Kaulas yra gyvas, augantis audinys, kurį daugiausia sudaro kolagenas ir kalcis. Kaulai sudaro standų karkasą, žinomą kaip skeletas, kuris apsaugo minkštus organus ir palaiko kūną. Tam tikros sąlygos gali turėti įtakos kaulų stiprumui ir lankstumui ir sukelti sveikatos komplikacijų.

Kūne yra dviejų tipų kaulai. Žievės kaulai yra kompaktiški ir tankūs ir sudaro išorinį kaulų sluoksnį. Trabekuliniai arba akytieji kaulai sudaro vidinį kaulų sluoksnį ir yra kempinės su korio struktūra. Kaulai ne tik apsaugo organus nuo sužalojimų, bet ir leidžia kūnui judėti bei teikti atramą. Be to, kaulai veikia kaip mineralų, tokių kaip kalcis, rezervuaras.

Asmuo gali turėti a būklė ar liga kuris turi įtakos kaulų lankstumui ir stiprumui. Šios sąlygos gali atsirasti dėl įvairių šaltinių, įskaitant genetiką, aplinkos veiksnius, mitybą ir infekcijas.

Šiame straipsnyje mes išnagrinėsime kai kurias ligas, kurios gali turėti įtakos kaulams, taip pat galimas priežastis ir simptomus.

Sąlygų sąrašas

Kaulų vaizdas.Pasidalinkite Pinterest
mikroman6/Stocksy

Kai kurios įprastos kaulų ligos yra:

Osteoporozė

Osteoporozė yra liga, dėl kurios sumažėja kaulų masė ir mineralinis tankis. Taip pat gali pasikeisti kaulo kokybė ir struktūra. Osteoporozė gali sumažinti kaulų stiprumą ir padidinti lūžių riziką.

Osteoporozės rizika didėja su amžiumi ir paveikia visų etninių grupių žmones. Dažniausiai tai paveikia ne ispanų baltąsias ir Azijos pateles.

Osteopenija

Osteopenija reiškia kaulų mineralinio tankio sumažėjimą žemiau normalaus lygio, bet nepakankamą, kad gydytojas galėtų jį priskirti osteoporozei.

T balas yra kaulų tankio matas. Asmeniui, kurio T balas yra nuo -1 iki -2,5, bus diagnozuota osteopenija, o žemesnį nei -2,5 T balą gydytojas priskirs osteoporozei. Osteopenijos paplitimas yra 4 kartus didesnis moterų, palyginti su vyrais.

Pageto liga

Pageto liga yra būklė, paveikianti kaulų remodeliavimosi procesą. Tai reiškia veiksmą, kurio metu organizmas suardo seną kaulinį audinį ir pakeičia jį nauju.

Žmonėms, sergantiems šia lėtine liga, kaulų atstatymo procesas vyksta greičiau, todėl susidaro neįprasta kaulų struktūra. Dėl to kaulai gali tapti minkštesni arba didesni, todėl gali atsirasti komplikacijų, tokių kaip lenkimas ar lūžiai.

Netobula osteogenezė

Osteogenesis imperfecta (OI) yra sutrikimas, dėl kurio kaulai lengvai lūžta. Kai kurie žmonės OI taip pat gali vadinti trapių kaulų liga. Sąlyga atsiranda dėl genų, kuriuose yra informacijos apie baltymo, žinomo kaip I tipo kolagenas, susidarymą, pasikeitimas arba mutacija. Šis baltymas yra būtinas stipriems kaulams.

Žmonės, kurių šeimoje yra buvę OI, turi didesnę riziką susirgti šia liga, nes žmogus gali paveldėti genų mutaciją per vieną ar abu savo tėvus. Yra įvairių OI tipų. Labiausiai paplitęs ir švelniausias tipas yra I tipas, o II tipas yra sunkiausias.

Osteonekrozė

Osteonekrozė, taip pat žinoma kaip avaskulinė nekrozė arba aseptinė nekrozė, atsiranda, kai sutrinka kaulų kraujotaka, dėl kurios kaulinio audinio mirtis. Dėl to kaulas gali irti, o sąnarys sugriūti.

Nors osteonekrozė gali atsirasti bet kuriame kūno kaule, ji dažniausiai pažeidžia pečius, klubus ir kelius. Liga dažniausiai pasireiškia 20–50 metų žmonėms. Šie asmenys taip pat dažnai patyrė traumų, vartojo kortikosteroidus arba per daug vartojo alkoholio.

Osteoartritas

Osteoartritas yra labiausiai paplitusi artrito forma. Ši būklė paveikia kūno sąnarius, nes suardoma kremzlė – audinys, dengiantis sąnarių paviršių. Osteoartritas taip pat gali pakeisti kaulų formą. Osteoartritas dažniausiai paveikia rankas, klubus ir kelius.

Osteomielitas

Osteomielitas apibūdina an infekcija ar uždegimas kaulų, mielitu, susijusiu su riebalinio audinio uždegimu kauluose. Paprastai tai atsitinka, kai bakterinė ar grybelinė infekcija patenka į kaulą iš kraujotakos ar aplinkinių audinių. Tai gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, bet dažniau pasitaiko mažiems vaikams.

Pluoštinė displazija

Skaidulinė displazija atsiranda, kai nenormalus pluoštinis audinys pakeičia sveiką kaulinį audinį. Dėl neįprasto randą primenančio audinio kaulas tampa silpnesnis. Dėl to kaulas gali pakeisti formą ir padidinti lūžių riziką.

Skaidulinė displazija paprastai atsiranda dėl genų mutacijos, dėl kurios kaulų ląstelės gamina nenormalaus tipo pluoštinį kaulą. Nors jis gali išsivystyti bet kuriame kaule, dažniausiai jis atsiranda šlaunies kauluose, blauzdikauliuose, šonkauliuose, kaukolėje, žastikaulyje ir dubenyje.

Kaulų vėžys ir navikai

Kaulų vėžys yra nedažnas vėžio tipas, kuris prasideda tada, kai kaulo ląstelės pradeda nekontroliuojamai augti. Bet kuri iš kaulų ląstelių gali išsivystyti į vėžį.

Pirminis kaulų vėžys yra vėžys, kuris prasideda kauluose. The dažniausias pirminių kaulų vėžio tipų yra osteosarkoma ir Ewing sarkoma. Vėžio ląstelės taip pat gali plisti į kaulus iš kitų kūno vietų. Gydytojai tai vadina kaulų metastazės. Dažniausia kaulų metastazių vieta yra stuburas.

Osteomalacija

Osteomalacija, taip pat žinoma kaip kaulų minkštėjimas, reiškia būklę, kai susiformavęs kaulas nesukietėja taip, kaip turėtų. Ši metabolinė kaulų liga atsiranda, kai yra nepilna kaulo mineralizacija. Mineralizacija reiškia procesą, kai mineralai padengia vidinį kaulo sluoksnį, sudarydami kietą išorinį apvalkalą. Dėl nepilno šio apvalkalo susidarymo kolagenas tampa minkštas ir pažeidžiamas.

Rachitas

Rachitas yra vaikystės kaulų būklė, panaši į osteomaliaciją, tačiau ji atsiranda dėl netobulos mineralizacijos.

Dėl to kaulai tampa minkšti, silpni, dažniausiai dėl vitamino D trūkumo. Be pakankamai vitamino D, organizmas negali metabolizuoti kalcio ir fosforo, kurie yra būtini tinkamam kaulų vystymuisi ir augimui. Vitamino D trūkumas gali atsirasti dėl netinkamos mitybos, saulės trūkumo arba malabsorbcijos.

Autoimuninės sąlygos

Autoimuninė būklė atsiranda, kai imuninė sistema atakuoja paties organizmo ląsteles, audinius ir organus. Kaulų ligos gali išsivystyti dėl kai kurių autoimuninių ligų, todėl padidėja komplikacijų, tokių kaip kaulų retėjimas ir lūžiai, rizika. Šios sąlygos įtraukti:

 • I tipo diabetas: Žmonės, sergantys šia liga, gamina minimaliai insulino arba jo negamina, o tai reiškia, kad organizmas negali lengvai pasisavinti cukraus iš maisto. Žmonės, sergantys I tipo cukriniu diabetu, turi didesnę riziką susirgti osteoporoze.
 • Sisteminė raudonoji vilkligė (SRV): Dėl šios būklės gali atsirasti plačiai paplitęs uždegimas, paveikiantis daugelį kūno dalių. Kai kurios SRV gydymo galimybės žmonėms gali padidinti kaulų retėjimo ir lūžių riziką.
 • Reumatoidinis artritas (RA): Dėl šios būklės organizmo imuninė sistema atakuoja membranas aplink sąnarius ir sukelia kremzlės irimą. Žmonėms, sergantiems RA, padidėja kaulų retėjimo ir lūžių rizika.
 • Celiakija: Dėl šios būklės organizmas netoleruoja glitimo – baltymo, dažniausiai esančio maisto produktuose, tokiuose kaip kviečiai, rugiai ir miežiai. Imuninė sistema atakuoja ir pažeidžia plonosios žarnos gleivinę. Negydomas celiakija sergantis žmogus gali susirgti kaulų liga, nes sunkiai pasisavinamas kalcis, būtinas sveikiems kaulams.

Simptomai

Kaulų ligos simptomai gali skirtis priklausomai nuo būklės, o kai kurie simptomai gali nebūti. Pavyzdžiui, osteoporozė yra žinoma kaip „tyli“ liga, nes paprastai nėra jokių simptomų, kol nelūžinėja kaulas.

Bendrieji kaulų ligos simptomai gali būti:

 • kaulų skausmas
 • lūžiai dėl mažo poveikio, mažai energijos naudojančios veiklos

 • patempimai
 • infekcijos
 • sąnarių skausmas
 • nugaros skausmas
 • silpnumas

Asmuo taip pat gali turėti simptomų, būdingų tam tikros rūšies kaulų ligai. Pavyzdžiui, žmogus, sergantis osteomielitu gali patirti paraudimas, patinimas ir šiluma infekcijos vietoje.

Kaulų vėžiu sergantis asmuo taip pat gali patirti kitus simptomus, įskaitant svorio mažėjimą ir nuovargį, arba auglio srityje gali atsirasti gumbų.

Priežastys ir rizikos veiksniai

Kai kurie veiksniai gali sukelti kaulų ligą. Kai kurie gali būti būdingi tam tikros rūšies kaulų ligai. Priežastys:

 • Genetika: Asmuo gali turėti a didesnė rizika dėl tam tikros rūšies kaulų ligos išsivystymo dėl geno mutacijos ar pasikeitimo arba jų šeimoje buvusios kaulų ligos. Žmogus gali paveldėti genų mutaciją iš vieno ar abiejų tėvų.
 • Senėjimas: Žmonėms senstant mineralinių medžiagų kiekis jų kauluose pradeda mažėti, todėl…