Spuogai yra dažni ir dažniausiai nekenksmingi dėmės. Jie gali pasirodyti kaip raudoni iškilimai odos paviršiuje arba po ja. Spuoguose kartais būna pūlių.

Spuogai gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje ir dažniausiai susidaro ant veido, nugaros ir krūtinės.

Kai kurie spuogai išnyksta savaime, o kiti išlieka, todėl gali prireikti gydymo.

Toliau apžvelgsime spuogų priežastis ir tipus bei jų trukmę. Taip pat aptariame gydymą, namų priežiūros strategijas ir kada kreiptis į gydytoją.

Priežastys

moteris su spuogeliu ant veido, kuris neišnyks.Pasidalinkite Pinterest
Veido prausimas du kartus per dieną gali padėti sumažinti spuogų atsiradimo riziką.

Spuogai yra uždegiminė odos būklė, dėl kurios įvairiose vietose gali atsirasti spuogų. Spuogai linkę formuotis ten, kur yra daugiau riebalinių liaukų, ir jie dažniausiai paveikti:

 • veidas
 • kaklas
 • pečių
 • atgal
 • krūtinė

Spuogai atsiranda, kai riebalų liaukos gamina riebalų perteklių, neleidžiant negyvoms odos ląstelėms natūraliai išeiti iš porų. Šis riebalų ir negyvų ląstelių kaupimasis blokuoja poras ir sukelia spuogų susidarymą.

Skambino bakterijos Propionibacterium acnes taip pat gali sukelti spuogų susidarymą, taip pat hormonų lygio svyravimus.

Spuogų tipai

Įvairių tipų spuogai gali atrodyti ir jaustis šiek tiek skirtingai.

Pustulės yra pūlingi spuogai, kurie gali atsirasti ant veido ar kitur viršutinėje kūno dalyje.

Pustulės gali trukti kelias savaites, bet jei jos trunka ilgiau nei 6–8 savaites ir nereaguoja į gydymą, gali būti naudinga kreiptis į gydytoją arba dermatologą.

Dėl cistinių spuogų atsiranda patinusių, raudonų gumbelių. Jie taip pat linkę vystytis viršutinėje kūno dalyje, ypač ant veido.

Cistinė spuogai gali trukti ilgiau, nes jie susidaro giliai odoje. Gydant kai kurie žmonės mato pagerėjimą 6-8 savaites. Jei taip neatsitiks, dermatologas gali rekomenduoti pakeisti gydymą.

Spuogai ant nugaros gali būti nuolatiniai. Gydydami žmonės gali pastebėti pagerėjimą per 6–8 savaites, o visiškas išgijimas gali užtrukti 3–4 mėnesius.

Kartais tai, kas atrodo kaip spuogas, yra kitokio pobūdžio dėmės. Pavyzdžiui, įaugę plaukai gali sukelti raudonus, patinusius gumbelius, kurie linkę susidaryti nusiskutus veidą ar kojas.

Namų priežiūra ir gydymas

Įvairios priežiūros namuose strategijos, nereceptiniai (OTC) vaistai ir receptiniai gydymo būdai gali sumažinti spuogus arba jų atsikratyti. Bandyti:

Veido prausimas du kartus per dieną

Amerikos dermatologų akademija rekomenduoja plauti veidą du kartus per dieną ir po prakaitavimo, kad išvengtų porų užsikimšimo.

Žmonės taip pat gali pabandyti švelniais sukamaisiais judesiais pirštų galiukais patepti veidą neabrazyviu valikliu. Tada jie turėtų nuplauti veidą drungnu vandeniu ir švelniai nusausinti švariu rankšluosčiu.

Ledo naudojimas giliems, skausmingiems spuogams gydyti

Ledo tepimas ant gilių spuogų gali padėti sumažinti patinimą ir paraudimą. Pirma, žmogus gali nuplauti veidą neabrazyviu valikliu ir nusausinti.

Tada jie gali įvynioti ledo gabalėlį į popierinį rankšluostį arba švarų skudurėlį ir palaikyti jį prie spuogų 5–10 minučių. Geriausia nuimti kompresą ir palaukti 10 minučių prieš kartodami procesą.

Vengti odos pablogėjimo

Spuogai gali sulėtinti gijimą ir padidinti randų tikimybę. Be to, odos šveitimas gali ją pabloginti ir pabloginti spuogus.

Tikslas yra neliesti paveiktos odos, ypač neplautomis rankomis. Jei to išvengsite, bakterijos ant rankų nepateks į veidą ir taip prisidės prie spuogų atsiradimo.

Išbandykite šiltą kompresą

Baltagalvė yra spuogas su baltu centru, kuris yra pūlingas. Žmogus gali naudoti šiltą kompresą, kuris padėtų išlaisvinti pūlius. Tai darydami pagreitinsite gijimą.

Žmonės gali pasidaryti kompresą švariu skudurėliu po karštu vandeniu ir tada išspausdami vandens perteklių. Laikydami audinį prie spuogo 10–15 minučių ir kartodami tai 3–4 kartus per dieną, spuogas gali užgyti.

Reguliariai skalbkite paklodes ir pagalvių užvalkalus

Bakterijos, negyvos odos ląstelės ir nešvarumai gali kauptis ant paviršių, su kuriais kūnas nuolat liečiasi, įskaitant pagalvių užvalkalus, paklodes ir drabužius. Šios medžiagos gali užkimšti poras ir sukelti spuogų susidarymą.

Jei spuogai linkę formuotis tam tikroje kūno vietoje, reguliarus visko, kas liečiasi su ta vieta, plovimas gali padėti sumažinti spuogų atsiradimą.

Patalynės keitimas kas savaitę ir pagalvių užvalkalai 2–3 kartus per savaitę gali padėti išvengti spuogų susidarymo ar pablogėjimo.

Išbandome nereceptinius kremus

Benzoilo peroksidas yra daugelio OTC produktų nuo spuogų sudedamoji dalis. Tai padeda sunaikinti bakterijas, kurios gali sukelti spuogus.

Galbūt geriausia pradėti nuo kremo ar tepalo, kuriame yra 2,5% benzoilo peroksido — žemiausias šių produktų lygis.

Kai kurios kitos veiksmingos nereceptinių spuogų produktų sudedamosios dalys yra retinoidai, kurie gali padėti išvalyti poras ir sumažinti riebalų perteklių, ir salicilo rūgštis, kuri taip pat gali sumažinti uždegimą.

Naudojant receptinius vaistus

Jei spuogai yra gilūs ir ilgai išlieka, gali būti naudinga apsilankyti pas dermatologą.

Dermatologas gali skirti antibiotikų, kad sumažintų uždegimą ir sunaikintų bakterijas, kurios gali sukelti spuogus. Kai kuriais atvejais jie gali skirti kontraceptines tabletes, kad sureguliuotų hormonų lygį.

Dietos ir gyvenimo būdo keitimas

Aknė dažniau pasitaiko Vakarų šalyse, kur jų paplitimas viršija 80 proc. Šis faktas paskatino mokslininkus manyti, kad mityba ir gyvenimo būdas gali turėti įtakos spuogų ir spuogų susidarymui.

2018 m. atlikta 14 tyrimų apžvalga parodė, kad žmonėms nuo 7 iki 30 metų pieno produktų vartojimas gali būti susijęs su spuogais.

Pieno produktuose esančios aminorūgštys sukelia insulino sekreciją organizme, o tai padidina į insuliną panašaus augimo faktoriaus-1 (IGF-1) gamybą. Tyrėjai teigia, kad IGF-1 gali atlikti svarbų vaidmenį sukeliant spuogus.

Tačiau mokslininkai vis tiek turi atmesti veiksnius, kurie gali turėti įtakos šių tyrimų rezultatams, pavyzdžiui, amžių, lytį ir genetiką.

Kiti mitybos ir gyvenimo būdo veiksniai taip pat gali turėti įtakos spuogams. Anekdotiniai pranešimai rodo, kad šie dalykai gali sumažinti spuogų atsiradimą:

 • streso lygio mažinimas
 • valgyti subalansuotą mitybą, kurioje yra daug šviežių vaisių ir daržovių, baltymų ir sveikų riebalų
 • reguliarus ir kokybiškas miegas
 • užsiimant reguliaria mankšta

Kada kreiptis į gydytoją

Spuogai yra dažna ir paprastai nekenksminga odos liga. Tačiau jei jie nepraeina arba nepagerėja gydant namuose, gali būti laikas apsilankyti pas dermatologą.

Dermatologas nustatys spuogų tipą ir parinks geriausią gydymo kursą.

Jei žmogus nustato, kad spuogai kenkia jo savigarbai, pasitikėjimui savimi ar psichinei gerovei, jis turėtų pasikalbėti su sveikatos priežiūros specialistu.

Kartais kitų odos ligų simptomai gali būti panašūs į spuogus. Sveikatos problemos, galinčios sukelti į spuogus panašius pažeidimus, yra labai įvairios – nuo ​​lūpų pūslelinės iki odos vėžio.

Kiekvienas, turintis neįprastai atrodančių spuogų ar kitų simptomų lydinčių spuogų, turėtų pasitarti su gydytoju.

Visų pirma kreipkitės į gydytoją, jei:

 • spuogai niežti, degina ar išsilieja
 • spuogai atsiranda tik aplink burną
 • spuogai jaučiasi niežtintys, atrodo kaip pūslelės arba apaugę pluta
 • po pažastimis arba aplink kirkšnį susidaro dideli iškilimai ar cistos
 • dėmė per trumpą laiką keičia formą, dydį ar spalvą
 • spuogai lydi nereguliarus mėnesinių ciklas, tamsesnės odos dėmės arba plaukų slinkimas

Santrauka

Spuogai yra dažna odos liga, kuri paprastai paveikia viršutinę kūno dalį, ypač veidą.

Jie linkę būti nekenksmingi, o kai kurie praeina per kelias dienas ar savaites. Tačiau tam tikri spuogų tipai išlieka ir gali išnykti tik gydant.

Higienos strategijos, namų gynimo priemonės ir nereceptiniai produktai dažnai padeda. Jei jie neveiksmingi, dermatologas gali parengti gydymo planą. Gydydami žmonės gali pastebėti pagerėjimą per kelis mėnesius.