Rytų Afrikos kalnuotų regionų užgaidas. Aprašymas, kai kurių geriausių žibuoklių veislių nuotraukos, populiarių veislių apžvalgos pateikiamos mūsų reitinge. Kainos apytikslės – už jauną augalą vazonėlyje.

Uzambarinė žibuoklė (saintpaulia) gavo savo pavadinimą nuo atradėjo vardo – vokiečių barono Walterio von Saint-Paul, kuris 1892 metais iš Afrikos išsiuntė savo sėklas į Vokietiją. Saintpaulia priklauso Gesneriaceae šeimai. Jis turi bazinę odinių lapų rozetę su storais plaukais. Penkių žiedlapių gėlės renkamos šepečiuose. Violetinė dauginasi lapų auginiais ir rozetėmis dalijant motininį krūmą.

Saintpaulia veislių skaičius viršija tūkstančius. Kartu į akis krenta formų ir spalvų originalumas. Vegetatyvinio dauginimosi metu žibuoklė yra linkusi formuotis sportiniams (fenologiškai nuo motininio augalo dalims), o tai pagreitina rūšies selekciją. Labai sunku kalbėti apie konkrečių violetinių veislių populiarumą, nes tai labai priklauso nuo „mados“ ir individualių pageidavimų. Violetų augintojai dažnai prisipažįsta, kad prieš dvejus metus rinko išskirtinai melsvai violetinius atspalvius, o dabar „medžioja“ fantaziją. Todėl mūsų reitinge pateikiamos tik kelios iš daugelio geriausių (pagal gėlių augintojų) vietinės ir užsienio selekcijos žibuoklių veislių.

Violetinių veislės: kas tai yra?

Siekdami susisteminti žibuoklių veislių įvairovę, specialistai sukūrė klasifikaciją pagal rozetės dydį, spalvos ypatybes, žiedo struktūrą ir dydį, lapų formą ir spalvą. Pagal lapų rozetės dydį yra 4 pagrindinės grupės:

  • miniatiūrinis – išleidimo angos skersmuo nuo 6 iki 12 cm;
  • pusiau mini – išleidimo angos skersmuo nuo 15 iki 20 cm;
  • standartinis – išleidimo angos skersmuo nuo 20 iki 40 cm, pati gausiausia grupė;
  • dideli, arba milžinai – skersmuo iki 60 cm.

Pagal žiedo dydį išskiriamos veislės: smulkiažiedės (2–4 cm skersmens), stambiažiedės (4–6 cm skersmens) ir itin didelės. Pagal gėlės struktūrą išskiriamas paprastasis, pusiau dvigubas ir kilpinis. Pagal spalvinimo sudėtingumą išskiriami vienspalviai, dvispalviai, dvispalviai ir daugiaspalviai. Pagal gėlės formos ir spalvos ypatybes jie išskiria:

  • klasikinis
  • žvaigždutė
  • ribojasi
  • fantazija
  • chimeros

Yra detalesnė gėlių formų klasifikacija, kurioje, be klasikinės ir žvaigždės formos, išskiriami „varpelis“, „dubenėlis“, „našlaitės“ ir „vapsva“.

Skirtingų veislių senpaulijos turi ir skirtingus lapus. Yra klasikinės žalios spalvos veislių, yra ir margų. Lapų forma ir struktūriniai ypatumai gali būti: apvalūs, ovalūs, širdies formos, pailgi; su susuktu, suplyšusiu, dantytu ar banguotu kraštu.

Geriausių žibuoklių veislių Pasirinkimas

Prižiūrėkite žibuokles namuose

Saintpaulia yra gana kaprizinga augimo sąlygoms. Netoleruoti skersvėjų, tiesioginių saulės spindulių. Jie skausmingai reaguoja į karštį, sausą orą, dirvožemio užmirkimą ir apšvietimo trūkumą.

Vazonams žibuoklėms reikia mažų. Pusiau mini ir standartinių veislių sodinimui pasirenkamas seklus konteineris, kurio skersmuo yra 2–3 kartus mažesnis už išleidimo angos skersmenį. Miniatiūrinėms žibuoklėms parenkami gilesni ir erdvesni vazonai, palyginti su lapų rozete. Sodinimui geriau naudoti specializuotą dirvą. Viršutiniai tvarsčiai naudojami atsargiai dėl šaknų sistemos jautrumo ir nudegimų pavojaus. Norint papildyti maistinėmis medžiagomis ir išlaikyti žydėjimo gausą, augalai kasmet persodinami į šviežią dirvą.

Pagrindinis žibuoklių pavojus yra šaknų ir kamienų puvinys. Todėl žibuoklių dirvožemis turi būti purus, kvėpuojantis. Reikalingas geras drenažas. Egzistuoja taisyklė „žievė violetiniame vazone turi būti drėgna, bet ne šlapia“ – tuo tarpu žibuoklį daug lengviau užpilti nei išdžiovinti. Todėl labai svarbu, kad vandens perteklius vazone nesustingtų. Violetinę galite laistyti keptuvėje, o laistydami paviršiumi svarbu, kad vandens lašeliai nepatektų ant lapų ir į išleidimo angos centrą. Geriau naudoti šiltą vandenį.

Geriausia vengti ašaros formos puodų, kurie siaurėja į viršų. Drenažo angos puode turi būti didelės. Oro drėkinimas atliekamas nuotoliniu būdu smulkiai purškiant arba įrengiant atvirą indą su vandeniu.

Kolekcionieriai augina žibuokles ant lentynų po fluorescencinėmis lempomis. Dažnai…