Plombomis gydomas dantų ėduonis, užkertamas kelias tolesnei žalai ir dantų praradimui, taip pat skausmo ir infekcijų galimybei. Plomba užsandarina skylę arba ertmę dantyje.

Užpildžius ertmę, gali kilti tam tikras diskomfortas, tačiau tai neturėtų sukelti skausmo. Kiekvienas, kuris procedūros metu ar po jos jaučia vidutinį ar stiprų skausmą, turėtų apie tai pranešti savo odontologui.

Žemiau aprašome plombavimo medžiagas ir pateikiame išsamią informaciją apie procedūrą, įskaitant tai, kiek ji kainuoja ir kada vėliau kreiptis į odontologą.

Plombų rūšys

Asmuo, kuriam ruošiamasi atlikti odontologinę procedūrą.Pasidalinkite Pinterest
FG Trade / Getty Images

Yra keletas užpildų tipų, įskaitant:

 • Amalgamos užpildai: Amalgama yra įvairių metalų, tokių kaip varis, alavas ir gyvsidabris, sidabro mišinys. Šie plombos gali būti tinkamesni užpakaliniams krūminiams dantims. Medžiaga yra patvari ir ilgai tarnauja.
 • Sudėtiniai užpildai: Medžiaga yra danties spalvos ir susideda iš dervos ir stiklo.
 • Stiklo jonomeriniai užpildai: Medžiaga taip pat yra dantų spalvos ir pagaminta iš miltelinio stiklo, kuris jungiasi su dantimis. Šios plombos išskiria fluoridą, kuris padeda išvengti tolesnio dantų ėduonies.
 • Auksiniai užpildai: Medžiaga yra vario, aukso ir kitų metalų lydinys. Tai patvariausi plombos, išsilaikančios 20 ir daugiau metų.

Dervos pagrindu pagaminti kompozitiniai ir stiklo jonomeriniai užpildai yra mažiau patvarūs nei amalgamos plombos. Tačiau jie taip pat yra mažiau matomi ir juose nėra sunkiųjų metalų.

The Maisto ir vaistų administracija (FDA) pažymi, kad dervos pagrindu pagamintos plombos taip pat kainuoja daugiau ir laikui bėgant gali susitraukti, todėl tarp danties ir jo plombos susidaro tarpai.

Ar amalgamos užpildai yra saugūs?

Amalgamos plombos gali išskirti mažai gyvsidabrio garų, ypač dedant ir išimant užpildą. Tačiau, pasak FDAišsiskiriančių gyvsidabrio garų lygis yra žemas, palyginti su lygiais, sukeliančiais toksiškumo požymius.

FDA padarė išvadą, kad gyvsidabrio poveikis iš užpildų nesukelia neigiamo poveikio visų gyventojų sveikatai, įskaitant žmones, sergančius išsėtine skleroze, Parkinsono liga ar Alzheimerio liga.

Tačiau kai kurie gali turėti didesnę riziką patirti neigiamą šių garų poveikį iš amalgamos užpildų. Į šią grupę įeina žmonės, kurie:

 • esate nėščia arba planuojate pastoti
 • yra krūtinės ląsta arba maitina krūtimi
 • yra jaunesni nei 6 metų
 • yra sutrikusi inkstų funkcija
 • yra žinoma alergija amalgamos plomboms
 • turi jau esamą neurologinę būklę

Kiekvienas, susirūpinęs dėl galimo amalgamos plombavimo poveikio, turėtų aptarti kitas galimybes su savo odontologu.

Be to, FDA nerekomenduoja keisti ar nuimti amalgamos užpildo, jei jis yra geros būklės ir po juo nėra jokių skilimo požymių. Taip yra todėl, kad dėl nereikalingo pašalinimo gali būti prarasta sveika danties struktūra ir bereikalingas gyvsidabrio garų poveikis.

Procedūra

Užpildymas paprastai yra biuro procedūra. Vaikams ir visiems, turintiems didelį dantų nerimą, gali prireikti sedacijos ar net bendrosios anestezijos. Jei žmogui reikia kaip nors pasiruošti procedūrai, odontologas apie tai iš anksto praneš.

Ko tikėtis procedūros metu

Veiksmai gali skirtis, priklausomai nuo užpildo vietos ir naudojamų medžiagų. Tačiau bendrieji žingsniai yra tokie:

 1. Odontologas dantenas tepa nuskausminančiu geliu. Kai tai įsigalios, jie į danteną suleidžia vietinį anestetiką.
 2. Grąžtu ar kitu specializuotu įrankiu odontologas pašalina sugedusią danties vietą.
 3. Tada jie užpildo skylę dantyje.
 4. Galiausiai jie nublizgina įdarą ir gali jį pakoreguoti taip, kad žmogus jaustųsi įprastas įkandimas.

Jei jie naudoja kompozicinę plombinę medžiagą, odontologas taip pat turi ją „gydyti“ arba sukietinti specialia šviesa.

Poveikis ir atkūrimas

Stomatologas gali rekomenduoti nevalgyti ir negerti, kol nutirps vaistai. Taip siekiama, kad žmogus netyčia neįkąstų liežuvio ar vidinės skruosto pusės.

Dantų skausmas po plombavimo

Gali būti nedidelis skausmas ar diskomfortas, todėl turėtų padėti nereceptiniai vaistai, tokie kaip ibuprofenas (Advil, Motrin) arba acetaminofenas (tylenolis).

Kitais atvejais gali skaudėti, nes dėl plombavimo dantys blogai sutampa. Ši problema vadinama netinkamu sąkandžiu ir odontologas turėtų ją ištaisyti, kad išvengtų tolesnio diskomforto.

Dantų jautrumas po plombavimo

Po plombavimo žmogus gali jausti padidėjusį jautrumą karščiui ir šalčiui. Tai gali atsirasti dėl nedidelio nervų sudirginimo, dantenų sudirginimo ar uždegimo dėl gręžimo.

Šie pojūčiai paprastai gerėja laikui bėgant. Jei jie blogėja, o ne pagerėja, kreipkitės į odontologą. Kai kuriais atvejais jautrumas gali atsirasti dėl sudėtinio užpildo susitraukimo.

Sužinokite daugiau apie dantų jautrumą po plombavimo čia.

Kada po plombavimo kreiptis į odontologą

Asmuo, patyręs bet kurį iš šių reiškinių, turėtų pranešti savo odontologui:

 • pablogėjimas arba stiprus skausmas
 • karščiavimas
 • dantenų paraudimas ar karštis
 • stiprus dantų jautrumas
 • patinimas

Kiek tai kainuoja?

Plombos kaina priklauso nuo vietos burnoje, naudojamos medžiagos ir ertmės dydžio.

Medicare nepadengia daugumos dantų procedūrų, įskaitant plombavimą, išlaidų.

Kaip gauti įdarą už mažesnę kainą

Valstybės privalo teikti dantų priežiūrą vaikams, kuriems taikoma Medicaid. Suaugusieji taip pat gali gauti dantų priežiūrą pagal Medicaid, atsižvelgiant į jų valstybės politiką.

Kad procedūra būtų prieinamesnė, asmuo taip pat gali apsvarstyti:

 • Odontologijos klinikos su mažesnėmis kainomis: Kai kurie gali pasiūlyti dantų priežiūrą nemokamai, už mažą kainą arba slankiojančiomis skalėmis. NeedyMeds turi daugiau nei 4000 odontologijos klinikų Jungtinėse Valstijose, kurios gali padėti.
 • Odontologijos mokyklos: Mokymo patalpos suteikia galimybę studentams įgyti patirties prižiūrint patyrusiems odontologams, o priežiūra teikiama už mažesnę kainą. Asmuo gali susirasti mokyklą naudodamas šį internetinį įrankį.
 • Finansavimo planai: Kai kurios odontologijos praktikos siūlo mokėjimo planus, kad jų priežiūra būtų prieinamesnė. Taip pat yra dantų finansavimo organizacijų, tokių kaip Care Credit.

Ar reikės keisti užpildus?

Amerikos odontologų asociacijos (ADA) teigimu, visas plombavimas galiausiai turi būti pakeistas. Taip yra todėl, kad medžiagos nusidėvi valgant, geriant, griežiant ir griežiant dantis.

Susidėvėjusios arba pažeistos plombos gali būti bakterijų patekimo taškas, dėl kurio gali atsirasti naujų dantų ėduonies ir galbūt prarasti dantis. Žmogus gali nesuvokti, kad jo plomba susidėvėjo – tai viena iš priežasčių, kodėl svarbu reguliariai lankytis pas odontologą.

Ar nėščia moteris gali gauti plombą?

Remiantis ADA, saugu užpildyti ertmę nėštumo metu, kuri taip pat pažymi, kad nėščioms moterims padidėja gingivito ir dantų ėduonies rizika.

Apskritai, nėštumo metu svarbu reguliariai lankytis pas odontologą.

Santrauka

Dantų plomba gydo dantų ėduonį. Plombavimas gali užkirsti kelią tolesniam pažeidimui, sumažinti skausmo ir infekcijų riziką bei padėti palaikyti bendrą dantų sveikatą.

Yra įvairių tipų užpildų, įskaitant amalgamą, auksą, kompozitą ir stiklo jonomerą. Asmuo turėtų aptarti galimybes su savo odontologu.

Po plombavimo žmogus gali jausti nedidelį jautrumą ar diskomfortą. Kiekvienas, pajutęs didesnį skausmą ar jautrumą arba infekcijos požymius, tokius kaip karščiavimas ar patinimas, turėtų kreiptis į savo odontologą.

K:

Kiek trunka procedūra ir kiek ji kainuoja?

Anoniminis

A:

Priklauso nuo ertmės dydžio ir vietos bei naudojamos užpildymo medžiagos. Paprastai nuo 20 minučių iki 1 valandos ir apie 150–350 USD.

Jennifer Archibald, DDS Atsakymai atspindi mūsų medicinos ekspertų nuomones. Visas turinys yra griežtai informacinio pobūdžio ir neturėtų būti laikomas medicininiu patarimu.