Kaip maistas veikia nuotaiką ir kaip nuotaika veikia mitybos pasirinkimus

 

JAV televizijos žvaigždė ir rašytoja Bethenny Frankel taikliai pastebėjo, jog žmogaus mitybos meniu yra lyg sąskaita banke, o tinkamas maistas – tai gera investicija. Jei renkatės valgyti sveiką maistą, galite tikėtis geresnės bendros organizmo savijautos, geresnės nuotaikos. Tačiau tyrimai parodė, kad šis ryšys veikia ir atvirkštine tvarka: ne tik maistas, kurį valgome, veikia mūsų nuotaiką, bet ir mūsų nuotaika veikia mūsų pasirinkimus, susijusius su mityba. Būdami geros nuotaikos noriau renkamės sveikus maisto produktus, optimistiškiau vertiname savo galimybes išlaikyti sveiką meniu nuolatos.

Jeigu į savo racioną esate įtraukę pakankamai daug daržovių, vaisių, riešutų, pilno grūdo produktų, neriebių patiekalų, kokybiškos mėsos ir žuvies, tuomet jūs mažiau rizikuojate patirti nuotaikos svyravimus, depresiją ar nerimą. Sveikame maiste esančios maistingosios medžiagos skatina smegenis gaminti serotoniną. Hormonas ir neurotransmiteris serotoninas vadinamas „geros nuotaikos hormonu“, nes yra neatsiejamas nuo pakylėtos nuotaikos ir atsipalaidavimo. Daug cukraus, druskos ir riebalų turintis maistas turi priešingą efektą – jis gali pabloginti psichologinę savijautą. Ir šiuo atveju įdomu tai, kad būdami blogos nuotaikos mes esame linkę būtent tokį maistą rinktis. Jis iš pradžių suteikia energijos, bet ji nėra ilgalaikė. Intensyvus skonis stimuliuoja mus, bet po to atslenka kaltės jausmas, kuris pastūmėja mus į užburtą blogos nuotaikos ratą.

Žinoma, nereikėtų šios formulės taikyti nepaisant konteksto. Jei maitinsitės sveikai, reikėtų apskritai vengti stresinių situacijų. Jūsų gyvenimas turi būti subalansuotas, kupinas teigiamų potyrių. Gera kompanija, geras filmas ir sveiki užkandžiai – štai vienas iš pavyzdžių, kaip pakelti sau nuotaiką. Nereikėtų aklai pasitikėti ir faktu, jog būdami geros nuotaikos renkamės sveiką maistą. Tokia tendencija egzistuoja, tačiau visada greta atsiranda pagunda paskanauti daug kalorijų turinčio nesveiko maisto. Tokiu atveju jūsų harmonija gali būti greitai pažeista. Taigi, reikia suvokti, kad žmogus pats priima sprendimus ir biologija, nematomi cheminiai procesai juos veikia tik tam tikru lygmeniu.

Kaip suprasti, kad maisto pasirinkimą diktuoja nuotaika? Tiesiog stebėkite save. Vienas įdomus tyrimas atskleidė, kad būdamos blogos nuotaikos moterys renkasi „nuodėmingą“ maistą, kuris turėtų jas paguosti, o vyrai valgo sriubas, makaronus ar mėsos kepsnius, nes nori save bent maistu apdovanoti už prastą nusiteikimą. Taigi, dailiosios lyties atstovės turėtų save stebėti itin akylai.

Natūralu, jog šios temos rėmuose kyla klausimas: kas vis dėlto stipriau veikia – nuotaika maistą ar maistas nuotaiką? Geras maistas, kurį suvalgome, gali paveikti organizmą teigiamai net ir po kelių dienų, o nuotaikos padiktuoti maisto pasirinkimai yra žaibiški. Tai, kaip stipriai nuotaika lemia žmogaus meniu, o meniu lemia nuotaiką, gali priklausyti net nuo jūsų charakterio, todėl pateikti vienareikšmišką atsakymą sunku.

Patikėjote šiuo įdomiu dėsningumu ir nusprendėte palepinti save sveiku maistu? Rimi akcijos visuomet pakuždės jums, ką gardaus ir maistingo galima nusipirkti konkrečią dieną. Beliks pasitelkti išmėgintus maisto gaminimo receptus. Beje, pamėginkite net gaminti su plačia šypsena, tai turėtų taip pat suteikti maistui papildomos teigiamos energijos.

Parašykite komentarą