Sausas svirdulys – tai vėmimas, vėmimas ir judesių išgyvenimas, nesukeliant vėmimo.

Sausas pylimas yra labai dažnas ir dažnai atsiranda po vėmimo laikotarpių. Jie taip pat gali atsirasti vieni kaip pagrindinės sveikatos būklės simptomas ar šalutinis poveikis arba dėl tam tikrų situacijų ir vaistų.

Sausas vėmimas taip pat laikomas pirmuoju vėmimo etapu, nors tai ne visada sukelia vėmimą.

Kaip sustabdyti sausą slinkimą

Moteris pasilenkė dvigubai, ranką laikė už burnos, sausai svyravo, netrukus sirgs.Pasidalinkite Pinterest
Nuolatinis sausumas gali sukelti dehidrataciją.

Nors tai gali būti nemalonu, dauguma sauso pylimo atvejų trunka tik trumpą laiką ir išsprendžiami su elementaria priežiūra.

Dėl nesaikingo alkoholio vartojimo žmogus turi nedelsiant nutraukti alkoholio vartojimą ir pereiti prie skaidrių skysčių.

Tačiau vidutinio sunkumo ar sunkūs pykinimo ir sausumo atvejai gali sukelti rimtą dehidrataciją ir potencialiai pažeisti audinius bei organus.

Dažniausios medicininės sunkios sausos svyravimų gydymo galimybės yra intraveniniai skysčiai (IV) ir vaistai nuo pykinimo (antiemetikai).

Jei sausas pūtimas yra susijęs su konkrečia būkle, pagrindinei priežasčiai taip pat reikės specialaus gydymo.

Įprastos namų gynimo priemonės, skirtos lengviems ar vidutinio sunkumo sauso pūtimo atvejams, yra:

 • Hidratacija. Geriant labai mažus, lėtus, paprasto vandens gurkšnius, žmogus gali rehidratuoti. Dažnai lengviau pradėti nuo ledo drožlių ar saldainių.
 • Elektrolitai. Kai vėmimas sulėtėja, žmogus turėtų gerti gėrimus, kuriuose gausu svarbiausių hidratacijos druskų, vadinamų elektrolitais. Tai apima daugybę sportinių gėrimų ir sriubų sultinių. Geriamųjų rehidratacijos druskos preparatų taip pat galima įsigyti iš anksto sumaišytų arba paruoštų namuose. Visada pradėkite nuo mažų gurkšnelių ir padidinkite kiekį, kiek toleruojate.
 • Atsipalaiduokite ir pailsėkite. Jei įmanoma, žmogus gali atsigulti pakėlęs galvą ir giliai kvėpuoti. Atpalaiduojantis kvėpavimas gali padėti sumažinti sauso pūtimo simptomus.
 • Maistas kaip toleruojamas. Kai vėmimas baigsis, vėl valgykite tai, kas jums patinka. Kai kurie mano, kad paprasti maisto produktai, tokie kaip košės, skrebučiai, obuolių padažas, sultinys ir bananai, yra lengviau virškinami ir mažina pykinimą. Svarbiausia, kad porcijos būtų mažos.
 • Imbieras. Imbiero papildai, kramtukai, gumos ir gėrimai jau seniai naudojami pykinimui sumažinti. Imbieras dabar yra kai kurių firminių vaistų nuo pykinimo, tokių kaip Gravol imbiero tabletės, sudedamoji dalis.
 • Izopropilo alkoholis. 2015 m. atliktas tyrimas parodė, kad 2,5 centimetro atstumu iki 4 minučių uostydami supakuotą alkoholio tamponą, galite sumažinti pykinimą.
 • Paprasti angliavandeniai. Druska, sausa duona, paprasti ryžiai ir avižiniai dribsniai dažnai yra gana lengvai virškinami.
 • Antiemetikai. Nereceptiniai vaistai nuo pykinimo blokuoja neurotransmiterius, kurie sukelia pykinimą, sausumą ir vėmimą. Vadovaukitės pakuotės naudojimo instrukcijomis.
 • Antacidiniai vaistai. Nereceptiniuose antacidiniuose preparatuose yra junginių, tokių kaip kalcio karbonatas, magnis ir kepimo soda, kurie padeda neutralizuoti skrandžio rūgštis.
 • Aromaterapija. Vienas nedidelis tyrimas parodė, kad eterinių aliejų įkvėpimas su imbieru arba imbiero, šaltmėtės, pipirmėtės ir kardamono deriniu gali sumažinti pykinimą po operacijos.

Sausas pykinimas nėštumo metu

Nėštumo metu būtina gydyti ar išspręsti sauso pylimo atvejus

išvengti dehidratacijos, prastos mitybos, svorio netekimo ir galimos žalos moteriai bei kūdikiui.

Pirmoji sauso pylimo nėštumo metu gydymo linija paprastai yra hidratacija, subalansuota mityba ir papildų vartojimas.

Gyvenimo būdo pokyčiai, pavyzdžiui, valgymas mažesniais kiekiais, tolygiai paskirstytas per dieną, taip pat gali padėti sumažinti simptomus.

Prieš miegą valgant daug baltymų turintį užkandį arba iš pradžių ryte suvalgius kelis sausus sūrius, nėštumo metu gali sumažėti pykinimas ir sausumas.

Sunkesniais atvejais gydytojas taip pat gali skirti vaistų nuo pykinimo ir vitaminų. Tai gali būti:

 • piridoksinas (vitaminas B6)
 • tiaminas (vitaminas B1)
 • antihistamininiai vaistai
 • dopamino arba serotonino blokatoriai

Nors moksliniais tyrimais tai mažiau remia, buvo pasiūlytos kelios natūralaus gydymo galimybės ir kartais naudojamos pykinimui gydyti, ypač nėštumo metu.

Alternatyvios pykinimo gydymo galimybės yra:

 • akupunktūra
 • akustimuliacija, kurios metu naudojamos silpnos elektros srovės
 • akupresūros ar akupresūros apyrankės

Priežastys

Pasidalinkite Pinterest
Per didelis krūvis, pvz., intensyvus pratimas be tinkamo apšilimo, gali sukelti sausą svyravimą.

Sausas vėmimas paprastai padeda paruošti kūną vėmimui, nes padeda pakeisti turinio judėjimą skrandyje ir maisto vamzdyje (stemplėje).

Sausas svyravimas taip pat gali atsirasti, kai smegenys ir toliau siunčia signalą išvalyti skrandį, nors jis jau tuščias.

Sausas slinkimas apima pilvo sienelių ir diafragmos susitraukimą, o tai leidžia plaučiams išsiplėsti, o skrandis ir stemplė atsipalaiduoja. Tai verčia skrandžio ir stemplės turinį pakelti aukštyn.

Kai skrandyje nebelieka nieko, ką vemti, kūnas gali ir toliau patirti fizinius vėmimo judesius, bet negali išstumti nieko, išskyrus kartais atsirandančias gleivines ar skaidrų skystį. Tai yra sausas kilimas.

Kai kuriais atvejais sausas pylimas taip pat gali atsirasti, kai nėra tikros priežasties ištuštinti skrandį, pavyzdžiui, dėl kvapo ar regėjimo.

Sausą slinkimą dažnai sukelia įvairių veiksnių derinys. Vėmimas ir pykinimas dažnai lydi sausą pykinimą, todėl jie turi daug tų pačių rizikos veiksnių.

Tačiau yra sveikatos būklių, vaistų ir tam tikrų situacijų, kurios gali ypač padidinti sauso pūtimo riziką.

Įprastos situacijos, susijusios su sausu slinkimu, yra šios:

 • per didelis alkoholio vartojimas
 • dehidratacija
 • mažas cukraus kiekis kraujyje
 • intensyvus pratimas, ypač praleidus apšilimo laikotarpį arba pabandžius mankštintis gerokai viršijant įprastą lygį
 • nerimas ir stresas

 • judesio ligos
 • persivalgymas

Kitos sąlygos, kurios, kaip žinoma, sukelia sausą svyravimą, yra šios:

Nėštumas

Nėštumas dažnai sukelia pykinimą, vėmimą ir gali sukelti sausumą. Pykinimas dažniausiai būna stipriausias ankstyvosiose nėštumo stadijose ir ypač dažnas anksti ryte, kai skrandis tuščias, tačiau gali pasireikšti bet kuriuo paros metu.

A 2016 metų tyrimas apklausus daugiau nei 5000 moterų ankstyvojo nėštumo metu, nustatyta, kad 33,6 procentai pranešė apie kasdienį pykinimą ir 9,6 procento vėmimą.

Tyrėjai nėra tiksliai tikri, kodėl nėštumas sukelia pykinimą, bet greičiausiai tai yra dėl imuninių, hormoninių ir anatominių pokyčių derinio.

Virškinimo trakto sąlygos

Sąlygos, kurios trukdo virškinimui, pavyzdžiui, dirgliosios žarnos sindromas (IBS), gastritas, Krono liga ir gastroezofaginio refliukso liga (GERL), yra dažnos pykinimo ir sausumo priežastys.

Sausas svyravimas gali būti ypač dažnas paūmėjimo metu, kai simptomai yra sunkesni.

Rūgšties refliuksas

Dėl virškinimo sutrikimų skrandžio rūgštys gali judėti atgal į maisto vamzdelį, o tai gali būti nepatogu arba skausminga. Šis pojūtis taip pat gali sukelti pykinimą.

Infekcija

Nepriklausomai nuo vietos kūne, dėl sunkios infekcijos imuninė sistema gali sukelti pykinimą ir vėmimą, reaguodama į problemą.

Dėl fizinio parazitų buvimo žarnynas ir skrandis jaučiasi arba labai pilni, arba labai tušti, o tai sukelia nereikalingą atsitraukimą.

Maisto alergija ar apsinuodijimas

Maisto alergenai ar toksinai gali sukelti intensyvų, staigų vėmimą ir visišką skrandžio turinio bei žarnyno ištuštinimą.

Šis sunkus atsakas dažnai tęsiasi kurį laiką po to, kai alergenas pašalinamas iš skrandžio, todėl atsiranda sausas pylimas.

Kepenų, inkstų ar kasos sutrikimai

Pykinimas ir apetito praradimas yra vieni iš labiausiai paplitusių ankstyvųjų lėtinių ligų ir kepenų, inkstų ir kasos sutrikimų požymių.

Migrenos galvos skausmai

Migreniniai galvos skausmai yra gerai žinoma pykinimo, vėmimo ir sausumo priežastis. Tai dažnai yra atsakas į stiprų skausmą, dezorientaciją ir jautrumą šviesai.

Ciklinio vėmimo sindromas

Apskaičiuota 80 procentų vaikų ir 25 procentai suaugusiųjų, sergančių ciklinio vėmimo sindromu (CVS), taip pat kenčia nuo migrenos galvos skausmo.

Šiai būklei būdingi iš pažiūros atsitiktiniai, staigūs intensyvaus vėmimo, pykinimo ir fizinio išsekimo priepuoliai, pasireiškiantys kas kelias savaites ar mėnesius.

Vaistai

Pasidalinkite Pinterest
Tam tikri vaistai, įskaitant antidepresantus, gali sukelti sausumą kaip šalutinį poveikį.

Kai kurie vaistai, kurie, kaip žinoma, sukelia sausumą, yra šie:

 • antidepresantų vaistai

 • vaistai nuo nerimo
 • vaistai nuo vėžio ir gydymo būdai

 • narkotinių medžiagų
 • antibiotikai
 • anestezijos vaistai, naudojami operacijos metu
 • insulinas ir metforminas

Vidinės ausies sąlygos

Infekcija, uždegimas ar skausmas vidinėje ausyje gali sukelti galvos svaigimą, judesio ligą ir…