Jūros samanos arba airiškos samanos yra jūros dumblių rūšis, kurią žmonės gali dėti į maistą arba vartoti kaip maisto papildą. Jūros samanose natūraliai gausu mineralų ir vitaminų, todėl reguliariai naudojant jos gali būti naudingos sveikatai.

Šiame straipsnyje aptarsime jūros samanų maistinę informaciją, jos paruošimą ir galimą naudą bei šalutinį poveikį.

Jūros samanų apibrėžimas

Žemė padengta smėlio spalvos jūros samanomis.Pasidalinkite Pinterest
Egmont Strigl / Getty Images Antraštė: Tundros grindys, padengtos airiškomis samanomis (Chondrus crispus)

Jūros samanos paprastai reiškia tam tikrą dumblių ar jūros dumblių tipą, vadinamą Chondrus crispus, dar žinomas kaip airiškos samanos. Tai dygliuotas, valgomas augalas ir turi tam tikrų panašumų su kitais valgomaisiais jūros dumbliais, tokiais kaip kombu, dulse ar wakame.

Jūros samanos natūraliai auga vandenyse ir potvynių baseinuose palei uolėtas pakrantes, pavyzdžiui, šiaurinės Atlanto vandenyno pakrantes. Paprastosios jūros samanos yra raudonieji jūros dumbliai, nors gali augti ir įvairių spalvų, atsižvelgiant į tokius veiksnius kaip vietinis klimatas ir vandens temperatūra.

Informacija apie mitybą

Pagal JAV žemės ūkio departamento (USDA) „FoodData Central“.2 šaukštuose (šaukštuose) arba 10 gramų (g) jūros samanų porcijoje yra maždaug:

 • Kalorijos: 4,9
 • baltymai: 0,2 g
 • riebalų: 0 g
 • angliavandeniai: 1,2 g
 • cukrų: 0,1 g

Toje pačioje jūros samanų porcijoje taip pat yra šių vitaminų ir mineralų:

 • kalcis: 7,2 miligramai (mg)
 • magnio: 14,4 mg
 • fosforo: 15,7 mg
 • kalis: 6,3 mg
 • geležies: 0,9 mg
 • cinkas: 0,2 mg
 • varis: 0,02 mg
 • manganas: 0,04 mg

Raudonieji jūros dumbliai taip pat turėti antioksidacinės savybėskuris gali padėti išvengti oksidacinio pažeidimo ląstelėse.

Panašiai kaip ir kitos jūros daržovės, jūros samanos yra natūralus mineralinio jodo šaltinis. Tyrimas paskelbtas Medicininio maisto žurnalas pažymi, kad jūros samanose yra apie 47 mg jodo viename grame.

Naudoja

Jūros samanos buvo naudojamos kultūrose, esančiose netoli tos vietos, kur samanos natūraliai auga. Jūros samanos yra a natūralus šaltinis tirštiklio, vadinamo karageninu. Tai gali būti geras priedas prie sriubų, troškinių ar kitų maisto produktų, kuriuos reikia tirštinti.

Kai kurios įmonės vis dar skina ir parduoda pačias džiovintas jūros samanas, tačiau dažniau jūros samanas randama maisto papildo pavidalu.

Papildų sudėtyje gali būti jūros samanų arba kartu su kitais ingredientais. Jūros samanos dažniausiai būna miltelių arba gelio pavidalo.

Kai kurios įmonės gali pasinaudoti jūros samanų tirštinimo savybėmis kurdamos tokius produktus kaip vitaminų gumos ar geliai.

Galima nauda

Jūros samanos gali turėti tokią pačią naudą kaip ir kitų rūšių jūros dumbliai, nes jų junginiai yra panašūs.

Tačiau dabartiniai jūros samanų tyrimai turi apribojimų, todėl mokslininkams vis dar reikia papildomų įrodymų, patvirtinančių bet kokius teiginius apie sveikatingumą. Tai apima:

Svorio metimo palaikymas

Jūros dumbliai gali padėti numesti svorio. Per 12 savaičių studijuoti iš 78 suaugusiųjų, tų, kurie vartojo 1000 miligramų raudonųjų jūros dumblių ekstrakto per dieną, gerokai sumažėjo bendra kūno riebalų masė ir kūno svoris nei placebo grupėje.

Tyrimas paskelbtas Jūrų narkotikai taip pat pažymi, kad daugelyje jūros dumblių esantis junginys, vadinamas fukoksantinu, yra žadantis padėti skaidyti ir metabolizuoti riebalus.

Svorio netekimo poveikis gali skirtis atsižvelgiant į kiekvienos rūšies jūros dumblius, o didžioji dalis tyrimų sutelkta į izoliuotus junginius, o ne į jūros samanų poveikį apskritai.

Skydliaukės sveikatos palaikymas

Dietos, kuriose gausu jodo, gali palaikyti skydliaukės sveikatą. Skydliaukei reikia šio mineralo, kad galėtų gaminti ir naudoti svarbius hormonus organizme. Be pakankamai jodo skydliaukė gali tinkamai neveikti ir sukelti medžiagų apykaitos problemų.

Jūros dumbliai, tokie kaip jūros samanos, kaip natūralus jodo šaltinis, gali padėti išvengti jodo trūkumo.

Žarnyno sveikatos palaikymas

Jūros samanos gali turėti prebiotinį poveikį, kuris gali turėti įtakos žarnyno mikrobiomo sveikatai gerinimui.

Tyrimas paskelbtas BMC papildoma medicina ir terapija pažymi, kad jūros samanose gausu maistinių skaidulų ir oligosacharidų, tokių kaip karageninas. Atrodė, kad jūros samanos palaiko žarnyno sveikatą, maitindamos sveikas žarnyno bakterijas.

Tačiau tai buvo tyrimas su gyvūnais. Tyrėjai turėtų atlikti tolesnius žmogaus tyrimus, kad patvirtintų šias išvadas.

Imuninės sveikatos palaikymas

Žarnynas yra susijęs su imunine sistema. Dieta, kurioje gausu prebiotinių, skaidulų turinčių maisto produktų, tokių kaip jūros samanos, gali padėti palaikyti sveiką imuninę sistemą.

Tyrimas paskelbtas BMC papildoma medicina ir terapijaaptiko didesnį imuninių antikūnų kiekį žiurkėse, kurios valgė jūros samanas. Tolesni tyrimai su žmonėmis galėtų padėti paremti šias išvadas.

Padeda kovoti su vėžiu

Kai kurių dumblių junginiai gali padėti kovoti su tam tikromis vėžio formomis. Tyrimas paskelbtas Vėžiai pažymi, kad fukoksantinas, kurio gausu kai kuriuose dumbliuose, gali padėti kovoti su specifiniais gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio žymenimis arba sumažinti rizikos veiksnius.

Atsižvelgiant į tai, tyrime daugiausia dėmesio buvo skiriama didelėms fukoksantino koncentracijoms ir ekstraktams. Daugiau pačių jūros samanų tyrimų galėtų parodyti, ar galioja ta pati nauda.

Turintis neuroprotekcinį poveikį

Dumblių antioksidacinės savybės gali padėti apsisaugoti nuo neurodegeneracinių ligų. Tyrimas paskelbtas Jūrų narkotikai nustatė, kad jūros samanų ekstraktas apsaugo nuo Parkinsono ligos žymenų.

Tyrėjai atliko apvaliųjų kirmėlių tyrimą. Tolesni tyrimai su žmonėmis padėtų ištirti galimą neuroprotekcinį jūros samanų poveikį žmonėms.

Raumenų ir energijos atstatymo palaikymas

Jūros samanos gali padėti organizmui atsigauti po treniruočių arba padėti sumažinti nuovargį.

Studijoje Azijos medicinos mokslų žurnalas dalyvavo 80 suaugusiųjų, vyresnių nei 40 metų, turinčių raumenų ir kaulų sistemos simptomus. Tyrimas parodė, kad žmonėms, kuriems buvo duota tam tikrų rūšių jūros samanų, sumažėjo nuovargis, išsekimas ir skausmas. Tai gali būti dėl didelio aminorūgščių ir bendro baltymų kiekio augale.

Vaisingumo palaikymas

Nėra daug oficialių tyrimų, patvirtinančių teiginį, kad jūros samanos skatins vaisingumą. Jūros samanos gali būti vaisingumo gydymo tradicinėse medicinos sistemose dalis, ir anekdotiškai kai kurie žmonės teigia, kad dumbliai padeda jų vaisingumui. Norint įvertinti šį teiginį, reikia daugiau formalių tyrimų.

Sveikų plaukų ir odos palaikymas

Kai kurie anekdotiškai teigia, kad reguliariai vartojant jūros samanas pagerėja jų odos ir plaukų išvaizda. Mokslininkams reikia daugiau įrodymų, patvirtinančių šį teiginį.

Šalutiniai poveikiai

Yra keletas galimų jūros samanų neigiamų padarinių ar šalutinių poveikių.

Net ir papildo pavidalu jūros samanų maistinė sudėtis, taigi ir galima nauda, ​​gali skirtis. Tokie veiksniai kaip auginimo regionas, temperatūra ir mineralai vandenyje gali turėti įtakos maistinių medžiagų kiekiui jūros samanose.

Įvairūs jodo kiekiai jūros samanose taip pat gali sukelti jodo trūkumo pavojų, jei jūros samanos yra vienintelis jodo šaltinis.

Kai kurie žmonės, kurie valgo daug jūros samanų ar kitų jūros dumblių, kuriuose yra labai daug jodo, gali gauti per daug jodo. Per didelis jodo vartojimas gali sukelti apsinuodijimą jodu arba skydliaukės problemų.

Užteršimas gali būti dar vienas galimas jūros dumblių, pvz., jodo, pavojus. Jūros dumbliai ir dumbliai gali kaupti mineralus ir metalus iš aplinkos. Jei toje vietoje yra sunkiųjų metalų, jų gali būti ir dumbliuose.

Kaip pasiruošti

Jūros samanos puikiai tinka daugeliui receptų ir paruošimo būdų.

Žalios, džiovintos jūros samanos gali padėti sutirštinti sriubas ir troškinius.

Jūros samanų gelio gaminimas yra naudingas būdas įtraukti jūros samanas į dietą. Naudodami džiovintas jūros samanas, pamirkykite jas vandenyje per naktį. Nuplaukite jūros samanas ir supilkite į maišytuvą su švariu vandeniu. Sumaišykite mišinį iki vientisos masės ir laikykite uždengtame inde. Uždengtą mišinį dėkite į šaldytuvą nakčiai, kad sustingtų.

Šis želė mišinys yra paprastas priedas prie maisto produktų, kuriuos reikia tirštinti, arba žmonės gali valgyti jį kaip priedą. Tinkamumo laikas skirsis priklausomai nuo tokių veiksnių kaip laikymo temperatūra ir paruošimo įrankių švara.

Žmonės taip pat gali dėti jūros samanų miltelių į sultis ir kokteilius ir pabarstyti jais ant jogurto ar dribsnių. Jūros samanų miltelių įdėjimas į sriubas ar troškinius gali turėti panašų tirštinimo efektą, kaip ir naudojant gelio pavidalu.

Santrauka

Jūros samanos yra dygliuota jūros daržovė, panaši į kitas jūros dumblių formas. Jis gali turėti panašią naudą sveikatai kaip ir kitų rūšių jūros dumbliai. Tradiciškai nuimtas dėl karagenino, jame taip pat yra įvairių sveikų mineralų ir antioksidantų.

Tolesni jūros samanų, ypač žmonių, tyrimai padės įvertinti dabartinius teiginius apie produkto poveikį sveikatai.

Žmonės gali lengvai pridėti džiovintos, miltelių arba želė susmulkintos jūros…