Geriausios petražolių veislės – aprašymas, nuotrauka, apžvalgos

Petražolės – aštrus, aromatingas ir vaistinis augalas, kilęs iš Viduržemio jūros aukštumų. Kultūroje šį augalą augino senovės graikai. Dėl turtingos vitaminų sudėties ir eterinių aliejų petražolės puikiai papildo sveiką mitybą. Kaip išsirinkti geriausias petražolių veisles, bus aptarta mūsų apžvalgoje.

Yra dvi petražolės rūšys: lapas ir šaknis. Lapinių petražolių veislės rozetėje sudaro iki 100 lapų ir turi labai šakotą šaknį. Šakninių petražolių veislės sudaro 25–30 lapų ir aštraus skonio mėsingą verpstės formos šaknį. Lapų ir šaknų veislių veislės lengvai kryžmadulkės, į tai būtina atsižvelgti ilgai auginant, savaime sėjant į arti išdėstytas lysves.

Petražolės yra dvimetis augalas: pirmaisiais metais padidina vegetatyvinę masę (lapų rozetė ir šakniavaisiai), antraisiais išaugina žiedkotį su skėtiniais žiedynais. Nėra daugiamečių petražolių, galinčių atsinaujinti iš šaknų.. Bet jei lysvė nėra iškasta, o žiedstiebiai nenupjaunami prieš subrandant sėkloms, ji lengvai atsėjama ir kiekvienais metais toje pačioje lysvėje būna pirmieji ir antrieji metai. Taip pat tiksliai nėra metinio ciklo veislių. Tokia klaidinga nuomonė, kad petražolės pražydo pirmaisiais metais, gali kilti dėl ankstyvos žiemkenčių sėjos. Šiltą rudenį sėklos spėjo sudygti, išdygti ir užauginti želmenų kekę, tad kitą pavasarį augalas pradeda savo antrąjį gyvenimo ciklą. Norėdami pašalinti šį reiškinį, petražoles geriau sėti ant sušalusios žemės ant iš anksto paruoštos ir išlygintos lysvės, lengvai pabarstytos kompostu.

Veislininkystės pasiekimų registre įregistruotos 62 lapinių petražolių ir 19 šakninės veislės. Lapinių petražolių veislės skirstomi pagal lapo mentės formą į įprastas ir garbanotas su gofruotais lapais. Garbanoti lapai stambesni, bet dekoratyvesni, todėl dažnai auginami patiekalams papuošti. Garbanotos petražolės pastaraisiais metais išpopuliarėjo. Registre atsirado naujų įdomių veislių Velvet, Bakhmaro, Openwork, Lacemaker, Curly Sue, Savraska. Šiuolaikinės veislės su gofruotais lapais gamina labai subtilius žalumynus.

Geriausių petražolių veislių Pasirinkimas

Pagrindinis neigiamas auginant šaknų petražolės susiję su žemos kokybės šakniavaisių formavimu. Patyrę vasaros gyventojai pateikia šias rekomendacijas:

  • prieš sėją gerai iškasti lysvę, sunkiose dirvose įberti smėlio;
  • naudoti kompostą ar humusą kaip trąšą, šviežių organinių medžiagų įterpimas leidžiamas tik po ankstesnio pasėlio;
  • sėti sėklas kuo anksčiau arba prieš žiemą;
  • užtikrinti reguliarų laistymą ir gerą apšvietimą;
  • būtinai išretinkite, palikdami augalus kas 5 cm;
  • auginimo sezono metu nepjaustykite žalumynų, tik atskirus lapus salotose.

Ant žalios petražolės gali būti auginamos per sodinukus, jei anksti pavasarį nėra galimybės atvykti į vietą. Šaknies veislei sodinukų metodas nerekomenduojamas, nes net ir šiek tiek sužalojus šaknis ateityje jos pradeda šakotis. Kai kurie sodininkai siūlo sodinukus auginti durpių puodeliuose arba Tetra Pak dėžėse, o tai reiškia švelnų persodinimą, nepažeidžiant šaknų. Tai leidžia pailginti auginimo sezoną ir gauti visaverčių prekinių šakniavaisių.

Petražolių lapai atlaiko šalnas iki -9 ir toliau auga po sniego danga. Pavasarį ji atsibunda labai anksti. Karštyje ir saulėje lapų augimas sulėtėja, tačiau padidėja aromatingumas. Blogai reaguoja į užmirkimą ir sustorėjimą. Liaudies medicinoje plačiai naudojami petražolių lapai ir šaknys. Tiesiog reikia atsiminti, kad nėštumas yra kontraindikacija vartoti petražoles dėl padidėjusio gimdos tonuso ir priešlaikinio gimdymo grėsmės.

Sėkmės auginant nuostabų augalą – petražoles!