Plaktukas yra būklė, kuri paveikia antrą, trečią ar ketvirtą pirštą. Jis pažeidžia piršto vidurinį sąnarį, kuris lenkia žemyn ir primena plaktuką.

Nespalvotas baleto šokėjos pėdų atvaizdas baleto batuose. Jie laiko koją dėl skausmo, kurį sukelia plaktukas.Pasidalinkite Pinterest
Seanas Locke’as/Stocksy

Būklė atsiranda dėl sąnarį supančių struktūrų disbalanso. Dažna priežastis yra netinkamai prigludusių batų dėvėjimas. Simptomai yra skausmas, patinimas ir sunku vaikščioti.

Plaktuko pirštas yra lankstus, kai pradeda vystytis. Bet jei asmuo, sergantis šia liga, negauna gydymo, jis gali tapti standus.

Skaitykite toliau, kad sužinotumėte daugiau apie plaktuko pirštų priežastis, simptomus ir diagnozę, taip pat apie komplikacijas, gydymą ir prevenciją.

Pastaba apie seksą ir lytį

Seksas ir lytis egzistuoja spektruose. Šiame straipsnyje bus vartojami terminai „vyras“, „moteris“ arba abu, nurodant gimimo metu priskirtą lytį. Norėdami sužinoti daugiau, spustelėkite čia.

Plaktuko pirštų atsiradimo priežastys

Dėl raumenų ir sausgyslių, supančių vidurinį piršto sąnarį, disbalansas sukelia plaktuką. Prie šio disbalanso gali prisidėti keli veiksniai, įskaitant:

Avalynė

Batai, kurie yra per ankšti pirštų srityje arba turi aukštą kulną, gali priversti pirštus sulenkti arba sulenkti. Kai kojų pirštai būna tokioje padėtyje ilgą laiką, raumenys, leidžiantys pirštams išsitiesti, tampa įtempti ir mažiau darbingi. Ilgainiui jie nesugeba išsitiesinti net ir avėdami erdvesnius batus.

Šis suveržimas kartu su kitais veiksniais daugeliu atvejų lemia plaktuko pirštą. Varnalėšos ir nuospaudos dėl ankštų batų taip pat gali pabloginti būklę.

Pirštų ilgis ir pėdos laikysena

A 2021 metų straipsnis pažymi, kad plaktukas dažniau pasitaiko ilgesniems pirštams. Ilgi pirštai gali padidinti tikimybę, kad pirštas bus sulenktas arba suspaustas dėl aptemptų ar kulnų batų. Plaktukinis pirštas taip pat dažniau pasitaiko žmonėms, turintiems kitų pėdų ligų, pvz., plokščių pėdų ar snukių.

Plokščios pėdos yra tada, kai žmogus neturi matomo lanko, kai padeda kojas ant lygaus paviršiaus. Sąnariai atsiranda, kai ant didžiojo piršto pagrindo sąnario atsiranda kaulo atauga, todėl jis linksta į kitus pirštus.

Genetika

Kai kuriems žmonėms dėl genetikos gali išsivystyti plaktukas.

An senesnis 2013 metų tyrimas 2002–2008 m. duomenimis ištyrė 2446 baltųjų Europos dalyvių pirštų deformacijų, įskaitant plaktuko pirštus, dažnį. Tyrėjai išsiaiškino, kad šios ligos yra labai paveldimos tarp šios populiacijos, o tai reiškia, kad jei giminaičiai turi kūjo pirštą, kiti šeimos nariai gali susirgti šia liga.

Tačiau kadangi tyrime nebuvo nagrinėjamos šeimos iš kitų pasaulio šalių ar kitų rasių ir etninių grupių, neaišku, ar tai taikoma visiems žmonėms.

Amžius ir lytis

Plaktukinis pirštas dažniau pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms, ypač moterims. Viduje konors 2013 metų tyrimasPusė 70 metų ir vyresnių moterų turėjo mažesnę pirštų deformaciją. Taip gali būti dėl to, kad kai kuriose kultūrose moterys dažniau avi batus, kurie sutraukia arba spaudžia pirštus, todėl labiau tikėtina, kad pirštas plaktukas.

2021 m. atliktas skerspjūvio tyrimas iš Malaizijos parodė, kad jaunų moterų, kurios darbe avėjo aukštakulnius, kojų pirštų problemų dažnis gerokai didesnis, nei tų, kurios avi kitų tipų batus. Pirštų problemos apėmė nuospaudas, snukius ir plaktuką.

Buvęs sužalojimas

Plaktuko pirštas nėra tiesioginis sužalojimo rezultatas. Tačiau Amerikos pėdų ir kulkšnių chirurgų koledžas (ACFAS) pažymi, kad ankstesnė piršto trauma gali prisidėti prie jo vystymosi vėliau.

Kitos sveikatos būklės

Tam tikros sveikatos sąlygos gali padidinti riziką plaktuko piršto. Jie apima:

 • diabetas
 • neuromuskulinės būklės, paveikiančios raumenis, raumenis kontroliuojančius nervus arba ryšį tarp nervų ir raumenų
 • raumenų disbalansas, nesusijęs su avalyne
 • uždegiminės sąnarių ligos, tokios kaip artritas

Simptomai ir diagnozė

Asmuo, turintis plaktuko pirštą, turės vieną pirštą, kuris nuolat bus sulenktas. Jiems gali būti sunku ištiesinti arba visai nepavyks ištiesinti.

Kiti plaktuko piršto simptomai:

 • pažeisto piršto skausmas, ypač jį judinant ar avint batus
 • nuospauda arba kukurūzai plaktuko piršto vidurinio sąnario viršuje
 • patinimas
 • sunku vaikščioti

Diagnozė apima fizinį patikrinimą, siekiant išsiaiškinti, ar pirštas gali išsitiesti, ar yra standus. Jei gydytojai įtaria piršto plaktuką, jie paskirs rentgeno nuotrauką, kad tai patvirtintų.

Jei pėdų nervus ir raumenis gali paveikti kita liga, pvz., diabetas, gydytojas gali nurodyti atlikti ir jų tyrimus.

Kaip pataisyti plaktuko pirštą

Ankstyvosiose plaktuko pirštų stadijose pirštas vis dar yra lankstus. Per tą laiką nechirurginiai metodai gali sustabdyti piršto įstrigimą sulenktoje padėtyje. Gydytojas gali rekomenduoti:

Avalynės pokyčiai

Žmonės, kurių pirštas yra ankstyvoje stadijoje, turėtų vengti avėti siaurus, aptemptus ar aukštakulnius batus. Vietoj to ieškokite:

 • plokščiapadžiai arba žemakulniai batai, kurių kulnas mažesnis nei 2 coliai (5 centimetrai)
 • batai su plačiu ir giliu pirštu, kad tilptų ilgi arba sulenkti pirštai
 • atviri batai ar sandalai

Pratimai

Pratimai taip pat gali sustiprinti ir ištempti pėdų raumenis, o tai gali sumažinti pusiausvyros sutrikimą, sukeliantį plaktuką. Specialūs pratimai apima:

 • mažų daiktų pakėlimas kojų pirštais
 • pirštais braukdamas rankšluostį ant grindų
 • švelniai rankiniu būdu ištempkite kojos pirštą

Nereceptiniai produktai

Žmonės gali įsigyti kojų pagalbinių priemonių be recepto (OTC), kad išlaikytų kojų pirštus patogioje padėtyje ir sumažintų jiems spaudimą. Tai gali būti minkšti dirželiai, vamzdeliai arba pagalvėlės. Nuospaudos arba kukurūzų pagalvėlės taip pat gali sumažinti diskomfortą.

Skausmui malšinti žmonės gali norėti vartoti nereceptinius skausmą malšinančius vaistus simptomams valdyti.

Įtvaras

Įtvaras yra ortopedinis prietaisas, kuris gali padėti sumažinti plaktuko piršto simptomus arba padėti išvengti jo pablogėjimo. ACFAS praneša, kad įtvarų įdėjimas į batus gali padėti kontroliuoti raumenų, sausgyslių ar abiejų disbalansą.

Žmonės iš gydytojo gali gauti ortopedinį prietaisą, kuris yra pagamintas pagal užsakymą jų pėdoms. Chirurgai taip pat gali rekomenduoti naudoti vieną po to, kai asmeniui atliekama operacija.

Chirurginis gydymas

Jei nechirurginis gydymas nepalengvina simptomų arba plaktukas tampa nepajudinamas, galima atlikti operaciją. Plaktukinio piršto operacija paprastai nereikalauja buvimo ligoninėje, o tik vietinio anestetiko.

Galimos šios operacijos rūšys:

 • Sausgyslių pailginimas: Tai galimas pasirinkimas žmonėms, kurių plaktukas vis dar yra lankstus, o ne fiksuotas. Jis pailgina sausgysles, kurios sukelia disbalansą.
 • Sausgyslių perkėlimas: Kita operacija, skirta asmenims, turintiems lankstų plaktuko pirštą. Tai apima sausgyslių perkėlimą iš piršto apačios į viršų, kad sąnarys būtų ištemptas tiesiai.
 • Artrodezė: Ši operacija skirta standiems plaktukiniams pirštams ir apima sąnarių suliejimą. Procedūros metu chirurgas pašalina nedidelę sąnario kaulo dalį, leidžiančią jam visiškai ištiesinti. Kartais gydytojai tai gali derinti su sausgyslių pailginimu.

Po vienos iš šių procedūrų žmogus turi apriboti pėdų naudojimo laiką, kol pirštas gyja. Žmonės gali jausti skausmą ar patinimą iki 4–6 savaičių. Žmogui gali tekti pradėti atsigavimo procesą nuo dalinio svorio nešimo mankštos specialiuose batuose 2-6 savaitesprieš perėjus ant standžių sportinių batų po to.

Žmonėms, sergantiems tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, diabetu, pasveikimas gali užtrukti ilgiau.

Rizika ir komplikacijos

Plaktuko pirštas yra progresuojanti būklė, o tai reiškia, kad laikui bėgant ji blogėja. Tai gali sukelti:

 • skausmas
 • vaikščiojimo disbalansas
 • odos pakitimai, tokie kaip kukurūzai, nuospaudos ir pūslės
 • atviros opos
 • sumažėjusi gyvenimo kokybė

Taip pat yra keletas galimų komplikacijų, susijusių su plaktuko piršto operacija, pavyzdžiui, skausmas, standumas, infekcija ir tirpimas. Taip pat įmanoma, kad plaktuko pirštas sugrįžtų.

Remiantis 2021 m. straipsniu, tai įvyksta 10 % atvejų. Pasikartojimas dažniau pasitaiko žmonėms, kuriems operuojamas antrasis, o ne trečias ar ketvirtas pirštas.

Ankstyvas gydymas gali padėti užkirsti kelią šiai rizikai arba ją sumažinti, nes galimas nechirurginis gydymas.

Prevencija

Kadangi ribojančių batų dėvėjimas yra dažna pirštų plaktuko priežastis, dėvint tam tikrus batus galima sumažinti ligos išsivystymo riziką. Žmonės turėtų ieškoti plokščių arba žemakulnių batų su pakankamai vietos pirštais ir vengti batų, kurie:

 • turėti aukštakulnius
 • turi smailius arba siaurus pirštus
 • yra per ankštos

Kitų pirštų plaktuko priežasčių žmogus negali kontroliuoti, todėl geriausias būdas to išvengti yra sutelkti dėmesį į gerai prigludusius batus.

Žmonės, sergantys kitomis pėdų ligomis, tokiomis kaip stuburo sąnariai, plokščiapėdystė ar neuropatija, taip pat gali norėti gydytis dėl šių…