Patarimai, kaip maksimaliai išnaudoti psichoterapijos seansus

Kiek laiko klientai praleidžia psichoterapijoje?

2010 m. žurnale „American Journal of Psychiatry” paskelbto tyrimo duomenimis, 42 proc. žmonių psichoterapijoje praleidžia nuo 3 iki 10 apsilankymų, o 1 iš 9 apsilanko daugiau nei 20 seansų.

Konsultavimas kainuoja daugeliu aspektų – tai jūsų laiko, pinigų ir emocinės energijos sąnaudos. Toliau pateikti patarimai padės padidinti išmoktų pamokų skaičių, viršijantį 50 minučių valandą.

Psichiatro konsultacija kaip ir bet koks užsiėmimas — kuo daugiau pastangų įdėsite, tuo produktyvesnis bus rezultatas ir tuo geriau jausitės. „Pokalbių terapija” yra savotiška klaidinga sąvoka – jai reikia daug daugiau nei tik kalbėti. Tai labai interaktyvus ir į veiksmą orientuotas procesas, kurio vairuotojo kėdėje sėdite jūs. Juk jūs esate savo gyvenimo ekspertas.

Kaip sutaupyti laiko ir pinigų psichoterapinei konsultacijai.

1. Sudarykite klausimų, kuriuos norite aptarti, sąrašą. Tai naudinga norint susisteminti savo mintis ir nustatyti prioritetus toms probleminėms sritims, kurios kelia didžiausią stresą.

2. Atkreipkite dėmesį į labiausiai per savaitę išgyvenamas neigiamas mintis ir jausmus, taip pat į tai, kada, kur ir su kuo jie pasireiškia. Šie automatiniai ir nesveiki „scenarijai” gali būti labai nesąmoningi ir tokie paplitę, kad galite nežinoti apie jų egzistavimą.

3. Pasiimkite užrašų knygelę, kad galėtumėte užsirašyti terapeuto pasiūlytas idėjas, pratimus ar šaltinius. Sesijos metu vyksta daug įvykių, o galvoje sklandant tiek daug įvairių idėjų, galite neprisiminti kai kurių svarbių aptartų dalykų.

4. Atlikite namų darbus! Penkiasdešimties minučių seansas gali greitai prabėgti. Namų darbai – tai būdas papildyti sesijos metu atliktą sunkų darbą, o svarbiausia, jie palaiko jūsų ryšį su protu ir kūnu.

5. Rūpinkitės savimi. Nedideli gyvenimo būdo pokyčiai gali gerokai pagerinti emocinę ir fizinę savijautą. Jūsų nuotaiką ir energijos lygį turėtų pagerinti mankšta, gilus kvėpavimas, atsipalaidavimo ir vizualizacijos pratimai. Kiti sveikatai naudingi patarimai: mažinkite kofeino turinčių gėrimų, alkoholio ir narkotikų vartojimą, miegui teikite pirmenybę.

6. Bendraukite su gydytoju arba psichiatru, jei vartojate psichotropinius vaistus (arba bet kokius kitus vaistus). Būkite atviri ir sąžiningi apie rezultatus, šalutinį poveikį ir jų laikymąsi. Kartais reikia koreguoti vaistų dozes, rūšis ir dažnumą, kol bus pasiektas norimas rezultatas.

7. Leiskite savo jausmams būti žinomiems. Jei nesutinkate su terapeutu arba patiriate ypač stiprią emocinę reakciją į ką nors, ką jis (ji) pasakė per ankstesnį seansą, kalbėkite apie tai. Nors terapeutai yra apmokyti stebėti įvairias bendravimo formas, mes nesame minčių skaitytojai. Jums suteikiama galimybė inicijuoti nepatogų pokalbį ir atkreipti dėmesį į neigiamus jausmus, susijusius su terapija.

8. Būkite pasirengę sunkiai dirbti ir jaustis nepatogiai. Terapija dažnai yra pirmoji vieta, kur pripažįstami nerimą keliantys, širdį draskantys ir traumuojantys prisiminimai bei įvykiai. Būkite sąžiningi dėl medžiagos, su kuria jaučiatės patogiai dirbdami, tačiau būkite pakankamai atviri, kad pasitikėtumėte priešais jus sėdinčiu specialistu. Geras gydytojas yra prisitaikęs prie savo klientų išgyvenimų ir žino, kada keisti intervencijos tempą ir kryptį.

9. Priimkite tiesą. Mes visi kartais naudojame neigimą kaip gynybos mechanizmą, tačiau realybę galima neigti tik tiek ilgai. Jau priėmėte gyvybiškai svarbų ir galbūt gyvenimą keičiantį sprendimą gydytis, todėl suteikite sau galimybę į savo santykius ir aplinkybes pažvelgti sąžiningiau.

10. Juokitės. Humoro jausmas padeda kiekvienoje situacijoje.

11. Veiksmai yra tai, kas svarbiausia. Nesvarbu, ar į terapiją atėjote norėdami įveikti romantišką išsiskyrimą, chroniškas tarpasmenines problemas, ar socialinį nerimą, teigiami pokyčiai įvyks, kai įsipareigosite keisti savo mintis, jausmus ir elgesį.