Violetinės arba mėlynos pėdos gali būti pagrindinės sveikatos būklės požymis. Kai kurios galimos pėdos spalvos pakitimo priežastys yra traumos, Raynaud liga, periferinių arterijų liga ir nušalimas.

Oda dėl mėlynių gali tapti mėlyna arba violetinė, tačiau šis spalvos pokytis taip pat gali reikšti, kad į vietą nepasiekia pakankamai deguonies prisotinto kraujo. Pėdos ypač linkusios pakisti spalvą, nes yra toliau nuo širdies.

Laikini odos spalvos pokyčiai gali būti nekenksmingi, tačiau nuolatinis arba pasikartojantis pėdų spalvos pasikeitimas gali reikšti sveikatos problemą.

Šiame straipsnyje apžvelgsime kai kurias galimas purpurinių pėdų priežastis ir kaip jas gydyti.

Pėdų traumos

Violetinės mėlynės pėdos su patinusiomis vietomisPasidalinkite Pinterest
Dėl pėdų traumų gali atsirasti purpurinių mėlynių.

Patempimai, patempimai ar ko nors numetimas ant pėdos gali sukelti mėlynių, dėl kurių oda gali atrodyti mėlyna arba violetinė. Toks sužalojimas taip pat dažnai sukelia skausmą ir patinimą. Žmonės paprastai gali gydyti nedidelius pėdų sužalojimus namuose naudodami RICE terapiją:

 • Poilsis. Venkite atlikti nereikalingą veiklą ir ilgą laiką nedėti svorio ant pažeistos pėdos.
 • Ledas. Ant pažeistos pėdos užtepkite ledo paketą.
 • Suspaudimas. Sužalotą pėdą apvyniokite tvarsčiu. Tvarstis turi tvirtai priglusti, bet būti nepakankamai tvirtas, kad būtų išvengta kraujotakos.
 • Pakilimas. Kai tik įmanoma, naudokite pagalves arba stuburą, kad pakeltumėte pėdą.

Nereceptiniai nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip ibuprofenas ar aspirinas, gali padėti sumažinti skausmą ir patinimą.

Dėl sunkesnių sužalojimų gydytojas gali paskirti rentgeną, kad patikrintų, ar pėdoje nėra lūžusių kaulų. Pėdos lūžio gydymas priklauso nuo lūžio tipo ir sunkumo.

Raynaud liga

Reino liga, taip pat žinoma kaip Raynaudo reiškinys, yra dažna būklė, dėl kurios rankų ar pėdų kraujagyslės gali laikinai spazmuoti ir susitraukti. Toks elgesys blokuoja kraujo tekėjimą, todėl paveiktos vietos gali pasidaryti mėlynos, violetinės, raudonos arba baltos spalvos.

Raynaud ligos priepuoliai taip pat gali sukelti tokius simptomus kaip skausmas, tirpimas ir dilgčiojimas. Dėl šių išpuolių žmogui gali būti sunku naudotis kojomis ar pirštais.

Šalta temperatūra, nerimas ir stresas gali sukelti Raynaud ligą. Priepuoliai dažniausiai būna trumpalaikiai ir paprastai praeina, kai žmogus sušyla arba atslūgsta stresas.

Dauguma Raynaud ligos atvejų yra lengvi. Pėdų ir rankų laikymas šiltas ir sausas šaltu oru bei sumažinus stresą gali padėti išvengti priepuolių. Žmonėms, kuriems yra sunkesnė Raynaud liga, gydytojas gali skirti vaistus, padedančius kontroliuoti simptomus.

Raynaud’s taip pat gali būti kitos sveikatos būklės, tokios kaip vilkligė ar reumatoidinis artritas, simptomas. Kiekvienas, patyręs Raynaud ligos simptomus, turėtų kreiptis į gydytoją, kad pašalintų kitas sąlygas.

Lupus

Pasidalinkite Pinterest
Vaskulitas gali sukelti bėrimą, kuris atrodo raudonas arba violetinis.

Lupus arba sisteminė raudonoji vilkligė yra autoimuninė būklė, o tai reiškia, kad organizmo imuninė sistema klaidingai atakuoja sveikus audinius ir organus. Vilkligės simptomai labai skiriasi pagal tipą ir sunkumą ir gali paveikti daugybę skirtingų kūno vietų, įskaitant pėdas.

Dažni vilkligės simptomai yra didelis nuovargis, sąnarių skausmas ir patinimas. Amerikos Lupus Foundation duomenimis, iki trečdalio žmonių, sergančių vilklige, taip pat yra Raynaud liga.

Vilkligė gali sukelti vaskulitą, kuris yra kraujagyslių uždegimas. Kai vaskulitas atsiranda pėdose, ant odos gali atsirasti bėrimas raudonų arba purpurinių taškelių pavidalu. Šis bėrimas gali atsirasti ir kitose kūno vietose. Vaskulitas taip pat gali sukelti pėdos tirpimą, dilgčiojimą ir jėgos praradimą.

Kiekvienas, turintis vilkligės simptomų, turėtų kreiptis į gydytoją. Vilkligės gydymas priklauso nuo simptomų. Lengvas vaskulitas, kuris pažeidžia tik žmogaus odą, paprastai reikalauja ne tokio intensyvaus gydymo nei vilkligė, pažeidžianti kelias kūno sritis.

Periferinių arterijų liga

Periferinių arterijų liga (PAD) yra arterijų susiaurėjimas už kūno šerdies ribų. Tai riboja kraujo tekėjimą į kai kurias išorines kūno dalis, įskaitant galūnes.

PAD dažnai pažeidžia kojas, todėl žmonėms gali pasireikšti tokie simptomai kaip skausmas, mėšlungis, dilgčiojimas ir silpnumas. Dėl sumažėjusios kraujotakos kojos ir pėdos gali palaipsniui pasidaryti mėlynos arba violetinės spalvos. Tačiau kai kurie žmonės, sergantys PAD, gali neturėti jokių simptomų.

Kiekvienas, turintis PAD simptomų, turėtų kreiptis į gydytoją. Negydant liga gali progresuoti ir sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip sunki išemija ir gangrena.

Labai sunkiais atvejais gydytojui gali tekti amputuoti dalį kojos ar pėdos. PAD taip pat padidina širdies ligų, širdies priepuolio ir insulto riziką.

Gyvenimo būdo pokyčiai, vaistai ir chirurginės intervencijos gali sulėtinti arba sustabdyti būklės progresavimą ir sumažinti komplikacijų riziką. Naudingos gyvenimo būdo priemonės apima reguliarų mankštą, tabako rūkymo vengimą ir sveiką mitybą.

Diabetas

Cukrinis diabetas yra būklė, paveikianti cukraus kiekio kraujyje reguliavimą. Per didelis cukraus kiekis kraujyje gali sukelti daugybę simptomų, įskaitant pėdų problemas, atsirandančias dėl periferinių kraujagyslių ir nervų pažeidimo. Žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, taip pat yra didelė rizika susirgti PAD.

Dėl nekontroliuojamo cukraus kiekio kraujyje kojų ir pėdų kraujagyslės gali susiaurėti ir sustingti. Dėl to sumažėjęs kraujo tekėjimas į pėdas gali sukelti:

 • violetinė arba mėlyna spalva
 • šaltos pėdos
 • nervų pažeidimas
 • skausmas ir mėšlungis
 • sustingimas
 • smeigtukai ir adatos
 • opos
 • lėtas įpjovimų ir žaizdų gijimas
 • infekcija

Dėl nervų pažeidimo žmogui taip pat gali būti sunku pajusti pėdų įpjovimus ir kitus sužalojimus.

Žmonės, sergantys cukriniu diabetu, gali sumažinti arba užkirsti kelią pėdų problemoms:

 • reguliariai tikrinti pėdas, ar nėra įpjovimų, opų, traumų ir kitų problemų
 • kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje keičiant gyvenimo būdą ir vaistus
 • valgyti širdžiai sveiką mitybą cholesterolio kiekiui kontroliuoti
 • jei reikia, sumažinti kraujospūdį
 • nerūkyti
 • reguliariai mankštinantis

Nušalimas

Pasidalinkite Pinterest
Sunkus nušalimas gali sukelti nuolatinį audinių pažeidimą.

Nušalimas yra odos ir audinių pažeidimas, atsirandantis dėl šalčio temperatūros poveikio. Kūno galūnės, tokios kaip rankos ir pėdos, yra ypač linkusios nušalti.

Nušalimo požymiai gali būti:

 • odos spalvos pakitimas, kuris gali būti pilkas, mėlynas arba violetinis
 • smeigtukai ir adatos
 • skausmas
 • sustingimas
 • oda, kuri atrodo neįprastai kieta arba savo išvaizda primena vašką

Nušalimas gali visam laikui pažeisti kūno audinius. Ypatingais atvejais gydytojui gali tekti amputuoti pažeistą kūno dalį.

Kad išvengtumėte nušalimo:

 • Išeidami į lauką šaltyje apsirenkite šiltai ir sluoksniais. Dėvėkite šiltas kojines ir vandeniui atsparius batus ir, kai labai šalta, uždenkite visą atvirą odą.
 • Šaltuoju metų laiku venkite eiti į lauką, jei vietinės oro tarnybos įspėja apie nušalimą.
 • Stenkitės nesušlapti rankų ar kojų šaltyje. Jei jie sušlaptų, įeikite į vidų ir nusausinkite odą.
 • Kaskart tikrinkite odą, ar nėra skausmo, spalvos pakitimo ar tirpimo požymių. Stebėkite vaikų odą ir pasirūpinkite, kad jie būtų šilti ir sausi žaisdami lauke šaltyje.

Žmonės, kurių būklė turi įtakos kraujotakai, turi didesnę nušalimo riziką. Rizikos veiksniai apima:

 • PAD
 • diabetas
 • Raynaud liga
 • ankstesnis nušalimas

Kiekvienas, turintis nušalimo požymių ar simptomų po buvimo šaltyje, turėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Atimti

Yra daug galimų purpurinių pėdų priežasčių. Odos spalva gali pakisti dėl mėlynių po nedidelio sužalojimo. Tačiau purpurinė arba mėlyna oda taip pat gali reikšti kojų kraujotakos apribojimą, o tai gali būti pagrindinės sveikatos būklės simptomas.

Sąlygos, kurios gali turėti įtakos kojų kraujotakai, yra Raynaud liga, PAD, vilkligė, diabetas ir nušalimas. Kiekvienas, kuris patiria nuolatinį ar pasikartojantį pėdų spalvos pasikeitimą, turėtų kreiptis į gydytoją.

Žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, galinčiomis paveikti kraujotaką, turėtų reguliariai lankytis medicininiuose patikrinimuose ir vadovautis gydytojo patarimais, kaip valdyti simptomus.