Kraujas yra būtinas gyvybei palaikyti. Jis perneša deguonį ir maistines medžiagas bei padeda reguliuoti tokias funkcijas kaip kūno temperatūra. Kraujo perpylimas užtikrina sveiką kraują, kai žmogaus organizmui sunku jį gaminti.

Kraujo perpylimas yra įprasta procedūra. Amerikos Raudonojo Kryžiaus duomenimis, kažkam JAV reikia kraujo kas 2 sekundes. Tuo tarpu vien JAV kasmet perpilama beveik 21 milijonas kraujo elementų, tokių kaip raudonieji kraujo kūneliai, trombocitai ar plazma.

Čia žiūrime, kiek laiko užtrunka perpylimas, kada jis pradeda veikti ir koks yra procesas.

Kiek laiko trunka transfuzija?

Pasidalinkite Pinterest
SDI Productions/Getty Images

Laikas, kurio reikia kraujo perpylimui, skiriasi.

Tai priklauso nuo to, kiek kraujo ir kokių kraujo produktų žmogui reikia. Pasak Nacionalinio širdies, kraujo ir plaučių instituto, kraujo perpylimas paprastai trunka 1-4 valandas.

Kiek laiko trunka transfuzija sergant anemija?

Žmonėms, sergantiems anemija, gali prireikti perpilti raudonųjų kraujo kūnelių. Tai užtrunka ilgiau nei plazmos ar trombocitų perpylimas. Įprasta raudonųjų kraujo kūnelių perpylimo trukmė yra 4 valandos.

Žemiau esančioje lentelėje parodyta, kiek laiko gali užtrukti skirtingi perpylimai, remiantis Jungtinės Karalystės jungtinio kraujo perpylimo ir audinių transplantacijos paslaugų profesinio patariamojo komiteto informacija. Tačiau šie laikai gali skirtis, atsižvelgiant į kelis kiekvienam asmeniui būdingus veiksnius.

Transfuzijos tipas Laikas
Raudonieji kraujo kūneliai Daugeliui žmonių tai užtrunka 90–120 minučių vienam vienetui. Tačiau esant sunkiam kraujavimui, gali būti įmanoma ir būtina kiekvieną vienetą duoti per 5–10 minučių.
Trombocitai Šis perpylimas paprastai trunka 30–60 minučių vienam vienetui.
Šviežiai sušaldyta plazma Norma paprastai yra 10–20 mililitrų per valandą.

Sužinokite daugiau apie kraujo perpylimą ir anemiją.

Ar yra kokių nors būdų tai pagreitinti?

Išskyrus kritines situacijas, sveikatos priežiūros specialistas siekia atlikti kraujo perpylimą asmeniui tinkamu tempu.

Kraujo perpylimo greitis priklauso nuo:

 • transfuzijos tipas
 • asmens amžius
 • jų svorio
 • jų bendra sveikata
 • ar praeityje jie turėjo komplikacijų
 • ar jie neserga kokia nors širdies liga

Kiek laiko užtrunka, kad kraujo perpylimas veiktų?

Kai žmogus pastebi skirtumą po transfuzijos, skirtingiems asmenims skiriasi.

Tai gali priklausyti nuo perpylimo priežasties. Vienas tyrimas nuo 2009 m. parodė, kad vėžiu ir anemija sergantys žmonės pranešė apie reikšmingą gerovės jausmo padidėjimą ir pagerėjusį hemoglobino kiekį iškart po raudonųjų kraujo kūnelių perpylimo.

Tačiau, jei asmuo neteko kraujo dėl trauminio sužalojimo, nauda gali pasirodyti ilgiau. Tai priklausys nuo netekto kraujo kiekio ir kitų sveikatos problemų. Tokiu atveju žmogui gali prireikti ir daugiau nei vieno perpylimo.

Kiek laiko galioja išmokos?

Išmokos trukmė priklauso nuo perpylimo priežasties. Toliau nagrinėjame kai kuriuos ypatumus.

Operacijos, traumos ir nelaimingi atsitikimai

Kai žmogui prireikia kraujo dėl traumos ar operacijos metu, nauda išlieka. Taip yra todėl, kad perpylimas pakeičia prarastą kraują.

Kai žmogaus būklė tampa stabili ir jis nebepraranda kraujo, vargu ar prireiks kito perpylimo.

Lėtinės ligos, vėžys ir anemija

Jei asmuo serga ilgalaike liga, jam greičiausiai reikės papildomų perpylimų. Laikas iki kito perpylimo priklauso nuo sveikatos problemos ir konkrečių asmeniui būdingų veiksnių.

Kai kuriems žmonėms, sergantiems mielodisplaziniu sindromu, kaulų čiulpų sutrikimu, galinčiu sukelti anemijos formą, pavyzdžiui, gali prireikti perpylimo kas 2 savaites, o kitiems – kas kelis mėnesius.

Apskritai, pradėjus perpylimą, intervalai tarp jų laikui bėgant trumpėja. Žmogaus raudonųjų kraujo kūnelių skaičius gali parodyti, kada perpylimas yra tinkamas, tačiau konkrečios slenksčio ar skaičiaus nėra, o sprendimą su asmeniu priims gydytojas.

Viename tyrime nustatyta, kad vėžiu ir anemija sergantiems žmonėms po transfuzijų pagerėjo ir kad pagerėjimas tęsėsi maždaug 15 dienų.

Kiek perpylimų gali atlikti žmogus?

Kam reikalingas kraujo perpylimas?

Asmeniui gali prireikti perpylimo, jei:

 • netekti kraujo dėl traumos arba operacijos ar gimdymo metu
 • yra sveikatos būklė, pvz., pjautuvinė anemija, kuri turi įtakos jų kraujo ląstelių veikimui
 • sergate vėžiu arba yra gydomi vėžiu, pvz., chemoterapija, kuri gali paveikti kraujo ląsteles

Vidutinio sveiko suaugusio žmogaus kraujotakos sistemoje yra apie 1,2–1,5 galono kraujo. Tai yra 10 vienetų. Kraujas sudaro apie 10% žmogaus kūno svorio.

Jeigu žmogus pralaimi 15–30 proc. jų kraujo, tai pradeda daryti įtaką jų širdies ritmui. Jei jie praranda 30–40%, tai gali turėti įtakos ir jų psichinei būklei. Jei jie praranda 40% ar daugiau, jų kraujospūdis smarkiai sumažėja, o širdies susitraukimų dažnis žymiai padidėja. Sumažėjus deguonies tiekimui į smegenis, jie gali prarasti sąmonę.

Sužinokite daugiau apie kraujo tūrį čia.

Transfuzijos tipai

Ne visi kraujo perpylimai yra vienodi. Skirtumas yra tame, kokį kraujo komponentą žmogus gauna. Dažniausiai pasitaikantys tipai yra:

 • viso kraujo perpylimas, kuriame yra visi kraujo komponentai
 • plazmos perpylimai
 • trombocitų perpylimai
 • raudonųjų kraujo kūnelių perpylimas

Viso kraujo perpylimas yra rečiau paplitęs. Padalijus kraują į skirtingas dalis, daugiau žmonių gali gauti naudos iš vieno kraujo vieneto.

Ar skiriasi skirtingų tipų kraujo perpylimo laikas?

Pasak Amerikos vėžio draugijos, kiekvienas raudonųjų kraujo kūnelių vienetas užima maždaug 2 valandos perpilti. Transfuzijos paprastai prasideda lėtai ir neturėtų trukti ilgiau nei 4 valandas.

Plazmos ar trombocitų perpylimas trunka trumpiau. Jungtinės Karalystės nacionalinė sveikatos tarnyba praneša, kad 1 vienetui plazmos arba trombocitams perpilti reikia 30–60 minučių, o vienam raudonųjų kraujo kūnelių vienetui perpilti 2–3 valandas.

Aukščiau esančioje lentelėje pateikiame daugiau informacijos iš kito šaltinio.

Ko tikėtis procedūros metu

Kraujo perpylimas atliekamas gydytojo kabinete arba ligoninėje. Pirmiausia gydytojas paima kraujo mėginį ir atlieka išsamų kraujo tyrimą, kad patvirtintų, kokio tipo perpylimo žmogui reikia.

Naudodamas adatą, gydytojas į kraujagyslę įveda intraveninę (IV) liniją. Kai linija yra vietoje, jie nuima adatą ir leidžia naujam kraujui ar kraujo produktams tekėti į žmogaus veną.

Jei asmuo serga mažakraujyste dėl lėtinės ligos, pavyzdžiui, inkstų ligos ar vėžio, jis jau gali turėti prietaisą, kuris užtikrina ilgalaikę ar nuolatinę prieigą prie venos. Tokiu atveju asmeniui nereikia kiekvieną kartą perpylimo į veną.

Gydytojas atidžiai stebės, ar neatsiranda nepageidaujamos reakcijos požymių, ypač per pirmąsias 15 perpylimo minučių. Tačiau reakcija gali pasireikšti net po kelių savaičių.

Kai kurie nepageidaujamos reakcijos požymiai yra šie:

 • dilgėlinė ar kiti alerginės reakcijos požymiai
 • karščiavimas ar šaltkrėtis

 • juosmens, krūtinės ar nugaros skausmas
 • skausmas aplink perpylimo vietą
 • kančia
 • širdies ritmo pokyčiai
 • gelta
 • tamsus arba raudonas šlapimas
 • pykinimas, vėmimas arba abu
 • sunku kvėpuoti
 • alpimas ar silpnumas

Gydytojas turės nuspręsti, ar simptomai atsirado dėl perpylimo, ar dėl asmens būklės pablogėjimo.

Kai transfuzija baigta, gydytojas pašalina IV liniją. Asmuo IV vietoje gali keletą dienų pastebėti mėlynes ar diskomfortą.

Priklausomai nuo perpylimo priežasties, gydytojai gali atlikti kraujo tyrimus po perpylimo, kad įvertintų organizmo reakciją.

Žmonėms paprastai nereikia keisti savo rutinos ar dietos prieš ar po kraujo perpylimo.

Santrauka

Žmogui gali prireikti kraujo perpylimo, jei jis netenka kraujo dėl traumos, operacijos ar gimdymo. Žmonėms taip pat gali prireikti perpylimų, jei jų sveikatos būklė trukdo veiksmingai funkcionuoti kraujui.

Gali prireikti perpylimo 1-4 valandas. Kai kurie žmonės iš karto pastebi pagerėjimą. Kitiems gali prireikti šiek tiek laiko, kol pasirodys nauda. Kiek tai užtrunka ir kiek laiko trunka pagerėjimas, priklauso nuo asmens ir jo priežasties, kodėl reikia perpylimo.