Mes įtraukiame produktus, kurie, mūsų nuomone, yra naudingi mūsų skaitytojams. Jei perkate per nuorodas šiame puslapyje, galime uždirbti nedidelį komisinį atlyginimą. Štai mūsų procesas.

Medicinos naujienos šiandien rodo tik tuos prekių ženklus ir produktus, už kuriuos stovime.

Mūsų komanda kruopščiai ištiria ir įvertina mūsų svetainėje pateiktas rekomendacijas. Norėdami įsitikinti, kad produktų gamintojai laikėsi saugos ir efektyvumo standartų, mes:

 • Įvertinkite ingredientus ir sudėtį: Ar jie gali pakenkti?
 • Patikrinkite visus teiginius apie sveikatingumą: Ar jie atitinka dabartinį mokslinių įrodymų rinkinį?
 • Įvertinkite prekės ženklą: Ar ji veikia sąžiningai ir laikosi geriausios pramonės praktikos?

Mes atliekame tyrimus, kad galėtumėte rasti patikimų produktų, skirtų jūsų sveikatai ir gerovei.

Skaitykite daugiau apie mūsų tikrinimo procesą.

UTI yra šlapimo takų dalies, apimančios inkstus, šlapimo pūslę, šlapimtakius ir šlaplę, infekcija.

UTI yra viena iš dažniausiai diagnozuojamų infekcijų, kurios paveikia maždaug 150 mln žmonių visame pasaulyje kiekvienais metais. Bakterinės infekcijos sukelia daugumą UTI, tačiau kai kurios atsiranda dėl virusų ar grybelių.

Šiame straipsnyje aptariami UTI tipai, priežastys, simptomai ir gydymas. Jame taip pat nagrinėjami medicininiai ir namų testai, įskaitant tai, kaip interpretuoti rezultatus.

Apžvalga

Sėdi žmogus, laikydamas pilvąPasidalinkite Pinterest
Catherine McQueen / Getty Images

Gydytojai UTI klasifikuoja kaip nesudėtingas arba sudėtingas.

Nesudėtingos UTI paprastai paveikia asmenis, kurie neturi šlapimo takų anomalijų. Sudėtingos UTI yra susijusios su veiksniais, kurie pažeidžia šlapimo takus, įskaitant inkstų nepakankamumą ar nėštumą.

Yra trys skirtingi UTI tipai, kurie paveikia skirtingas šlapimo takų dalis:

 • Uretritas: Ši infekcija yra šlaplėje.
 • Cistitas: Šio tipo UTI atsiranda, kai bakterijos patenka į šlaplę ir patenka į šlapimo pūslę.
 • Pielonefritas: Ši infekcija inkstuose dažniausiai atsiranda dėl bakterijų, keliaujančių aukštyn šlaplę.

UTI simptomai suaugusiems ir vaikams gali skirtis.

Suaugusiesiems dažniausiai pasireiškia šie simptomai:

 • skausmas šlapinantis
 • Dažnas šlapinimasis
 • nesugebėjimas šlapintis
 • staiga atsiradęs poreikis šlapintis

Vaikai, sergantys UTI, gali smarkiai karščiuoti, jaustis blogai arba sušlapti.

Sužinokite daugiau apie kitus UTI simptomus.

Namų testai

Asmuo, įtaręs, kad turi UTI, gali pabandyti atlikti nereceptinį UTI matuoklio testą. Juos galima įsigyti vietinėje parduotuvėje vaistinėse ir internete.

Namuose naudojami testavimo rinkiniai gali būti naudingi, nes juos lengva gauti, jie yra palyginti nebrangūs ir gana tikslūs. Jie tikrina, ar šlapime nėra baltųjų kraujo kūnelių ir bakterijų, ir patvirtina, ar nėra infekcijos.

Namų testų rezultatų interpretavimas

Šie testai veikia panašiai kaip nėštumo testas, naudojant bandymo juostelę, kurią žmogus sušlapina šviežiu šlapimu.

Po 1–2 minučių bandymo juostelės spalva pasikeis, parodydama, ar yra UTI. Asmuo turi atitikti bandymo juostelių pagalvėlių spalvą su spalvų blokeliais, esančiais ant folijos maišelio tyrimo rinkinyje.

Dauguma juostelių tikrina leukocitus ir nitritus. Kai kurie taip pat tikrina pH lygį.

Leukocitai yra baltųjų kraujo kūnelių rūšis, padedanti organizmui kovoti su infekcija. Sveikame šlapime yra cheminių medžiagų, vadinamų nitratais, kurios gali virsti nitritais, jei yra infekcija. Todėl leukocitų ar nitritų buvimas šlapime dažnai yra UTI požymis.

Galiausiai, kai kurios namų juostelės tikrina pH lygį. Sveikas šlapimas yra šiek tiek rūgštus, jo pH vertė yra tarp 4,5–8,0. 8,5 arba 9 pH lygis gali rodyti infekciją, taigi ir UTI.

Jei namuose atliktas testas yra teigiamas bet kuriam iš šių rodiklių, asmuo greičiausiai turi UTI.

Gydytojų atliekami tyrimai

Gydytojai UTI nustato nustatydami patogeną, sukėlusį infekciją. Jie tai daro rinkdami vidurinį šlapimo mėginį ir atlikdami jo tyrimus, kad nustatytų bakterijų skaičių šlapime.

Kai kuriems asmenims, kurie dažnai serga UTI, gali tekti atlikti ultragarsinį, CT arba MRT tyrimą. Šie vaizdo tyrimai leidžia gydytojui patikrinti, ar nėra šlapimo takų sutrikimų.

Gydytojų atliekami tyrimai yra tikslesni ir informatyvesni nei namuose atliekami tyrimai. Pavyzdžiui, jie taip pat gali padėti nustatyti infekcijos sunkumą ir jos išplitimą.

Jei asmuo mano, kad serga UTI, pasikliauti namų testu gali būti ne pats geriausias pasirinkimas. Vietoj to, jie turėtų kuo greičiau kreiptis į gydytoją, kad išvengtų ligos sukėlėjo plitimo ir sumažintų komplikacijų riziką.

Gydymai

UTI gydymo tikslas yra atsikratyti infekcijos, palengvinti simptomus ir užkirsti kelią pasikartojimui.

Receptiniai antibiotikai yra veiksmingas daugelio UTI gydymas. Tačiau svarbu tiksliai laikytis gydytojų nurodymų, nes bet koks nukrypimas padidina riziką, kad infekcija neišnyks.

Uretrito ir cistito gydymas paprastai apima antibiotikus ir nedidelius laikinus gyvenimo būdo koregavimus. Tai gali apimti daugiau vandens gėrimą ir dažnesnį šlapinimąsi.

Pielonefrito gydymas paprastai apima antibiotikus. Jei žmogus per daug blogai gali vartoti geriamuosius antibiotikus, jam gali prireikti būti ligoninėje ir trumpo intraveninių antibiotikų kurso. Dėl inkstų infekcijų žmonės linkę jaustis blogai, todėl kartais reikia skirtingų gydymo būdų.

Namų gynimo priemonės

Šiuo metu jokie namų gynimo būdai negali išgydyti UTI. Be antibiotikų vartojimo, naudinga gerti daugiau vandens, nes žmogus dažniau šlapinasi, o tai padeda išplauti šlapimo takus.

Nors kai kurie žmonės mano, kad spanguolių sultys arba spanguolės gali padėti gydyti UTI, yra mažai mokslinių įrodymų, patvirtinančių šią teoriją. Tyrimai, tiriantys spanguolių sulčių ir spanguolių poveikį UTI, davė įvairių rezultatų, todėl reikia atlikti daugiau tyrimų.

Tačiau Amerikos urologų asociacija (AUA) teigia, kad gydytojai gali pasiūlyti spanguolių sultis kaip būdą užkirsti kelią UTI žmonėms, kurie patiria pasikartojančias infekcijas. Nors tai rodo, kad ši namų gynimo priemonė gali būti veiksminga prevencinė priemonė, AUA pažymi, kad yra mažai įrodymų, patvirtinančių šią teoriją.

Alternatyvūs gydymo būdai

Kai kurie vienas kitą papildantis UTI gydymo metodai apima:

 • manozės, kuri yra paprastojo cukraus rūšis
 • probiotikai
 • kalio druskos papildai
 • estriolio kremas
 • vitamino A ir vitamino C papildai

Nors kai kurių iš jų naudojimas atrodo daug žadantis, tyrimų skaičius ribotas. Jei asmuo mano, kad turi UTI, jis turėtų kreiptis į gydytoją. Gydytojas gali patvirtinti diagnozę ir sudaryti gydymo planą, kad užkirstų kelią infekcijos plitimui.

UTI priežastys

UTI atsiranda, kai infekcija, kuri gali būti bakterinė, virusinė ar grybelinė, patenka į šlapimo takus.

Patelės yra labiau linkusios susirgti UTI, nes jų šlaplė yra trumpesnė nei vyrų, todėl patogenai lengviau nukeliauja į šlapimo pūslę. Maždaug 40–60 proc. moterų per savo gyvenimą patirs UTI.

Kiti UTI rizikos veiksniai yra šie:

 • naudojant kateterį
 • manipuliuoti šlaple
 • turėti lytinių santykių
 • naudojant spermicidus ir diafragmas
 • dažnai atliekami dubens tyrimai
 • turintis tam tikrų anatominių anomalijų
 • kuriems buvo persodintas inkstas
 • gyvena su diabetu
 • turintis susilpnėjusią imuninę sistemą
 • būdama nėščia

Santrauka

UTI yra dažna infekcija, kuri pažeidžia šlaplę, šlapimo pūslę, šlapimtakius arba kartais inkstus. UTI ypač paplitusios moterims, nes jų šlaplė yra trumpesnė, todėl infekcijos plinta greičiau.

Nors testai namuose yra pigūs ir lengvai prieinami, visada geriau kreiptis į gydytoją dėl įtariamos UTI. Gydytojai gali atlikti tikslesnius ir informatyvesnius tyrimus, kurie padės nustatyti infekcijos plitimo toli ir tinkamas gydymo galimybes.