Garstyčių aliejus gaunamas iš garstyčių augalų sėklų. Jame gausu mononesočiųjų riebalų rūgščių, kurios, atrodo, sumažina širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymo tikimybę. Tačiau kepimas su aliejumi gali kelti rimtą pavojų, ypač vaikams.

Žmonės jau seniai naudojo garstyčių aliejų kulinarijoje ir alternatyvioje medicinoje. Jis paplitęs Azijos, ypač Indijos, virtuvėse. Stiprų aliejaus skonį suteikia junginys, kurio taip pat yra krienuose ir vasabiuose.

Garstyčių aliejuje gausu mononesočiųjų riebalų rūgščių, o tai gali reikšti, kad jis naudingas širdies ir kraujagyslių sveikatai. Jame taip pat yra junginio, kuris gali turėti priešuždegiminių savybių.

Tačiau garstyčių aliejaus naudojimas yra prieštaringas, o galima rizika yra tokia didelė, kad Maisto ir vaistų administracija (FDA) uždraudė jį naudoti gaminant maistą.

Šiame straipsnyje bus aptarta garstyčių sėklų aliejaus naudojimo nauda ir rizika.

Širdies ir kraujagyslių sistemos nauda

Garstyčių sėklų aliejus stikliniame indelyje, apsuptas garstyčių sėklomis ant staloPasidalinkite Pinterest
Garstyčių aliejus gali padėti sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

Garstyčių aliejuje gausu mononesočiųjų riebalų rūgščių. Mokslininkai nuolatos nustatė, kad mononesočiųjų riebalų rūgščių įtraukimas į dietą gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

Vienoje sisteminėje apžvalgoje nustatyta, kad žmonių, kurių dieta buvo turtinga mononesočiųjų riebalų rūgščių, kraujospūdis buvo mažesnis ir jų organizme buvo mažiau riebalų nei kiti, kurie vartojo mažiau šių rūgščių. Didelė kūno riebalų dalis ir aukštas kraujospūdis didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

Nors garstyčių aliejuje yra daug šių riebalų rūgščių, avokaduose ir alyvuogių aliejuje yra daugiau.

Svarbu pažymėti, kad ši galima nauda greičiausiai bus labai maža, palyginti su kitais veiksniais, turinčiais įtakos širdies ir kraujagyslių rizikai. Garstyčių aliejaus vartojimas nekompensuos iš esmės nesveikos mitybos ar fizinio aktyvumo trūkumo.

Priešuždegiminis potencialas

Garstyčių aliejuje yra junginio, kuris gali būti naudingas uždegimui mažinti: alilizotiocianato.

Vienas tyrimas rasta kad alilizotiocianatas turi priešuždegiminį potencialą. Tyrimo autoriai pastebėjo šį poveikį ląstelių kultūrose, kurios yra ląstelės, kurias mokslininkai augina kontroliuojamoje aplinkoje. Tačiau jie taip pat nustatė, kad pelėms priešuždegiminis poveikis buvo daug mažesnis.

Naujausi rezultatai studijuoti rodo, kad alilizotiocianatas sumažino uždegimą ir turėjo daug kitų privalumų pelėms, sergančioms kolitu – būkle, sukeliančia storosios žarnos uždegimą.

Uždegimas būdingas daugeliui sveikatos problemų ir gali sukelti daugybę simptomų. Jei alilizotiocianatas gali sumažinti uždegimą, garstyčių aliejus gali padėti gydyti šias problemas. Tačiau šiuo metu yra labai mažai įrodymų, patvirtinančių šią idėją.

Mitybos turinys

Garstyčios yra augalas, kilęs iš Europos. Yra keletas veislių, o sėklos yra daugelio maisto produktų ir pagardų sudedamosios dalys.

Gaminant garstyčių aliejų šios sėklos spaudžiamos arba sumalamos. Aliejus yra daug stipresnis nei pagardas, vadinamas garstyčiomis.

Garstyčių aliejus yra daugiausia sudarytas iš mononesočiųjų riebalų rūgščių. 100 gramų (g) garstyčių aliejaus yra:

  • 59 g monosočiųjų riebalų rūgščių
  • 21 g polinesočiųjų riebalų rūgščių
  • 11 g sočiųjų riebalų rūgščių

Aliejuje esantis alilizotiocianatas suteikia garstyčioms stiprų skonį ir gali turėti tam tikros naudos sveikatai. Šio junginio taip pat yra tokiuose maisto produktuose kaip krienai ir vasabis.

Pavojai ir šalutinis poveikis

Pasidalinkite Pinterest
Garstyčių aliejus nėra saugus naudoti kaip kepimo aliejus.

Garstyčių aliejus gali kelti rimtą pavojų, nes jame yra daug eruko rūgšties.

Šios mononesočiosios riebalų rūgšties yra keliuose aliejuose. Mažomis dozėmis eruko rūgštis yra saugi, tačiau didesnė koncentracija gali būti pavojinga.

Tyrimai su gyvūnais rodo, kad eruko rūgštis ilgą laiką gali sukelti širdies ligą, vadinamą miokardo lipidoze.

Neaišku, ar žmonės patiria tą patį poveikį, tačiau didelis eruko rūgšties kiekis gali kelti pavojų tam tikroms grupėms, pavyzdžiui, vaikams.

2016 m. FDA paskelbė įspėjimą, kad garstyčių aliejus nėra saugus naudoti gaminant maistą dėl didelio eruko rūgšties kiekio. Tai reiškia, kad FDA neleidžia jo naudoti kaip kepimo aliejaus Jungtinėse Valstijose.

Kaip naudoti

Niekada nesaugu naudoti gryną garstyčių aliejų gaminant maistą arba vartoti jį kaip maisto papildą. Geriausia vengti jo valgyti ar gerti.

Vietinis garstyčių aliejaus naudojimas

Garstyčių aliejus yra kaip eterinis aliejus. Saugiausias naudojimo būdas yra praskiesti jį nešiklio aliejumi ir užtepti ant odos.

Žmonės neturėtų skleisti garstyčių eterinio aliejaus šalia tų, kurie gali būti jam alergiški. Geriamas garstyčių eterinis aliejus yra toksiškas.

Atimti

Garstyčių aliejuje gausu mononesočiųjų riebalų rūgščių ir jis gali turėti tam tikros naudos sveikatai. Tačiau yra mažai tiesioginių mokslinių įrodymų, patvirtinančių šią idėją.

Garstyčių aliejus gali kelti rimtą pavojų sveikatai, todėl FDA uždraudžia jį naudoti gaminant maistą.

Ateityje daugiau tyrimų gali geriau nustatyti garstyčių aliejaus naudojimo saugumą. Iki tol geriausia vengti produkto.