Kai žmogus patiria traumą, organizmas reaguoja atstatydamas pažeistą audinį, dėl kurio susidaro randų audinys.

Randų audinys yra ląstelių ir kolageno rinkinys, dengiantis pažeidimo vietą. Žmonėms dėl traumos, operacijos ar spuogų ant odos gali atsirasti randų. Kitose kūno vietose taip pat gali atsirasti randų audinys, pavyzdžiui, širdies raumuo po širdies priepuolio.

Randų audinys gali atsirasti įvairiais būdais, įskaitant:

Keloidas yra iškilusios, raudonos odos spalvos rando audinio apnašos, kurios gali susidaryti ant audinių po traumos. Keloidai dažnai atsiranda viršutinėje krūtinės dalyje, pečiuose ir viršutinėje nugaros dalyje.

Hipertrofinis randas yra labiau paplitusi rando audinio forma. Žmonės, turintys hipertrofinių randų, gali pastebėti, kad laikui bėgant jie išnyks.

A kontraktūrinis randas dažniausiai atsiranda audiniuose, kurie buvo nudegę. Šie randai gali sutrikdyti pažeistos vietos judėjimą.

Priežastys ir prevencija

Randų masažas yra metodas, kurį sveikatos priežiūros specialistai naudoja randų audiniuiPasidalinkite Pinterest
„Cavan Images“ / „Getty Images“.

Nors gydytojai lieka neaiškūs, kas priežasčių Jie žino, kad hipertrofiniai randai ir keloidai gali atsirasti dėl nudegimų, vabzdžių įkandimų, spuogų, vėjaraupių, auskarų vėrimo, tatuiruočių ir operacijų.

Mokslininkai taip pat nustatė, kad keloidai dažniau išsivysto žmonėms, kurių oda tamsesnė.

Tiek keloidai, tiek hipertrofiniai randai dažniau atsiranda jaunesniems žmonėms nuo 10 iki 30 metų.

Svarbiausia randų atsiradimo gairė yra prevencija. Žmonės, kurie turi rizikos veiksniai kad susidarytų nenormalūs randai, jei įmanoma, reikėtų vengti planinės operacijos ir gydyti ligas, dėl kurių gali atsirasti randų, pvz., spuogus.

Kartais reikalinga operacija.

Žmonės gali jausti niežulį ir skausmą rando vietoje. Kiti randai gali apriboti judesius. Kai kurie žmonės gali patirti emocinį ir psichologinį išgyvenimą dėl randų atsiradimo.

Gydytojai gali skirti gydymą, kad sumažintų randų atsiradimą, tačiau jie taip pat turi atsižvelgti į psichologinį poveikį ir fizinius apribojimus, kuriuos gali sukelti randas.

Gydymas

Mokslininkai apskaičiavo, kad randų gydymas Jungtinėse Valstijose kainuoja daugiau 20 milijardų dolerių kiekvienais metais.

Yra įvairių randų gydymo būdų, tačiau ne visi jie gali būti sėkmingi visiems. Svarbu, kad gydytojai paaiškintų ribotą šių gydymo būdų veiksmingumą ir nustatytų pagrįstus lūkesčius žmonėms, tvarkantiems randus.

Gydymo parinktys apima:

  • aktualūs
  • injekcinis
  • krioterapija
  • radioterapija
  • lazerio terapija
  • mechaninis

Svogūnų ekstraktas

Kartais gydytojas gali rekomenduoti lokaliai tepti svogūnų ekstraktą, kad po operacijos ar tatuiruotės pašalinimo lazeriu nesusidarytų randas.

Svogūnų ekstraktas gali turėti priešuždegiminių savybių ir gebėjimą naikinti bakterijas.

Žmonės paprastai gerai toleruoja svogūnų ekstraktą, tačiau mokslininkai nerado nuoseklių įrodymų, kad šis gydymas būtų veiksmingas. Vienas tyrimas nustatė, kad jis nėra geresnis už naftos pagrindo tepalą, pvz., vazeliną.

Mitomicinas C

Mitomicinas C yra chemoterapijos agentas, turintis ribotas efektyvumas keloidams gydyti. Daugumoje tyrimų buvo tiriamas vietinio mitomicino C veiksmingumas, kai jis vartojamas kartu su kitais gydymo būdais, tokiais kaip spindulinė terapija ir chirurginis keloidų pašalinimas.

Mokslininkai nesiūlo mitomicino C randų gydymui, nes nėra pakankamai patikimų įrodymų, patvirtinančių jo naudojimą.

Imikvimodas

Imikvimodas tiekiamas 5% kremo pavidalu. Kai kurie gydytojai skiria imikvimodo kremą žmonėms, turintiems keloidų po chirurginio pašalinimo. Dar kartą šis vietinis gydymas turi neparodė nuoseklių rezultatų klinikiniuose tyrimuose, skirtuose gydyti ir užkirsti kelią keloidinių randų susidarymui.

Bleomicinas

Kai kurie gydytojai gali suleisti bleomiciną į randą, kad sustabdytų kolageno gamybą sužalojimo vietoje. Tik keli studijos išbandė injekcinio bleomicino poveikį hipertrofinių randų ir keloidų atsiradimui gerinti.

Kai kurie mokslininkai nustatė, kad bleomicinas taip pat gali sumažinti paraudimą, niežėjimą ir skausmą, susijusį su šiais randais.

Bleomicinas yra gydymas, kurį gydytojai naudoja vėžio gydymui. Tai nuodinga medžiaga, tačiau gydytojai retai praneša apie toksinį šalutinį poveikį, kai jos suleidžiama į randą.

Interferonas

Interferonas taip pat veikia kolageno gamybą, todėl gydytojai gali suleisti jo į pažeistą audinį. Tyrėjai nustatė klinikiniai tyrimai kad interferono suleidimas per 9 dienas sumažino keloidų dydį 50 proc. Tai sukelia didesnį poveikį nei kortikosteroidų suleidimas.

Kitas tyrimas parodė, kad į hipertrofinį randą suleidus interferono, pagerėjo rando kokybė ir tūris.

Gydytojai paprastai nenaudoja interferono, nes jis yra brangus, o dabartiniai įrodymai nėra pakankamai tvirti, kad patvirtintų jo vartojimą. Taip pat reikia trijų injekcijų per savaitę, o tai kai kuriems žmonėms gali būti nepatogu.

Kortikosteroidai

Gydytojai teikia pirmenybę kortikosteroidų injekcijoms Pirmas pasirinkimas keloidams gydyti ir antrasis hipertrofinių randų gydymo pasirinkimas. Gydytojai naudoja triamcinolono acetonidą, kuris yra injekcinis kortikosteroidas.

Rekomenduojamas dozavimo grafikas gali skirtis, tačiau įprastas injekcijų grafikas apima tris ar keturias injekcijas 3-4 savaites. Kai kuriems žmonėms gali prireikti daugiau nei keturių injekcijų. Mokslininkai įrodė, kad nuo 50% iki 100% žmonių reagavo į gydymą.

Kai kurie gydytojai paskirs triamcinolono acetonido injekcijas kartu su krioterapija, kad pagerintų rando storį ir sumažintų niežėjimą.

Botulino toksinas A

Kai kurie gydytojai jau keletą metų leidžia botulino toksiną A, kad išvengtų ir gydytų randus, tačiau mokslininkai nustatė. nenuoseklūs įrodymai dėl jo veiksmingumo gydant randus.

Krioterapija

Krioterapija apima skysto azoto naudojimą kūno audiniams atvėsinti žemiau nulio temperatūros. Atrodo, kad tai turi įtakos randų valdymui. Šis gydymas gali padėti pagerinti randų išvaizdą, paveikdamas pagrindinį randų audinį.

Kai kurie tyrimai pranešė, kad a sumažinimas 51 proc. rando tūrio po vieno gydymo, tačiau kai kurie ekspertai mano, kad krioterapija yra veiksmingesnė, kai ji naudojama kartu su kitais gydymo būdais, pavyzdžiui, injekciniais kortikosteroidais.

Radioterapija

Gydytojai gali naudoti radioterapiją kartu su kitais randų gydymo būdais. Paprastai žmonės gauna radioterapiją po to, kai pašalinamas keloidas, siekiant sumažinti kito keloido susidarymą.

Spinduliuotė gali padėti sumažinti ląstelių augimą ir užkirsti kelią kolageno nusėdimui pažeistuose audiniuose.

Gydytojai įspėja radioterapiją taikyti randams, esantiems ant kaklo ar krūtinės, nes rizika kad žmogus dėl spinduliuotės gali susirgti skydliaukės ar krūties vėžiu.

Lazerio terapija

Randų audiniui gydyti yra dviejų tipų lazerinės terapijos: abliacinis ir nenabliacinis. Gydytojas taikys abliacinę lazerio terapiją, kad išlygintų randų audinį. Nenabliatyvi lazerio terapija gali sutrikdyti kraujo tiekimą rando audinyje, o tai galiausiai sunaikins nenormalų audinį.

Apskritai mokslininkai įrodė, kad lazerio terapija įrodo gerų rezultatų dėl chirurginių randų, hipertrofinių randų ir keloidų.

Kai gydytojas pasirenka tinkamą lazerio terapijos tipą, žmonės gali pastebėti rando storio, paraudimo, niežėjimo ir tekstūros pagerėjimą.

Silikono procedūros

Gydytojai kartais rekomenduoja silikono gydymą randams valdyti. Po gydymo silicio pagrindu žmonės gali pastebėti, kad pagerėjo hipertrofinių randų ir keloidų tūris, elastingumas, spalva ir tvirtumas.

Galimi įvairūs silikono gydymo būdai, pavyzdžiui, silicio gelio lakštas ir kremai, kuriais žmonės gali tepti randą. 12 valandų per dieną. Žmonėms gali tekti naudoti gydymą nuo 12 iki 24 savaičių, kol pamatysite bet kokius rezultatus.

Slėgio terapija

Žmonės gali uždėti tvarsčius ant rando audinio, kuris daro spaudimą. Mechaninis slėgis taip pat gali sumažinti kraujo tiekimą į rando audinį, kuris padės išlyginti randą.

Šie tvarsčiai yra nepatogūs ir žmonės turi juos dėvėti bent jau ilgą laiką 23 valandas per parą 6 mėnesius.

Deja, mokslininkai parodė, kad spaudimo terapija gali tik šiek tiek pagerinti randų aukštį.

Lipni mikroporinė hipoalerginė popierinė juosta

Tyrėjai pastebėjo, kad žmonės turi a didesnis sergamumas hipertrofinio rando atsiradimas toje kūno vietoje, kurioje yra padidėjęs odos įtempimas. Kitas būdas sumažinti rando audinio susidarymą yra netampanti lipni mikroporinė hipoalerginė juosta.

Ši juosta gali padėti sumažinti žaizdos įtampą ir užkirsti kelią rando audinio susidarymui.

Ar masažas padeda?

Randų masažas yra technika, kuri…