Binauralinio ritmo terapija yra nauja garso bangų terapijos forma. Jis naudojasi tuo, kad dešinė ir kairė ausis gauna šiek tiek skirtingą dažnio toną, tačiau smegenys juos suvokia kaip vieną toną.

Šio tipo terapijos šalininkai šiuo metu rekomenduoja jį nerimo, streso ir susijusių sutrikimų gydymui. Šis savipagalbos gydymas dažniausiai pasiekiamas garso įrašų, kurių žmogus klausosi stereofoninėmis ausinėmis, forma.

Tačiau tyrimai nėra įtikinami dėl klinikinės binauralinio ritmo terapijos naudos, o gydytojas neprižiūri jo pristatymo. Todėl geriausia tradicinių streso ir nerimo gydymo būdų nepakeisti tokio tipo intervencijomis.

Binauralinio ritmo terapija nėra standartinės jokios būklės priežiūros dalis. Gydytojai mano, kad šis gydymas yra pusiau eksperimentinis.

Šiame straipsnyje paaiškiname binauralinius ritmus ir apžvelgiame dabartinius tyrimus, kad įvertintume jų efektyvumą. Taip pat paaiškiname, kaip juos naudoti.

Kaip veikia binauraliniai ritmai?

moteris, kuri klausosi binauralinių ritmų įrašymo į ausinesPasidalinkite Pinterest
Binauralinių ritmų terapija gali padėti gydyti nerimą, stresą ir susijusius sutrikimus.

Pasak a 2015 metų literatūros apžvalga, tonai turi būti žemesni nei 1000 hercų (Hz), kad smegenys aptiktų binauralinį ritmą. Binauralinis ritmas, kurį žmogus suvokia, yra dažnių skirtumas tarp bangų, patenkančių į kairę ir dešinę ausį.

Pavyzdžiui, jei kairioji ausis registruoja 200 Hz toną, o dešinė – 210 Hz, binauralinis ritmas yra 10 Hz – skirtumas tarp dviejų dažnių.

Išvados a 2018 metų tyrimas rodo, kad binauralinių ritmų klausymasis rekomenduojamą laikotarpį gali turėti įtakos tolesniam žmogaus elgesiui ir miego ciklams.

Tyrimo autoriai paaiškina, kad yra penkios skirtingos dažnio modelio kategorijos:

 • Delta modelis: Binauraliniai ritmai delta modeliu veikia 0,5–4 Hz dažniu ir yra susiję su miegu be sapnų. Remiantis elektroencefalogramos (EEG) smegenų skenavimo rezultatais, tyrime žmonės, kurie miego metu gavo delta modelio dažnį, pateko į gilesnę miego stadiją.
 • Teta raštas: Praktikai nustato binauralinius ritmus teta modeliu iki 4–7 Hz dažnio. Teta modeliai padeda pagerinti meditaciją, kūrybiškumą ir miegą greito akių judėjimo (REM) fazėje.
 • Alfa modelis: Binauraliniai ritmai alfa modeliu yra 7–13 Hz dažniu ir gali paskatinti atsipalaidavimą.
 • Beta modelis: Binauraliniai ritmai beta modelyje yra 13–30 Hz dažniu. Šis dažnių diapazonas gali padėti skatinti susikaupimą ir budrumą. Tačiau tai taip pat gali padidinti nerimą aukštesnėje diapazono dalyje.
 • Gama modelis: Šis dažnio modelis apima 30–50 Hz diapazoną. Tyrimo autoriai teigia, kad šie dažniai padeda palaikyti susijaudinimą, kol žmogus yra pabudęs.

Privalumai

Binauralinio ritmo terapijos tikslas gali skirtis tarp asmenų. Kai kuriems žmonėms gali prireikti pagalbos, kad sumažintų nerimą, o kiti gali norėti padidinti koncentraciją arba pagilinti meditacijos lygį.

Binauralinio ritmo terapijos šalininkai teigia, kad galima nauda:

 • sumažino stresą ir nerimą
 • padidėjęs dėmesys, koncentracija ir motyvacija
 • pagerėjo pasitikėjimas
 • geresnė ilgalaikė atmintis po beta modelio dažnių poveikio, pagal a 2019 metų studija
 • gilesnė meditacija
 • pagerinta psichomotorinė veikla ir nuotaika

Tačiau a 2017 metų tyrimas išmatavus binauralinio ritmo terapijos poveikį naudojant EEG stebėjimą, nustatyta, kad binauralinio ritmo terapija neturi įtakos smegenų veiklai ar emocinei stimuliacijai. Tyrėjai taip pat stebėjo širdies susitraukimų dažnį ir odos laidumą kaip emocinio susijaudinimo rodiklius.

Kaip naudoti binauralinius ritmus

Norint klausytis binauralinių ritmų, žmogui reikės poros stereo ausinių ir MP3 grotuvo ar kitos muzikos sistemos.

Kadangi pirmaujantys psichiatrinio gydymo autoritetai neturi rekomendacijų dėl binauralinių ritmų, dažniausiai juostos gamintojas pateikia pasiūlymus dėl naudojimo.

Žmonės turėtų atidžiai sekti instrukcijas. Tiems, kurie nemato nerimo sumažėjimo, gali būti naudinga išbandyti kitą prodiuserį, garso tipą ar dažnį.

Atliekant užduotis, kurioms reikia budrumo ir viso dėmesio, pavyzdžiui, vairuojant, svarbu vengti naudoti binauralinius ritmus.

Tyrimas

Pasidalinkite Pinterest
Asmuo gali sumažinti nerimą prieš operaciją klausydamas binauralinių ritmų.

Ankstyvieji tyrimai nuo 2001 m teigė, kad binauralinio ritmo terapija gali būti naudinga žmonėms, turintiems lengvą nerimą. Tačiau autoriai teigė, kad tolesnis tyrimas yra pagrįstas tik kaip terapinė priemonė, skirta palaikyti įprastinius nerimo gydymo būdus.

Nepaisant to, kiti mokslininkai toliau tiria šią terapiją. A 2005 metų tyrimas dalyvavo daugiau nei 100 dalyvių, kuriems turėjo būti taikoma bendroji anestezija dienos procedūrai, pranešė, kad sumažėjo priešoperacinis nerimas po delta bangos binaurinio ritmo.

Šio tyrimo dalyviai prieš operaciją klausėsi 30 minučių binauralinių dūžių. Tačiau mokslininkai pažymėjo, kad žmonės, patiriantys didelį priešoperacinį nerimą, gali klausytis binauralinių dūžių iki 1 valandos prieš anesteziją, kad sumažintų nerimo lygį.

Oregono nacionalinio natūralios medicinos koledžo mokslininkai atliko Studija 2007 m. jie įvertino aštuonis tyrimo dalyvius, kurie 60 dienų kiekvieną dieną klausėsi delta bangos binauralinio ritmo terapijos.

Rezultatai parodė nerimo, insulino tipo augimo faktoriaus ir dopamino sumažėjimą. Dalyviai taip pat pranešė, kad pagerėjo gyvenimo kokybė. Grupė padarė išvadą, kad nors mažas imties dydis reiškia, kad reikia atlikti tolesnius tyrimus, binauraliniai ritmai gali pagerinti savęs praneštą nerimą.

A 2019 metų apžvalga Iš 22 tyrimų buvo nustatytas reikšmingas ryšys tarp ilgesnio binauralinio ritmo juostų poveikio ir sumažėjusio nerimo. Taip pat nustatyta, kad gydytojams nereikėjo užmaskuoti dūžių baltu triukšmu, kad gydymas turėtų efektą.

Kai kurie mokslininkai netgi pasiūlė, kad 10 minučių poveikio a 6 Hz dažnis gali sukelti smegenų būseną, panašią į meditacijos metu.

Nors yra mažai įrodymų apie bet kokį neigiamą šalutinį binauralinio ritmo terapijos poveikį, literatūros apžvalga nustatė prieštaringus duomenis, todėl būtini tolesni tyrimai.

Atimti

Kaip ir naudojant bet kurią savipagalbos priemonę, svarbu, kad asmuo pasikalbėtų su sveikatos priežiūros specialistu, kad nustatytų, ar binaurinių ritmų terapija jam tinka.

Turimų tyrimų kokybė nevienareikšmė. Daugelis tyrimų, patvirtinančių binauralinio ritmo terapijos naudą, apėmė mažas kohortas ir naudojo subjektyvius matavimus, tokius kaip klausimynai. Yra keletas neseniai atliktų aukštos kokybės tyrimų, patvirtinančių dvejetainį ritmo terapiją kaip veiksmingą nerimo gydymą.

Tačiau žmonės gali praktikuoti dvejetainę ritmo terapiją namuose be jokio mokymo. Todėl tie, kurie mano, kad tai sumažina jų nerimą, gali jį naudoti nuolatiniam nerimo gydymui.

Svarbu pažymėti, kad trūksta tyrimų apie ilgalaikį šalutinį gydymo poveikį. Žmonės gali norėti pradėti nuo trumpesnių binauralinio ritmo terapijos seansų ir palaipsniui didinti jų ekspoziciją.

K:

Kokios pasiteisinusios savigarbos priemonės yra prieinamos nerimą patiriantiems žmonėms?

A:

Tarp nefarmakologinių nerimo gydymo būdų kognityvinė elgesio terapija (CBT) turi daugiausiai mokslinių įrodymų, patvirtinančių jos naudojimą. Tačiau svarbu atsižvelgti į tai, kad daugeliui žmonių CBT geriausiai tinka kaip daugiarūšio gydymo plano, apimančio vaistus, dalis.

Andrew Gonzalez, MD, JD, MPH Atsakymai atspindi mūsų medicinos ekspertų nuomones. Visas turinys yra griežtai informacinio pobūdžio ir neturėtų būti laikomas medicininiu patarimu.