Laisva arba suglebusi oda atsiranda, kai vidiniai ar išoriniai veiksniai veikia pagrindines molekules, kurios padeda išlaikyti odos elastingumą, stangrumą ir drėkinimą.

Dauguma žmonių pradeda jausti odos laisvumą arba atsipalaidavimą nuo metų amžiaus 35 ir 40 metų. Odos laisvumas, atsirandantis su amžiumi, dažniausiai atsiranda dėl kolageno tinklų, elastino skaidulų ir hialurono rūgšties – molekulės, padedančios odai išlaikyti drėgmę – praradimo.

Svorio netekimas, ypač didelis ar greitas svorio kritimas, ir nėštumas taip pat gali atlaisvinti odą tempiant odos molekules ar keičiant odos struktūrą.

Kai kurie kiti sveikatos ir gyvenimo būdo veiksniai taip pat gali prisidėti prie odos laisvinimo, įskaitant:

 • menopauzė
 • ultravioletinių (UV) spindulių pažeidimai
 • dirbtinis įdegis
 • tam tikrų vaistų, tokių kaip steroidai ir kortikosteroidai
 • odos gaminius ar ploviklius, kuriuose yra stiprių cheminių medžiagų
 • rūkymas
 • geriant alkoholį

Šiame straipsnyje aptariame populiarius laisvos odos stangrinimo būdus ir būdus, kaip išvengti odos suglebimo.

1. Pratimas

Kaip stangrinti laisvą odąPasidalinkite Pinterest
Reguliarus pratimas gali padėti odai senti.

Reguliariai mankštintis yra svarbus būdas išlikti sveikiems ir gerai senti. Kai kurios mankštos rūšys taip pat gali padėti sumažinti odos senėjimo poveikį.

A 2015 metų tyrimas nustatė, kad ištvermės pratimai gali sumažinti su amžiumi susijusių odos pokyčių poveikį pelėms ir žmonėms. Autoriai pažymėjo, kad ištvermės pratimai sumažino odos pokyčius, pagerindami audinių metabolizmą, pirmiausia skatindami hormono, vadinamo interleukinu-15, išsiskyrimą iš skeleto raumenų.

Moterys, kurių oda dėl nėštumo yra suglebusi, turėtų pasitarti su gydytoju, kaip geriausia saugiai užsiimti fizine veikla ir kokių pratimų vengti.

2. Stangrinamieji produktai

Yra daug įvairių stangrinamųjų gelių, kremų, pleistrų ir kitų produktų, skirtų vietiniam nedideliems laisvos odos atvejams gydyti.

Žmonės, norintys įsigyti stangrinančią priemonę, turėtų ieškoti produktų, kuriuose yra retinoidų junginių. Retinoidai yra stiprūs antioksidantai, kurie gali padidinti kolageno gamybą.

Tačiau ekspertai nemano, kad stangrinamosios priemonės apskritai yra veiksmingos, o jų prasiskverbimas į odą gali būti nepakankamai gilus, kad padėtų pakelti suglebusią odą.

Remiantis Amerikos dermatologų akademijos duomenimis, dauguma stangrinamųjų produktų geriausiu atveju suteikia subtilių rezultatų, dažniausiai veikiant kaip drėkinamoji priemonė. Žmonėms, kurie stebi šių produktų rezultatus, gali tekti ir toliau juos naudoti, kad ir toliau matytų rezultatus.

3. Papildai

Dieta vaidina svarbų vaidmenį odos sveikatai. Maisto papildai gali turėti naudos palaidai odai, įskaitant senėjimą stabdantį ir senėjimą stabdantį poveikį. Kai kurie iš perspektyviausių odos papildų yra šie:

Kolageno hidrolizatas

Daugelis žmonių mano, kad kolageno papildai sumažina odos senėjimo poveikį, padidindami kolageno kiekį.

Kolageno peptidai geriamojo papildo pavidalu gali pagerinti:

 • odos drėgmės barjerą didinant hialurono rūgšties kiekį
 • kolageno gamyba, todėl stiprėja kolageno tinklai
 • odos fibroblastų – ląstelių, kurios padeda gaminti jungiamuosius junginius, augimas
 • žaizdų gijimas

Tyrimas, kuris buvo pristatytas Kosmetikos dermatologijos žurnalas nustatė, kad moterys, kurios prieš miegą sugėrė 10 gramų geriamųjų kolageno peptidų, pagerėjo odos kolageno lygis ir bendra struktūra po 4 savaičių. Be to, po 8 savaičių jie patyrė geresnį odos drėkinimo lygį.

Antioksidantai

Antioksidantai ir antioksidaciniai fermentai gali padėti sumažinti odos suglebimą ir raukšles neutralizuodami reaktyviąsias deguonies rūšis (ROS). ROS yra junginiai, galintys suaktyvinti kolageno skaidymo būdus.

Antioksidantai taip pat gali padėti skatinti kolageno ir elastino augimą.

Kai kuriuose maisto produktuose, gėrimuose ir maisto papilduose esančių antioksidantų pavyzdžiai:

 • vitaminai A, C, D ir E
 • kofermentas Q10
 • seleno
 • cinko
 • epigalokatechino galatas (EGCG)

Daugelis žmonių su maistu gauna pakankamai antioksidantų. Yra mažai įrodymų, kad antioksidantų papildų vartojimas padeda išvengti arba sumažinti odos būklę.

Per ilgai vartojant per daug tam tikrų vitaminų, ypač vitaminų A ir E, gali pasireikšti šalutinis poveikis, įskaitant pykinimą, vėmimą ir pilvo skausmą. Kai kuriais atvejais tai gali sukelti sunkesnį šalutinį poveikį.

Vartojant papildus svarbu laikytis etiketėje nurodytos dozės. Žmonės, turintys sveikatos sutrikimų, pirmiausia turėtų aptarti papildų vartojimą su gydytoju, kad išvengtų nepageidaujamo šalutinio poveikio ar sąveikos su kitais vaistais.

4. Masažas

Pasidalinkite Pinterest
Masažas gali pagerinti kraujotaką, stimuliuoti fibroblastus ir padidinti mitochondrijų gamybą.

Masažas gali pagerinti kraujotaką ir stimuliuoti fibroblastus. Fibroblastai yra ląstelės, kurios padeda gaminti jungiamuosius audinius, tokius kaip kolagenas ir elastinas, kurie išlaiko odą tvirtą.

Kai kurie tyrimai pasiūlyti kad masažas gali padidinti mitochondrijų gamybą. Mitochondrijos vaidina lemiamą vaidmenį audinių ir ląstelių metabolizme, be to, yra ryšys tarp mitochondrijų disfunkcijos ir odos senėjimo.

Norint nustatyti, kaip geriausiai naudoti masažą odai stangrinti, reikia atlikti daugiau tyrimų. 2017 m. atliktas tyrimas parodė, kad naudojant švelnų odos masažą po 1 minutę du kartus per dieną 10 dienų, padidėjo odos molekulių, tokių kaip prokolagenas-1, fibrilinas ir tropoelastinas, ekspresija.

Tame pačiame tyrime taip pat nustatyta, kad masažo prietaiso naudojimas po to, kai veidą ir kaklą patepė komerciniu kremu nuo senėjimo, sustiprino produkto poveikį.

5. Nechirurginės procedūros

Dermatologai ir kosmetikos chirurgai gali atlikti nechirurgines procedūras, kurios gali padėti sumažinti laisvą odą. Tačiau šios procedūros nėra naudingos sunkiais laisvos odos atvejais, nes rezultatai paprastai būna subtilūs.

Nechirurginės procedūros neapima pjovimo ar pradūrimo ir paprastai sukelia tik laikiną patinimą ir paraudimą. Jie dažnai užtrunka tik trumpą laiką.

Dauguma procedūrų yra saugios naudoti visų spalvų odai ir tinka bet kuriai kūno daliai.

Daugelis nechirurginių procedūrų gydo laisvą odą, skatindamos kolageno ir elastino gamybą skirtinguose odos sluoksniuose, dažniausiai naudojant įvairius prietaisus šilumai perduoti po oda.

Nechirurginių procedūrų pavyzdžiai yra šie:

Ultragarsas

Ultragarsas veikia giliausius odos sluoksnius. Dauguma žmonių pastebi subtilų pakėlimą ir stangrinimą per 2–6 mėnesius nuo pirmojo gydymo ir praneša apie reikšmingesnius rezultatus taikant papildomas procedūras. Gydymo poveikis gali trukti iki 1 metų.

Lazerinės procedūros

Lazerinis gydymas sutelkiamas į išorinį odos sluoksnį, kuris vadinamas epidermiu. Daugeliui žmonių reikia nuo trijų iki penkių procedūrų, kad pamatytų rezultatus, o pokyčiai paprastai matomi praėjus 2–6 mėnesiams po paskutinio gydymo. Lazerinis gydymas ypač naudingas žastų ir pilvo srityje.

Nechirurginis radijo dažnis

Taikant nechirurginę radijo dažnio formą, dermatologas pastatys prietaisą prie odos, kad šildytų po juo esantį audinį. Dauguma žmonių, kurie naudoja šį metodą, mato rezultatus po vienos procedūros.

Gydymo efektyvumas užtrunka apie 6 mėnesius, tačiau kai kurie žmonės pastebi stangrumą netrukus po procedūros. Tinkamai prižiūrint odą, rezultatai gali išlikti 2–3 metus.

6. Minimaliai invazinės procedūros

Kai kurios šiek tiek labiau invazinės procedūros, kuriose dažnai naudojamas panašus mokslas ar prietaisai kaip nechirurginės procedūros, gali padėti sumažinti odos laisvumą.

Minimaliai invazinių procedūrų pavyzdžiai yra šie:

Chirurginis radijo dažnis

Minimaliai invazinė radijo dažnio forma apima mažų vamzdelių įterpimą per mažus odos pjūvius, kad šiluma būtų nukreipta į sritis, kurias reikia sugriežtinti.

Gydytojai dažnai atlieka šią procedūrą ant kaklo ar žastų ir gali duoti rezultatų per 1 mėnesį. Ši procedūra dažniausiai atliekama taikant vietinę nejautrą, dauguma žmonių po to 4–5 dienas turi nešioti kompresinius tvarsčius.

Intensyvi impulsinė šviesa

Žmonės dažnai gydomi intensyvia impulsine šviesa kartu su radijo dažniu, kad būtų galima veiksmingiau gydyti odą įvairiais lygiais. Asmeniui gali prireikti intensyvios impulsinės šviesos procedūrų, kad pamatytų rezultatus, ir kartais tai netinka tiems, kurių odos atspalviai yra tamsesni arba įdegusi oda.

Lazerinis paviršiaus padengimas

Lazerinis paviršiaus padengimas gali būti viena veiksmingiausių iš visų nechirurginių ir minimaliai invazinių procedūrų, skirtų nedideliems laisvos odos atvejams gydyti.

Dauguma žmonių po procedūros reikalauja 5–7 dienų poilsio ir paprastai pastebi rezultatus praėjus 2 savaitėms po išgydymo. Lazerinis paviršiaus padengimas kelia nedidelę randų riziką.

Ar galite išvengti laisvos odos atsiradimo?

Pasidalinti…