Kas yra aliuminis?

Dauguma žinome, kad aliuminis naudojamas gėrimų skardinėms, maisto skardinėms ir aerozoliniams purškalams gaminti. Daugelis iš mūsų taip pat žino, kad jį galima perdirbti. Tačiau dauguma mūsų nežino, kas yra aliuminis ir iš kur jis kilęs.

Aliuminis: pagrindai

Aliuminis yra cheminis elementas, kurio simbolis yra AI. Jo atominis skaičius 13. Jis yra sidabriškai baltos spalvos, minkštas ir nėra magnetinis. Jis natūraliai atsparus korozijai ir pasižymi nedideliu tankiu, todėl puikiai tinka daugeliui gamybos pramonės gaminių.

Įdomus faktas: ar žinojote, kad rubinai ir safyrai susidaro iš aliuminio oksido priemaišų?

Kur randamas aliuminis?

Boksitas yra geras aliuminio elemento šaltinis
Aliuminis (arba „aliuminis”, jei esate amerikietis) yra elementas, sudarantis 8 proc. žemės plutos, o tai yra maždaug 1,59 proc. mūsų planetos!

Jis yra gausiausiai plutoje paplitęs metalas ir trečias pagal paplitimą žemėje po deguonies ir silicio (šia tvarka). Taigi, tai neabejotinai paplitęs elementas!

Kada žmonės pradėjo gaminti aliuminio metalą?

Norint pagaminti tinkamą naudoti aliuminio metalą, šis elementas turi sudaryti lydinį su kitais metalais – priklausomai nuo galutinės reikiamos paskirties, tai gali būti: boras, varis, litis, magnis, silicis, alavas, cinkas ir manganas.

Aliuminio metalą bandyta gaminti dar 1760 m., tačiau tik 1824 m. danų chemikui Hansui Christianui Ørstedui pavyko sukurti pirmąjį jo gabalą.

Apie pramoninį aliuminio gamybos būdą 1854 m. paskelbė prancūzų chemikas Henri Etienne’as Sainte-Claire’as Deville’is.

Po to, 1886 m., prancūzų inžinierius Paulis Héroult ir amerikiečių inžinierius Charlesas Martinas Hallas sukūrė vadinamąjį Hall-Héroult procesą. Tai buvo pirmasis pasaulyje pramoninis didelio masto aliuminio gamybos būdas, naudojamas ir šiandien.

Kas gaminama iš aliuminio?

Atradus Hall-Héroult procesą, aliuminio kainos sumažėjo, ir iš jo lydinių pradėta gaminti daug kasdienių namų apyvokos daiktų – nuo stalo indų iki akinių rėmelių, nuo langų rėmų iki juvelyrinių dirbinių.

XX a. 9-ajame dešimtmetyje aliuminis pradėtas naudoti folijai gaminti. XX a. pradžioje per Pirmąjį pasaulinį karą jis taip pat buvo naudojamas lengviems, bet patikimiems lėktuvams gaminti.

XX a. viduryje metalas pradėtas naudoti statybose ir karinėje technikoje.

1956 m. Peteris Durandas išrado aliuminio skardinę, o 1958 m. ji pradėta naudoti gėrimams laikyti. Kaip, be abejo, žinote, jis iki šiol dažniausiai naudojamas gėrimams laikyti.

Aliuminio perdirbimas

Aliuminis yra labai gerai perdirbamas metalas, kurį galima lydyti vėl ir vėl neprarandant kokybės – šis procesas vadinamas uždaro ciklo perdirbimu.

Perdirbant aliuminį sunaudojama tik apie 5 proc. energijos, palyginti su energija, naudojama naujam produktui iš pirminių medžiagų sukurti.

Aliuminio perdirbimo procesą sudaro:

Metalo smulkinimas
metalo dangos pašalinimas
metalo lydymas
Metalo liejimas į luitus
metalo valcavimas į lakštusIš metalo lakštų galima gaminti įvairias pakuotes ir daiktus.
Įdomus faktas: Jungtinėje Karalystėje pagamintos gėrimų skardinės perdirbamos į naujas skardines, t. y. galite gerti iš skardinės, kurios aliuminis skardinių gamybai naudojamas nuo 1958 m.!