Anterolistezė yra nenormalus stuburo kaulų išsidėstymas, dažniausiai pažeidžiantis apatinę nugaros dalį.

Tai atsiranda, kai viršutinis slankstelis paslysta priešais esantį žemiau. Skausmas dažnai yra pirmasis anterolistezės simptomas.

Netinkami slanksteliai gali suspausti nervus, o tai gali turėti skausmingų ir sekinančių pasekmių. Anterolistezė taip pat gali paveikti kitas kūno dalis, pavyzdžiui, rankas ar kojas.

Paslydimo dydis klasifikuojamas skalėje nuo lengvo iki sunkaus. Gydymas gali būti nuo lovos poilsio iki operacijos. Anterolistezė dažnai vadinama spondilolisteze.

Priežastys

svorių kilnojimasPasidalinkite Pinterest
Anterolistezę gali sukelti staigi buka jėga arba ilgainiui sunkus fizinis krūvis.

Anterolistezė dažnai atsiranda dėl staigaus bukos jėgos arba lūžių. Tai gali būti traumos, paprastai patiriamos autoavarijos ar kritimo metu, pasekmė. Anterolistezė taip pat gali išsivystyti laikui bėgant atliekant sunkų fizinį krūvį, pavyzdžiui, kultūrizmą.

Senėjimas yra dar viena dažna anterolistezės priežastis. Tai natūraliai atsiranda laikui bėgant, nes kremzlės tarp slankstelių susilpnėja ir plonėja.

Anterolistezė taip pat gali būti susijusi su pagrindinėmis ligomis, tokiomis kaip silpni kaulai, artritas ar navikai. Navikas gali priversti slankstelį pajudėti iš natūralios padėties.

Kartais anterolistezė yra susijusi su genetiniu vaikų stuburo augimo defektu.

Simptomai

Anterolistezės simptomai priklausys nuo slydimo dydžio ir stuburo dalies, kurioje slydimas įvyko.

Anterolistezė gali sukelti nuolatinį ir stiprų vietinį skausmą arba laikui bėgant gali išsivystyti ir pablogėti. Skausmas gali būti nuolatinis ir dažnai paveikia apatinę nugaros dalį arba kojas.

Judėjimo problemos dėl skausmo gali sukelti neveiklumą ir svorio padidėjimą. Tai taip pat gali sukelti kaulų tankio ir raumenų jėgos praradimą. Taip pat gali būti paveiktas kitų kūno vietų lankstumas.

Kiti anterolistezės simptomai:

 • raumenų spazmai
 • pulsuojantys ar dilgčiojimo pojūčiai
 • nesugebėjimas jausti karščio ar šalčio pojūčių
 • skausmas ir bloga laikysena
 • silpnumas

Sunkiais atvejais gali pasireikšti šie simptomai:

 • sunku vaikščioti ir riboti kūno judesiai
 • šlapimo pūslės ar žarnyno funkcijos praradimas

Diagnozė

Pasidalinkite Pinterest
Įtariama anterolistezė gali būti diagnozuojama naudojant rentgeno spindulius, kompiuterinę tomografiją arba MRT.

Gydytojas diagnozuos anterolistezę, atlikdamas fizinį patikrinimą ir įvertindamas asmens simptomus. Tyrimas paprastai apima reflekso patikrinimą.

Norint patvirtinti įtariamą anterolistezės diagnozę, gali būti naudojami rentgeno spinduliai, kompiuterinė tomografija ir MRT. Šie vaizdo gavimo metodai naudojami kaulų defektams tirti ir traumoms bei nervų pažeidimams įvertinti.

Įvertinimas

Kitas žingsnis po diagnozės yra nustatyti žalos mastą. Ši vertinimo skalė naudojama būklės sunkumui ir reikalingam gydymui nustatyti.

 • 1 klasė: mažiau nei 25 procentai slydimo
 • 2 klasė: slydimas nuo 26 iki 50 procentų
 • 3 klasė: slydimas nuo 51 iki 75 procentų
 • 4 klasė: 76 procentai ar daugiau slydimo

Retai pasitaiko 100 procentų paslydimo atvejų, kai viršutinis slankstelis visiškai nuslysta nuo žemiau esančio.

Gydymas

Gydytojai gydymo planą grindžia slydimo laipsniu. Žmonėms, sergantiems 1 ir 2 laipsnio slydimu, simptomai paprastai būna lengvi, o gydymo tikslas yra sumažinti skausmą ir diskomfortą. 3 ir 4 laipsnio paslydimai laikomi sunkiais ir galiausiai gali prireikti operacijos.

Lengvo slydimo gydymo galimybės gali apimti trumpą lovos režimą, švelnų pratimą ir skausmą malšinančius vaistus. Sunkiais atvejais gali prireikti chiropraktinio gydymo ir operacijos. Chirurgija laikoma paskutine išeitimi.

Poilsis

Lovos režimas gali padėti įveikti lengvus anterolistezės atvejus. Reikėtų visiškai nutraukti sportavimą ir įtemptą kasdienę veiklą, kol skausmas aprims.

Poilsis taip pat gali padėti išvengti tolesnio paslydimo ar slankstelių pažeidimo.

Vaistas

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) gali būti naudojami skausmui ir uždegimui, kurį sukelia anterolistezė, gydyti.

Esant stipresniam skausmui, gali prireikti steroidų ir opioidų. Epiduriniai steroidai, švirkščiami tiesiai į nugarą, gali sumažinti uždegimą ir palengvinti skausmą.

Terapija

Sudėtingi simptomai gali būti gydomi fizine terapija, dažnai kartu su mankštos programa.

Įtvaras arba nugaros atrama gali būti naudojama siekiant stabilizuoti apatinę nugaros dalį ir sumažinti skausmą. Chiropraktinis gydymas netgi gali padėti grąžinti slankstelį į pradinę padėtį.

Pratimas

Pratimai dažniausiai atliekami kartu su fizine terapija. Pratimai gali padidinti judėjimą be skausmo, pagerinti lankstumą ir sustiprinti nugaros raumenis.

Stabilizavimo pratimai gali išlaikyti stuburo judrumą, sustiprinti pilvo ir nugaros raumenis bei sumažinti skausmingą pažeisto stuburo kaulų judėjimą.

Chirurgija

Chirurgija yra paskutinė priemonė gydant anterolistezę. Gali prireikti, jei slankstelis ir toliau slysta arba jei skausmas išlieka nepaisant kitų gydymo būdų.

Chirurgija gali apimti slankstelių reguliavimą plokštelėmis, laidais, strypais ar varžtais.

Paprastai anterolistezei gydyti naudojama viena iš šių chirurginių procedūrų.

 • Dekompresijakai pašalinamas kaulas ar kiti audiniai, kad būtų sumažintas spaudimas slanksteliams ir susijusiems nervams.
 • Stuburo suliejimas, kai kaulo gabalėlis persodinamas į nugarinę stuburo dalį. Kaulas gyja ir susilieja su stuburu. Tai sukuria tvirtą kaulų masę, kuri padeda stabilizuoti stuburą.

Taip pat galima apsvarstyti dekompresijos ir stuburo suliejimo derinį.

Rizikos veiksniai

Pasidalinkite Pinterest
Mažo poveikio sporto šakos, tokios kaip plaukimas ir važiavimas dviračiu, gali sumažinti anterolistezės atsiradimo riziką.

Vyresnio amžiaus žmonės dažniau kenčia nuo anterolistezės. Paprastai tai pasireiškia vyresniems nei 50 metų žmonėms, o moterys praneša apie greitesnį vystymąsi.

Dėl natūralaus senėjimo procesai kaulai susilpnėja ir tampa jautresni pažeidimams, įskaitant anterolistezę.

Žmonės, kurie reguliariai užsiima sunkia veikla, padidina anterolistezės atsiradimo riziką. Tai visų pirma sportininkai ir sunkiaatlečiai.

Anterolistezės riziką galima sumažinti:

 • stiprinti nugaros ir pilvo raumenis
 • Dalyvavimas sporto šakose, kurios sumažina apatinės nugaros dalies traumų riziką, pavyzdžiui, plaukimas ir važiavimas dviračiu
 • išlaikyti sveiką svorį, kad sumažintumėte apatinės nugaros dalies įtampą
 • valgyti subalansuotą mitybą, kuri padės išlaikyti kaulų stiprumą

Outlook

Kai kurių šaltinių duomenimis, lengvų anterolistezės atvejų nechirurginis gydymas yra sėkmingas apie 80 proc. Jei kaulai nespaudžia jokių nervų, po gydymo nugaros skausmas gali nepasikartoti.

Tais atvejais, kai nervai suspaudžiami po kaulo slydimo, kyla nuolatinio nervų pažeidimo pavojus. Tai gali sukelti nuolatinį arba pasikartojantį nugaros skausmą net po gydymo.

Kai kurie mokslininkai teigia, kad chirurgija sėkmingai palengvina simptomus 85–90 procentų sunkių anterolistezės atvejų.