Užpakalinėje kaklo dalyje esanti oda prie plaukų linijos liečiasi su daugeliu dalykų, galinčių ją sudirginti, įskaitant šampūną, drabužių ploviklio likučius, prakaitą ir plaukų priežiūros priemones. Šią odos sritį taip pat veikia plaukų ir drabužių trintis. Todėl čia gana dažnai pasitaiko gumbų, iškilimų ir kitų odos problemų.

Gumbas gali kelti nerimą, ypač jei jo nematyti. Tačiau daug skirtingų būklių gali sukelti patinę kaklo gale, įskaitant gerybines priežastis, tokias kaip spuogai ir dirginimas. Viena priežastis kartais veda prie kitos. Pavyzdžiui, užpakalinėje kaklo dalyje esantis furunkalas gali išpūsti limfmazgius.

Dažniausios gumbų atsiradimo ant kaklo priežastys yra šios:

Patinę limfmazgiai

Patinę limfmazgiai kaklo gale.  Vaizdo kreditas: Hudsonas, Bernardas, 2010 m.Pasidalinkite Pinterest
Vaizdo kreditas: Hudsonas, Bernardas, 2010 m.

Limfmazgiai yra kūno Drenažo sistema. Jie padeda imuninei sistemai atsikratyti bakterijų, virusų ir negyvų ląstelių. Limfmazgiai kartais paburksta, ypač jei organizmas kovoja su infekcija.

Keli limfmazgiai eina palei kaklo nugarą abiejose stuburo pusėse. Taip pat už kiekvienos ausies yra limfmazgiai. Švelnus gumulas, kuris yra maždaug marmuro dydžio ir šiek tiek juda, kai žmogus jį liečia, gali būti patinęs limfmazgis.

Kartais limfmazgiai padidėja, kai netoliese yra infekcija. Todėl padidėję limfmazgiai kakle gali būti ausies uždegimo ar užkrėstos cistos požymis. Limfmazgiai taip pat gali išsipūsti be aiškios priežasties. Kol patinimas išnyksta, nerimauti nėra pagrindo.

Nors tai retai pasitaiko, padidėję limfmazgiai kartais gali signalizuoti apie rimtesnę problemą, pavyzdžiui, vėžį. Žmonės turėtų kreiptis į gydytoją, jei po kelių savaičių patinimas neišnyksta.

Aknė

Pasidalinkite Pinterest

Aknė, įskaitant inkštirus, spuogus ir gilius cistinius spuogusgali atsirasti gumbų ir patinimų kaklo gale.

Spuogai atsiranda, kai prakaitas, bakterijos ir aliejus užkemša poras. Nors hormoniniai pokyčiai paauglystėje dažnai sukelia spuogus, jie gali atsirasti bet kuriame amžiuje.

Kaklas yra dažna spuogų vieta. Plaukų priežiūros priemonės, prakaitas ir drabužiai gali sudirginti sprandą ir pabloginti spuogus.

Gali padėti įvairios nereceptinės (OTC) priemonės, taip pat šampūnų keitimas, kaklo švara ir sausumas bei plaukų slinkimas nuo kaklo.

Jei spuogai yra stiprūs, labai skausmingi arba nereaguoja į namų gynimo priemones, dermatologas gali paskirti stipresnį vaistą.

Cistos

Pasidalinkite Pinterest
Vaizdo kreditas: Stevenas Fruitsmaak, 2010 m.

A riebalinė cista yra mazgelis po oda, kuriame yra baltymo keratino. Šios cistos gali išaugti labai didelės. Dauguma jų yra neskausmingi, tačiau užsikrėtę gali priminti didelius spuogus. Cistos gali atsirasti ir išnykti, arba jos gali nuolat didėti.

Kai kurios cistos patenka į galvą arba išsilieja, kai žmogus jas suspaudžia. Tačiau cistos atsiradimas jos neišgydys, o tai gali sukelti infekciją. Daugeliu atvejų gydytojas gali naudoti paprastą procedūrą, kad pašalintų cistą savo biure.

Jei cista skausminga arba parausta, svarbu kreiptis į gydytoją, nes tai yra infekcijos požymis. Taip pat gali padėti šilti kompresai ir nereceptiniai skausmo vaistai.

Verda

Pasidalinkite Pinterest

Raudonas ir skausmingas guzas gali būti virimas. Virimas yra vietinės infekcijos, o tai reiškia, kad infekcija yra virimo vietoje, bet ne aplinkinėje odoje. Cistos, spuogai ir užsikimšę plaukų folikulai gali užsikrėsti ir virsti furunkuliais.

Suspaudus furunkulą, infekcija gali pablogėti arba išplisti. Vietoj to žmonės turėtų pabandyti dėti šiltus kompresus ir išlaikyti vietą švarią.

Žmogus turėtų kreiptis į gydytoją, jei karščiuoja arba jei furunkulas yra labai skausmingas arba nepraeina savaime per kelias dienas. Gydytojas gali nusausinti virimą arba skirti antibiotikų.

Kurmiai

Pasidalinkite Pinterest

Daugeliu atvejų apgamai atsiranda vaikystėje, tačiau nauji apgamai gali užaugti bet kuriame amžiuje. Jei gumbas atrodo mėsingas ir yra ant odos, o ne po ja ar raumenyje, tai gali būti apgamas.

Patys apgamai nėra problema, tačiau kai kurie apgamai gali tapti vėžiniais. Žmogus gali žiūrėti į apgamą veidrodžiu arba paprašyti, kad kas nors kitas jį patikrintų.

Norėdami patikrinti, ar nėra odos vėžio požymių, naudokite ABCDE akronimą:

  • A: asimetrinis apgamas
  • B: netolygus arba netaisyklingas kraštas
  • C: nelygi spalva arba neįprasti atspalviai, pvz., mėlyna ir raudona
  • D: skersmuo didesnis nei 6 milimetrai (maždaug pieštuko trintuko dydžio)
  • E: vystosi ir kinta laikui bėgant

Kiekvienas, susirūpinęs dėl savo apgamų, turėtų planuoti kasmetinį apgamų patikrinimą pas dermatologą, kad įsitikintų, jog jie visi yra sveiki.

Alerginės reakcijos ir odos dirginimas

Pasidalinkite Pinterest

Daugelis medžiagų gali sudirginti sprandą.

Šampūnas, plaukų priežiūros priemonės, drabužių ploviklis ir kremas nuo saulės gali sukelti odos dirginimą arba alergines reakcijas. Trintis nuo drabužių taip pat kartais dirgina kaklą ir sukelia bėrimą.

Jei gumbas yra mažas ir niežtintis arba ant kaklo yra sausų dėmių, tai gali reikšti sudirgusią odą arba alerginę reakciją.

Asmuo gali pastebėti, kad tai padeda pakeisti ploviklius, išlaikyti švarų kaklą, išlaikyti plaukus nuo kaklo ir sumažinti produktų, naudojamų odai ir plaukams, skaičių.

Jei šie veiksmai neveiksmingi, gydytojas gali norėti ištirti, ar nėra alergijos, ir ištirti bėrimą, kad įsitikintų, jog jo nesukėlė kažkas kitas.

Raumenų mazgai

Pažeisti ar įsitempę raumenys gali formuoti mazgus. Šios įtemptos raumenų audinio juostos gali būti tokios mažos kaip žirnis arba tokios didelės kaip beisbolas. Daugeliu atvejų jie yra apčiuopiami tik po oda ir nesukels matomo gumbelio ar gumbų virš odos.

Kaklas yra dažna raumenų skausmo ir įtampos vieta. Dienas iš eilės leidžiant susikūprinus prie stalo ir žiūrint į kompiuterį, gali sudirginti raumenys, jungiantys galvą su kaklu ties plaukų linija. Raumenų mazgai, dar vadinami miofascialiniais trigeriniais taškais, yra ženklas, kad raumenys yra įsitempę. Tačiau jie nerodo rimtų sveikatos problemų.

Tikėtina, kad guzas yra raumenų mazgas, jei:

  • jis yra raumenų juostoje, o ne virš kaulo ar ant odos
  • spaudimas sukelia raumenų skausmą arba įtampą mazge arba aplinkinėje srityje

Masažas gali padėti su raumenų mazgais. Švelnus kaklo tempimas, dažnos pertraukėlės ir gera laikysena taip pat gali būti naudingi ir gali užkirsti kelią raumenų mazgų susidarymui.

Santrauka

Žmogui lengva panikuoti, jei sprando srityje pajunta gumbą. Tačiau dauguma gabalėlių yra santykinai nekenksmingi ir tik nedaugelis yra tikri kritiniai atvejai. Jei gumbas neskauda ir nėra kitų simptomų, paprastai galima palaukti kelias dienas, kol apsilankysite pas gydytoją. Jei guzas nepraeina, žmogus turėtų kreiptis į gydytoją.

Net jei priežastis yra kažkas rimta, pavyzdžiui, infekcija ar vėžys, ankstyvas gydymas žymiai padidina teigiamo rezultato tikimybę. Žmonės neturėtų leisti, kad baimė ir nerimas atgrasytų juos nuo kreiptis į gydytoją.