Natūralūs kraujo skiedikliai – tai medžiagos, mažinančios kraujo gebėjimą formuotis krešuliams. Kraujo krešėjimas yra būtinas procesas, tačiau kartais kraujas gali krešėti per daug, o tai gali sukelti komplikacijų, kurios gali būti pavojingos.

Žmonėms, turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, įgimtų širdies ydų, gali prireikti kraują skystinančių vaistų, kad sumažėtų širdies priepuolio ar insulto rizika.

Kraujo skiedikliai veikia dviem būdais. Antitrombocitai neleidžia kraujo ląstelėms sulipti ir tapti krešuliu. Antikoaguliantai sukelia lėtesnį krešėjimą.

Prieš bandydami natūralias priemones, būtina pasikalbėti su gydytoju, nes jos gali neveikti taip gerai kaip vaistai ir gali trukdyti vartoti kai kuriuos receptinius vaistus.

Kai kurie maisto produktai ir kitos medžiagos, kurios gali veikti kaip natūralūs kraujo skiedikliai ir padėti sumažinti krešulių riziką, yra šie:

1. Ciberžolė

kraują skystinančių prieskonių, išsibarsčiusių aplink grūstuvąPasidalinkite Pinterest
Rowan Jordan / Getty Images

Auksinį prieskonį, žinomą kaip ciberžolė, žmonės jau seniai naudojo kulinariniais ir medicininiais tikslais. Kurkuminas yra aktyvus ciberžolės ingredientas ir, atrodo, turi priešuždegiminių ir kraują skystinančių ar antikoaguliantų savybių.

A 2019 metų apžvalga viduje konors EPMA žurnalas nurodo, kad ciberžolė gali padėti blokuoti kraujo krešėjimą ir pataria būti atsargiems derinant ciberžolę su kraują skystinančiais vaistais.

Žmonės gali dėti ciberžolės į karį ir sriubas arba sumaišyti su karštu vandeniu, kad pagamintų guodžiančią arbatą.

2. Imbieras

Imbieras yra dar vienas priešuždegiminis prieskonis, galintis sustabdyti kraujo krešėjimą. Jame yra natūrali rūgštis, vadinama salicilatu. Aspirinas, taip pat žinomas kaip acetilsalicilo rūgštis, yra sintetinis salicilato darinys ir stiprus kraujo skiediklis.

Norėdami gauti antikoaguliacinį natūralių salicilatų poveikį, žmonės gali norėti reguliariai naudoti šviežią arba džiovintą imbierą kepant, gaminant maistą ir sultyse.

Tačiau mažai tikėtina, kad natūralūs salicilatai yra tokie pat veiksmingi kaip kraują skystinantys vaistai.

A 2015 metų literatūros apžvalga 10 tyrimų taip pat rodo, kad imbiero poveikis kraujo krešėjimui yra neaiškus. Tai rodo, kad reikia daugiau tyrimų, kad būtų galima visiškai suprasti galimas imbiero savybes, mažinančias kraują.

3. Kajeno pipirai

Kajeno pipiruose taip pat yra daug salicilatų ir jie gali veikti kaip stiprios kraują skystinančios medžiagos.

2019 m. atliktas tyrimas Ascendens Asia Journal of Multidisciplinary Research nustato, kad kajeno pipirų ekstraktas sulėtino kraujo krešėjimą O+ tipo kraujo mėginiuose.

Tačiau Kajeno pipirai yra gana aštrūs, ir daugelis žmonių gali juos toleruoti tik nedideliais kiekiais.

Kapsules su kajeno pipirais galima įsigyti sveiko maisto parduotuvėse ir internete. Kiti šio prieskonio pranašumai gali būti:

 • kraujospūdžio mažinimas
 • didėjanti apyvarta
 • skausmo pojūčių mažinimas

4. Vitaminas E

Vitaminas E mažina kraujo krešėjimą keliais skirtingais būdais. Šis poveikis priklauso nuo vitamino E kiekio, kurį žmogus vartoja.

The Nacionalinio sveikatos instituto maisto papildų biuras siūlo žmonėms, kurie vartoja kraują skystinančius vaistus, vengti didelių vitamino E dozių.

Neaišku, kiek vitamino E skystina kraują, nors tikėtina, kad žmonėms jo reikėtų vartoti daugiau nei 400 tarptautinių vienetų (TV) per dieną.

Ilgą laiką vartojant dideles vitamino E papildų dozes, pavyzdžiui, daugiau nei 1500 TV per parą, gali atsirasti neigiamų pasekmių.

Gali būti saugiau gauti vitamino E su maistu, o ne papildais. Maisto produktai, kurių sudėtyje yra vitamino E, yra šie:

 • migdolai
 • dygminų aliejus
 • saulėgrąžų aliejus
 • saulėgrąžų sėklos
 • špinatų
 • riešutų sviestas
 • pilno grūdo

5. Česnakai

Be dažnai pageidaujamo maisto ir maisto gaminimo skonio, česnakas turi natūralių antibiotikų ir antimikrobinių savybių.

2018 metų tyrimas iš Maisto mokslas ir biotechnologijos praneša, kad česnako milteliai demonstruoja antitrombozinį poveikį žiurkėms. Antitrombozinis agentas yra medžiaga, mažinanti kraujo krešulių susidarymą.

A 2020 metų studijų apžvalga nustatė, kad česnako papildai padėjo sumažinti kraujospūdį ir turėjo nedidelį antitrombozinį poveikį.

Tyrimas nuo 2015 m Vaistai pažymi, kad kadangi maisto papildai, įskaitant česnaką, gali turėti įtakos trombocitų funkcijai ir krešėjimui, geriausia jų vengti prieš operaciją.

6. Cassia cinamonas

Cinamono sudėtyje yra kumarino, stipraus kraują skystinančio agento. Varfarinas, dažniausiai naudojamas kraują skystinantis vaistas, gaunamas iš kumarino.

Kinijos kasijos cinamono kumarino kiekis yra daug didesnis nei Ceilono cinamone. 2012 metų tyrimas in Farmakognozijos tyrimai. Tačiau ilgalaikis kumarino turinčio cinamono vartojimas gali pakenkti kepenims.

Galbūt geriausia dietoje vartoti nedidelį cinamono kiekį ir naudoti kitus natūralius kraują skystinančius vaistus.

7. Ginkgo biloba

Tradicinės kinų medicinos specialistai tūkstančius metų naudojo Ginkgo biloba medžio lapus. Ginkmedis taip pat yra labai populiarus vaistažolių papildas JAV ir Europoje. Žmonės jį vartoja dėl kraujo sutrikimų ir atminties problemų.

Remiantis vienu 2019 m Bioorganinė chemijakai kurie Ginkgo biloba junginiai gali blokuoti trombiną – fermentą, kuris sukelia kraujo krešėjimą.

Tačiau mokslininkai tyrimą atliko laboratorijoje, o ne su žmonėmis ar gyvūnais. Reikia atlikti tolesnius tyrimus, siekiant išsiaiškinti, ar ginkmedis turi tokį patį poveikį žmogaus organizmui.

8. Vynuogių sėklų ekstraktas

Ten yra šiek tiek įrodymai daryti prielaidą, kad vynuogių sėklų ekstraktas gali turėti naudos sergant įvairiomis širdies ir kraujo ligomis.

Tai taip pat gali padėti išvengti aukšto kraujospūdžio, nors tyrimai yra įvairūs.

Vynuogių sėklų ekstraktas taip pat gali veikti kaip natūralus kraujo skiediklis. Dėl šių padarinių, Nacionalinis papildomos ir integruotos sveikatos centras siūlo tam tikroms žmonių grupėms nevartoti vynuogių sėklų ekstrakto, įskaitant žmones:

 • su kraujo sutrikimais
 • kurie vartoja kraują skystinančius vaistus
 • kuriems ruošiamasi operuoti

9. Dong quai

Dong quai, taip pat žinomas kaip „moteriškas ženšenis“, yra dar viena tradicinė kinų žolė, galinti sumažinti kraujo krešėjimą.

Tokį poveikį gali sukelti dong quai kumarino kiekis – ta pati medžiaga, dėl kurios cinamonas yra toks stiprus antikoaguliantas.

Tačiau nedidelis tyrimas iš 2015 m Kraujas nustato, kad kasdien vartojamas 1000 miligramų (mg) dong quai neturėjo reikšmingos įtakos kraujo krešėjimui. Autoriai pažymi, kad reikalingi papildomi tyrimai.

Žmonės dong quai vartoja per burną ir gali vartoti žolelių arbatoje ar sriuboje.

10. Karščiavimas

Feverfew yra vaistinis augalas, kilęs iš tos pačios šeimos kaip ir ramunės Asteraceae šeima. Žmonės gali vartoti karščiavimą dėl:

 • migrena
 • reumatoidinis artritas
 • karščiavimas

Pagal vieną įvykio Pranešimas in Medicinos bylų žurnalas, vartojant karštligę, prasidėjo kraujavimas iš makšties ir pailgėjo mėnesinių ciklas. Nutraukus karščiavimą, žmogaus kraujo krešėjimas normalizavosi. Ataskaitos autoriai įspėjo, kad prieš operaciją ar kraują skystinančius vaistus nevartoti karščiavimo.

Vis dėlto, norint patvirtinti šį poveikį, reikia atlikti tyrimus didelėse žmonių grupėse.

Feverfew tiekiamas kapsulėmis arba skystu pavidalu.

11. Bromelainas

Bromelainas yra fermentas, išgaunamas iš ananasų. Jis gali turėti priešuždegiminių savybių ir gali būti veiksmingas vaistas nuo širdies ir kraujagyslių ligų.

Vienas 2016 m. tyrimas iš Kraujo krešėjimas ir fibrinolizė nustatė, kad bromelainas, pridėtas į in vitro kraujo mėginius, padidino kraujo krešėjimo laiką arba jo protrombino laiką. Tačiau bromelaino suleidimas nedideliam skaičiui pelių tokio poveikio neparodė, todėl reikia atlikti daugiau tyrimų.

Bromelainą galima įsigyti kaip papildą sveikatos parduotuvėse ir vaistinėse.

12. Alavijas

Alavijas buvo naudojamas šimtus metų tiek lokaliai, tiek kaip maisto papildas. Žmonės to imasi padėti esant tokioms sąlygoms, kaip:

 • vidurių užkietėjimas
 • uždegimas
 • diabetas

Kaip ir imbieras ir kajeno pipirai, alavijo sudėtyje yra salicilatų, kurie gali sukelti kraują skystinantį poveikį.

Vienas 2020 m. tyrimas Profesionalus medicinos žurnalas nustatė, kad, laboratorijoje pridėjus į kraują, alavijo gelis parodė antitrombocitinį poveikį, panašų į aspirino. Tačiau reikia daugiau tyrimų dėl alavijo kaip maisto papildo žmonėms.

Žmonės gali vartoti alaviją kaip kapsulę arba kaip minkštą gelį. Dėl galimo poveikio kraujavimui žmonės turėtų nustoti vartoti alaviją 2 savaitės prieš operaciją.

13. Nakviša

Aliejus iš nakvišų, arba Oenothera biennisgali padėti:

 • reumatoidinis artritas
 • menopauzės simptomai
 • širdies ir kraujagyslių problemos
 • daug kitų sąlygų

Tiesą sakant, nakviša buvo žinoma kaip „Karaliaus vaistas nuo visko“ Europoje 1600 m.

Nakvišų aliejus taip pat gali sumažinti kraujo krešėjimą. 2020 m. atvejo tyrimas Cureus