Naktivinės daržovės, tokios kaip baklažanai, pomidorai ir paprikos, yra daugelio žmonių mitybos pagrindas. Tačiau retais atvejais žmogus gali būti alergiškas ar netoleruoti vienos ar kelių rūšių nakvišų šeimos valgomo maisto.

Asmeniui, turinčiam alergiją nakvišėms, netrukus po tam tikrų daržovių valgymo gali atsirasti kvėpavimo sutrikimų, išbėrimas ar egzema.

Naktivių netoleravimas arba jautrumas reiškia, kad maistas nėra tinkamai virškinamas, o tai gali sukelti daugybę simptomų, įskaitant virškinimo sutrikimus.

Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip atpažinti nakvišų alergiją ar netoleravimą, kokių maisto produktų reikėtų vengti ir kuo juos pakeisti, kad būtų užtikrinta sveika mityba. Taip pat aptariame kitus nakvišų poveikius jau esamoms sveikatos ligoms.

Kas yra naktinukai?

Krepšelis daugiausiai nakvišų daržovių, įskaitant paprikas, pomidorus, baklažanus, bulves
Naktiviečių daržovės yra pomidorai, baklažanai ir paprikos.

Nakvišos yra žydinčių augalų šeima, vadinama Solanaceae susidedanti iš beveik 3000 rūšių.

Daugelis žmonių bus susipažinę su liūdnai pagarsėjusia nakviša belladonna, kitaip žinomas kaip „mirtinas nakvišys“. Kaip rodo pavadinimas, šis nakvišys gali būti mirtinas, jei suvalgytas.

Iš tiesų, dauguma nakvišų yra nevalgomos, o kai kurios yra nuodingos, tačiau daugelis jų yra labai maistingos ir jas valgo žmonės visame pasaulyje.

Valgomiesiems nakvišams priskiriami šie vaisiai ir daržovės:

 • baltos bulvės
 • pomidorai
 • Baklažanas
 • paprikos
 • čili
 • sodo uogos
 • Goji uogos

Kas yra nakvišų alergija?

Nakvišuose yra grupė cheminių junginių, žinomų kaip alkaloidai. Tai yra toksiškos augalo cheminės medžiagos, kurios apsaugo jį nuo pelėsių ir kenkėjų.

Alkaloidai, dažniausiai randami nakvišuose, yra solaninas, nikotinas ir kapsaicinas.

Alergija šiems alkaloidams yra reta, tačiau kartais gali pasireikšti.

Dauguma žmonių nepatiria jokių neigiamų pasekmių valgydami nakvišuose esančius alkaloidus. Žmonės suvartoja nedidelį šių alkaloidų kiekį, palyginti su kūno dydžiu.

Didžiausia alkaloidų koncentracija yra augalų stiebuose, lapuose arba neprinokusiuose vaisiuose ar gumbuose, kurių žmonės neturėtų valgyti. Buvo pranešimų, kad žmonės, valgydami žalias bulves, patyrė toksinį poveikį solaninui.

Asmuo gali neigiamai reaguoti į šiuos maisto produktus, nes turi alergiją ar netoleruoja nakvišų. Skirtumai tarp šių dviejų aprašyti toliau:

Alergijos nakvišėms simptomai

Žmonės, kurie yra alergiški nakvišų alkaloidams, suvalgę nakvišų šeimos daržovę, gali patirti vieną ar daugiau iš šių simptomų:

 • dilgėlinė ir odos bėrimai

 • niežulys
 • pykinimas
 • vėmimas
 • per didelė gleivių gamyba
 • skauda raumenis ir sąnarius
 • uždegimas

Nakvišų netoleravimo simptomai

Maisto netoleravimas paprastai būna ne toks stiprus kaip alergija maistui ir daugeliu atvejų paveikia tik virškinimo sistemą. Žmonėms, netoleruojantiems nakvišų, trūksta fermentų, reikalingų tinkamai virškinti šiuos maisto produktus.

Nakvišų netoleravimas gali sukelti šiuos simptomus:

 • pilvo pūtimas ir dujos
 • rėmuo
 • pykinimas
 • viduriavimas

Diagnozė ir gydymas

Asmuo, rašantis pastabas bloknoto dienoraštyje arba žurnalo knygoje ant stalo.
Maisto dienoraščio vedimas gali padėti žmogui nustatyti alergiją maistui.

Asmenys, įtariantys, kad netoleruoja nakvišų ar yra alergiški, turėtų vesti maisto dienoraštį ir kasdien registruoti savo simptomus. Jei žmogus įtaria, kad turi bet kurį iš jų, jis turėtų vengti valgyti nakvišų daržovių mažiausiai 4 savaites. Tada jie gali vėl įtraukti juos į dietą 1–2 dienoms, kad pamatytų, ar simptomai atsinaujins.

Jei alergija nakvišėms yra sunki ir sukelia bet kokius anafilaksijos požymius, vėl į racioną neįtraukite nakvišų. Asmenys turėtų kreiptis patarimo į gydytoją arba dietologą.

Gydytojas gali padėti diagnozuoti nakvišų alergiją taip pat, kaip ir kitas alergijas, naudodamas keletą diagnostinių testų, tokių kaip:

 • odos dūrio testas, kai gydytojas adata į odą įdeda nedidelį kiekį galimo alergeno, kad patikrintų reakciją
 • kraujo tyrimas, pvz., RAST arba ELISA, kai gydytojas paima kraujo mėginį ir nustato, ar nėra lgE antikūnų, susijusių su konkrečiais alergenais.

Naktivių pakaitalai

Geriausias būdas išvengti alergijos maistui simptomų yra vengti maisto, kuris ją sukelia.

Tiems, kurie nori atsisakyti nakvišų maisto arba jį sumažinti, gali būti naudinga išbandyti šiuos maisto pakaitalus. Šie pakaitalai rekomenduojami dėl jų skonio, tekstūros ar universalumo panašumo.

nakvišiai Pakaitalai
baltos bulvės saldžiosios bulvės, žiediniai kopūstai
pomidorai burokėliai, morkos, vynuogės
Baklažanas grybas (šitake arba portobello)
paprikos salierai, ridikai, cukinijos
Kajano pipirai maltų juodųjų pipirų, maltų baltųjų pipirų
paprika kmynai, ciberžolė
sodo uogos mėlynės
Goji uogos spanguolių, razinų

Kada kreiptis į gydytoją

Kai kuriems žmonėms alkaloidai gali sukelti sunkią ir gyvybei pavojingą alerginę reakciją, vadinamą anafilaksija. Asmuo turi kreiptis skubios medicininės pagalbos, jei jis patiria arba mato bet kurį iš šių požymių:

 • veido, burnos ar gerklės patinimas
 • kosėjimas
 • sunku kvėpuoti
 • pilvo skausmas
 • sumišimas
 • nerimas
 • šokas
 • žemas pulsas

Asmuo, patyręs anafilaksiją, turi nedelsdamas paskambinti greitosios pagalbos tarnybai. Tada jie turėtų gulėti ant nugaros ir pakelti kojas, kol atvyks greitoji pagalba. Medicinos specialistai duos epinefrino injekciją, kad sumažintų alerginės reakcijos sunkumą.

Ar naktinukai turi įtakos jau esamoms sąlygoms?

Kai kurie žmonės, turintys toliau išvardytų sveikatos sutrikimų, praneša, kad nakvišų maistas gali pabloginti jų simptomus.

Funkciniai virškinimo sutrikimai

vyras, sulaikęs pilvą nuo skausmo.
Kai kuriems žmonėms nakvišų daržovės gali sustiprinti virškinimo sutrikimų simptomus.

Kai kurie žmonės, turintys funkcinių virškinimo sutrikimų, kurių medicininė priežastis nežinoma, praneša, kad jų simptomai pablogėja suvalgius nakvišų. Šie sutrikimai yra rėmuo, pilvo pūtimas ir dirgliosios žarnos sindromas (IBS).

Tačiau nėra aiškių mokslinių įrodymų, patvirtinančių ryšį tarp nakvišų maisto ir šių būklių pablogėjimo.

Tiesą sakant, neseniai atliktas tyrimas parodė priešingai. Nedidelė grupė žmonių, sergančių IBS, vartojo raudonųjų pipirų miltelių kapsules 6 savaites. Jie pranešė, kad, palyginti su placebą vartojusiais žmonėmis, žymiai sumažėjo pilvo pūtimas ir pilvo skausmas. Tačiau tai buvo nedidelės apimties tyrimas, o kai kurie dalyviai iškrito dėl stiprėjančio pilvo skausmo po kapsulių vartojimo.

Autoimuninės ligos

Autoimuninės ligos atsiranda, kai imuninė sistema klaidingai atakuoja sveikas kūno ląsteles, o tai gali sukelti uždegimą ir audinių pažeidimus.

Kai kurios dažniau pasitaikančios autoimuninės ligos yra uždegiminė žarnyno liga (IBD), celiakija ir reumatoidinis artritas.

Valgant nakvišus gali pablogėti šios sąlygos, nes juose esančios natūralios cheminės medžiagos gali paskatinti imuninį atsaką.

Alkaloidai ir uždegiminė žarnyno liga (IBD)

2017 m. atliktas tyrimas ištyrė autoimuninio protokolo (AIP) dietos poveikį žmonėms, sergantiems IBD. Tai griežta dieta, kuri pašalina nakvišus ir kitus maisto produktus, kurie gali dirginti žarnyną, įskaitant alkoholį ir ankštinius augalus. Šiame tyrime žmonės, sergantys Krono liga ir opiniu kolitu, pranešė, kad po 3 savaičių AIP dietos sumažėjo simptomai ir pagerėjo gyvenimo kokybė.

Solaninas ir sąnarių skausmas

Daugelis žmonių mano, kad nakvišų valgymas gali sukelti uždegimą, todėl pablogėja uždegiminės ligos, tokios kaip reumatoidinis artritas. Tačiau Artrito fondas teigia, kad tai nėra įrodymų ir kad žmonės, sergantys artritu, turėtų valgyti nakvišų vaisius ir daržoves kaip sveikos mitybos dalį.

Lektinai ir nesandarus žarnyno sindromas

Nakvišos taip pat turi tam tikro tipo baltymų, vadinamų lektinais. Lektinai gali pažeisti žarnyno barjerą ir sukelti būklę, vadinamą „nesandarios žarnos sindromu“. Čia baltymai, kurie paprastai būna plonojoje žarnoje, patenka į kraują.

Santrauka

Alergija nakvišams yra neįtikėtinai reta ir paveikia nedidelę dalį gyventojų. Tačiau jie gali būti labai problemiški nukentėjusiems asmenims.

Šiuo metu geriausias būdas diagnozuoti nakvišų alergiją ar netoleravimą yra laikinai pašalinti šiuos maisto produktus iš dietos. Gydymas apima nakvišų pakeitimą kitais vaisiais ir daržovėmis.

Vis dar neaišku, kokiu mastu nakvišų maiste esančios cheminės medžiagos veikia jau esamas sveikatos būklę. Gali būti, kad tam tikriems asmenims naktinukai gali pabloginti simptomus. Reikia atlikti tolesnius tyrimus, kuriuose dalyvauja žmonės. Tuo tarpu tie…