Cholesterolio kiekis skiriasi priklausomai nuo amžiaus, svorio ir lyties. Ilgainiui organizmas gamina daugiau cholesterolio, todėl gydytojai rekomenduoja visiems 20 metų ir vyresniems reguliariai tikrintis cholesterolio kiekį, geriausia – maždaug kas 5 metus.

Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) apskaičiavo, kad beveik 94 mln suaugusiųjų JAV turi aukštą cholesterolio kiekį. Tai dideja asmens rizika susirgti širdies ligomis ir insultu.

Šiame straipsnyje paaiškiname, kaip gydytojai matuoja cholesterolio kiekį, ir aprašome sveiką lygį įvairiais gyvenimo etapais. Taip pat ieškome būdų, kaip sumažinti cholesterolio kiekį ir palaikyti sveiką lygį.

Kas yra cholesterolis ir kaip jį matuoja gydytojai?

bėgiko batai ant grindinioPasidalinkite Pinterest
playb/Getty Images

Cholesterolis yra vaškinė, į riebalus panaši medžiaga, kurios yra dviejų tipų: mažo tankio lipoproteinai (MTL) ir didelio tankio lipoproteinai (DTL).

Jei kraujyje yra per daug MTL arba „blogojo“ cholesterolio, jis gali kauptis kraujagyslėse, sudarydamas riebalų sankaupas, vadinamas plokštelėmis.Šios plokštelės gali sukelti kitos problemos, įskaitant širdies priepuolius ir insultus.

Bendras ir MTL cholesterolio kiekis turi būti žemas. Tačiau jei kraujyje yra daugiau DTL arba „gerojo“ cholesterolio, gali sumažėti širdies priepuolio ar insulto rizika.

Gydytojai gali išmatuoti DTL, MTL ir bendrą cholesterolio kiekį. Rezultatai taip pat gali parodyti visų ne DTL riebalų kiekį, kuris gali padidinti širdies ligų riziką.

Cholesterolio kiekis ir amžius

Cholesterolio kiekis linkęs didėti su amžiumi. Jei imatės veiksmų, kad pasiektumėte arba išlaikytumėte sveiką lygį anksčiau gyvenime, laikui bėgant jie gali nepadidėti pavojingai. Ilgus metus nekontroliuojamas cholesterolio kiekis gali būti sudėtingas gydyti.

CDC rekomenduoja 20 metų ir vyresniems žmonėms kaskart tikrinti cholesterolio kiekį 5 metaiarba dažniau, jei jie turi kitų širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių.

Vaikai rečiau turi aukštą cholesterolio kiekį, todėl gydytojams gali tekti tik patikrinti jų kiekį du kartus kol jiems nesukako 18 metų.

Tačiau vaikams, turintiems didelio cholesterolio kiekio rizikos veiksnių, jų lygis turėtų būti tikrinamas dažniau.

Paprastai patinai visą gyvenimą turi aukštesnį lygį nei moterys. Vyrų cholesterolio kiekis didėja su amžiumi, o moterų cholesterolio kiekis pakyla po menopauzės.

Remiantis Nacionaliniais sveikatos institutais (NIH), toliau pateiktoje lentelėje rodomas sveikas cholesterolio kiekis pagal amžių. Gydytojai cholesterolį matuoja miligramais decilitre (mg/dl).

Cholesterolio tipas Kiekvienas 19 metų ar jaunesnis Vyrai 20 metų ir vyresni Moterys nuo 20 metų
bendro cholesterolio mažiau nei 170 mg/dl 125–200 mg/dl 125–200 mg/dl
ne DTL mažiau nei 120 mg/dl mažiau nei 130 mg/dl mažiau nei 130 mg/dl
MTL mažiau nei 100 mg/dl mažiau nei 100 mg/dl mažiau nei 100 mg/dl
DTL daugiau nei 45 mg/dl 40 mg/dl ar daugiau 50 mg/dl ar daugiau

Rekomenduojamas cholesterolio kiekis

Be senėjimo, bet kokie cholesterolio kiekio pokyčiai dažniausiai atsiranda dėl sveikatos būklės ir gyvenimo būdo veiksnių.

Žemiau mes išsamiau aprašome sveikus ir nesveikus diapazonus.

Cholesterolio kiekis suaugusiems

Gydytojas gali klasifikuoti asmens lygį kaip aukštą ar žemą, ribinį arba sveiką.

Bendras cholesterolis

Bendras cholesterolio kiekis mažesnis nei 200 mg/dl yra sveikas suaugusiesiems.

Gydytojai 200–239 mg/dl rodmenis laiko ribiniais, o mažiausiai 240 mg/dl – dideliais.

MTL cholesterolio

Idealiu atveju MTL cholesterolio kiekis turėtų būti mažesnis nei 100 mg/dl. Gydytojai gali nereikšti susirūpinimo dėl 100–129 mg/dl koncentracijos žmonėms, neturintiems sveikatos problemų, tačiau jie gali pasiūlyti gydymą šiame etape žmonėms, sergantiems širdies ligomis ar jos rizikos veiksniais.

Jei žmogaus rodmuo yra 130–159 mg/dl, jis yra ribinis, o 160–189 mg/dl – didelis. Mažiausiai 190 mg/dl rodmuo yra labai didelis.

DTL cholesterolio

Gydytojai rekomenduoja išlaikyti aukštesnį DTL lygį. Žmonėms, kurių rodmuo yra mažesnis nei 40 mg/dl, gali kilti širdies ligų rizika.

Jei žmogaus rodmuo yra 41–59 mg/dl, gydytojai mano, kad ši riba yra žema. Optimalus DTL lygis yra 60 mg/dl arba didesnis.

Cholesterolio kiekis vaikams

Amerikos pediatrų akademijos duomenimis, vaikų bendras cholesterolio kiekis turi būti mažesnis nei 170 mg/dl.

Didžiausias ribinis diapazonas yra 170–199 mg/dl, o 200 mg/dl ar daugiau rodmuo yra didelis.

MTL cholesterolio kiekis turi būti mažesnis nei 110 mg/dl. Didžiausias ribinis diapazonas yra 110–129 mg/dl, o bet koks rodmuo, viršijantis 130 mg/dl, yra didelis.

Kiti veiksniai, turintys įtakos cholesterolio kiekiui kraujyje

The CDC atkreipia dėmesį į tai, kad kai kurios sveikatos sąlygos ir gyvenimo būdo veiksniai gali padidinti cholesterolio kiekį. Jame teigiama, kad, pavyzdžiui, 2 tipo cukrinis diabetas padidina MTL cholesterolio kiekį, kaip ir šeiminė hipercholesterolemija.

CDC taip pat teigia, kad dieta, kurioje yra daug sočiųjų riebalų, ir mažas fizinis krūvis gali prisidėti prie aukšto cholesterolio kiekio padidėjimo.

Be to, pripažįstama, kad jei šeimos nariai turi aukštą cholesterolio kiekį, padidėja rizika.

Kaip sumažinti cholesterolio kiekį

The NSI rekomenduoja šias cholesterolio kiekio mažinimo strategijas:

 • laikantis turtingos dietos širdžiai sveika maisto produktai, įskaitant daug vaisių ir daržovių, liesų baltymų ir nesmulkintų grūdų
 • tampa fiziškai aktyvesnis
 • mesti rūkyti, jei tai tinka
 • turintis a vidutinio svorio
 • valdant stresą

NIH rekomenduoja pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu prieš pradedant naują mankštos planą, tačiau apskritai ji pataria žmogui mankštintis bent 30 minučių per dieną.

Sveika mityba ir daug mankštos taip pat gali sumažinti vaikų aukštą cholesterolio kiekį.

Paprastai kuo anksčiau žmogus pradeda daryti šiuos pokyčius, tuo geresnis jo cholesterolio kiekis, nes laikui bėgant cholesterolis kaupiasi.

Didelis cholesterolio kiekis bet kuriame amžiuje padidina širdies ligų, infarkto ir insulto riziką. Ši rizika laikui bėgant tik didėja.

Vaistų terapija aukštam cholesterolio kiekiui gydyti

Kai vien gyvenimo būdo pokyčiai negali sumažinti didelio cholesterolio kiekio, gydytojai gali rekomenduoti vaistus. The CDC praneša, kad šie vaistai ir papildai gali padėti:

 • Statinai: Šie vaistai neleidžia kepenims gaminti cholesterolį.
 • Tulžies rūgščių sekvestrantai: Šie vaistai sumažina riebalų, kuriuos organizmas pasisavina iš maisto, kiekį.
 • Cholesterolio absorbcijos inhibitoriai: Šie vaistai mažina riebalų, vadinamų trigliceridais, kiekį kraujyje ir sumažina su maistu pasisavinamo cholesterolio kiekį.
 • Kai kurie vitaminai ir papildai: Jie, tokie kaip niacinas, neleidžia kepenims pašalinti DTL ir mažina trigliceridų kiekį.
 • Omega-3 riebalų rūgštys: Tai padidina DTL lygį ir sumažina trigliceridų kiekį.

Kada pasikalbėti su gydytoju

Iki 18 metų gydytojas turėtų pasitikrinti bent jau vaiko cholesterolio kiekį du kartus. Jei vaiko šeimoje yra buvę širdies ligų, antsvorio ar tam tikrų kitų sveikatos sutrikimų, gydytojai gali rekomenduoti dažniau tikrinti lygius.

Sveikatos priežiūros specialistas kas 4–6 metus turėtų tikrinti 20 metų ir vyresnių suaugusiųjų cholesterolio kiekį.

Gydytojas gali rekomenduoti gydymą, jei:

 • Rezultatai rodo aukštą arba ribinį aukštą bendrojo ir MTL cholesterolio kiekį.
 • Žmogus turi antsvorio.
 • Asmens šeimoje yra buvę širdies ligų.

Santrauka

Cholesterolio kiekis didėja su amžiumi, o padidėjęs cholesterolio kiekis bet kuriame amžiuje padidina riziką širdies priepuolių ir insultų.

Norint pasiekti arba išlaikyti sveiką lygį, gali prireikti keisti gyvenimo būdą, o jei to nepakanka, – receptinius vaistus.

Gydytojas turėtų tikrinti cholesterolio kiekį suaugusiems, pradedant nuo 20 metų, kas 4–6 metus.